Domů
Emise CO2
Analýza: Emise Číny vzrostly nejrychleji za poslední dekádu
emise-továrna-elektrárna
Zdroj: Unsplash

Analýza: Emise Číny vzrostly nejrychleji za poslední dekádu

Výzkumná organizace Centre for Research on Energy and Clean Air (CREA) provedla analýzu, podle které emise CO2 v Číně vzrostly meziročně nejvíce za posledních více než deset let. Pokud by růst emisí pokračoval ve zbytku roku 2021 jako v prvním kvartálu, tak by měla Čína velmi malý prostor pro další nárůst, aby splnila cíle svého pětiletého plánu do roku 2025.  Analýza byla zveřejněna na webu Carbon Brief

Nejedná se pouze o návrat do úrovně před pandemií

Pandemie koronaviru měla s největší pravděpodobností na emise CO2 Číny významný vliv. V prvním kvartálu roku 2020 došlo k největšímu meziročnímu propadu za posledních zhruba deset let. Naopak v prvním kvartálu roku 2021 došlo k rekordnímu meziročnímu nárůstu 14,5 %. Na konci března 2021 emise CO2 Číny dosáhly téměř 12 miliard tun (GtCO2).

Meziroční nárůst emisí CO2 mezi jednotlivými kvartály v Číně. Zdroj: Carbon Brief

Pokud bychom růst v prvním kvartálu 2021 srovnali s prvním kvartálem 2019, abychom se vyhnuli zahrnutí období s největším dopadem pandemie koronaviru, tak bychom stále získali nárůst o 9 %. Podle organizace CREA se tedy nejedná o pouhý návrat do původního stavu po propadu způsobeném koronavirem.

Analýza CREA je založena na oficiálních datech Číny. Data se týkají domácí produkce, importů a exportů fosilních paliv a cementu, a také na komerčních datech týkajících se zásob uskladněných paliv.

Emise rostou rovněž kvůli nárůstu spotřeby uhlí

Důvodem rychlého nárůstu emisí je podle CREA především utrácení Číny po pandemii koronaviru, které mělo zemi nastartovat. CREA ovšem pro účely analýzy porovnává data z 2021 se stejným obdobím v 2019 (jak je zvykem oficiálního statistického reportování a analýz v Číně). 70 % nárůstu emisí v prvním kvartálu 2021 bylo způsobeno vyšším využíváním uhlí, 20 % vyšším užíváním ropy a 10 % zemního plynu.

K největšímu nárůstu spotřeby uhlí došlo v elektroenergetickém sektoru (60 %), v metalurgickém průmyslu (15 %) a v cementářství a sklářském průmyslu, tedy v sektorech spojených s výstavbou budov (10 %).

V elektroenergetickém sektoru pak podíl nefosilních zdrojů energie naopak poklesl. Důvodem je snížení výroby ve vodních elektrárnách o 8 % v důsledku velkých rozdílů v dešťových srážkách.

Čína chce vrcholu emisí dosáhnout v polovině dekády

Urychlení růstu emisí CO2 potenciálně ohrožuje dosažení cílů do roku 2025, které si Čína stanovila ve svém 14. pětiletém plánu. Na základě těchto cílů by se měly emise mezi lety 2020 až 2025 zvýšit o 5–10 % v závislosti na růstu HDP. Zároveň jsou tyto nadcházející roky vnímány jako klíčové, aby byla Čína schopná dosáhnout vrcholu svých emisí a následně je snižovat.

Pokud by emise i po zbývající část roku 2021 rostly dosavadním tempem, tak by mezi roky 2022 až 2025 musely stagnovat. Nicméně ekonomická obnova po pandemii koronaviru přináší prospěch především stavebnictví a jiným průmyslovým sektorům, které jsou emisně intenzivní.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(10)
Josef
26. květen 2021, 13:02

To se samozřejmě nechalo čekat. Covid totiž otevřel tržní příležitosti pro akceschopné společnosti a ty vedou k růstu HDP a tím i k růstu spotřeby energie a emisím CO2. Čína využije tuto historickou příležitost ke výšení životní úrovně občanů, kdežto EU v tom vidí příležitost k rychlé cestě za zelenými cíli.....

Hans
27. květen 2021, 09:09

Nevím jaké konkrétní příležitosti máte na mysli? Podle oficiálních vyjádření čísnských vládních přestavitelů je jejich ekonomika zaměřena směrem dovnitř. Čína investuje obrovské prostředky do budování vlastní infrastruktury a to se po ukázkovém zvládnutí pandemie nyní projevuje na prudkém oživení.

Lukas
26. květen 2021, 13:44

Naco je toto eko-sialenstvo? To co EU usetri emisie za cely rok, cina vypusti navyse za jeden tyzden. Pokial sa nezobudia aj tam, v Indii alebo v USA tak je to zbytocne a smiesne.

Jiří Kelnar
26. květen 2021, 19:47

Je to tlak, pokud na to zatlačí EU, díky odchodu Trumpa nyní už i USA. Čína na tom taky začíná pracovat, i když se to zvýšilo. Proto jim nezbyde nic jinýho, protože nikdo už nebude chtít do tohoto investovat a půjčovat jim. Jenom to půjde ve vleku. Ale někdo začít musí, nemůžeme se jenom vymlouvat, že má první začít soused.

O
26. květen 2021, 20:49

Jasně, Čína si potřebuje na spalování uhlí půjčovat:))))).

Josef
27. květen 2021, 01:05

Čína nepotřebuje ani EU ani USA je jich 1,4 miliardy, za pár let budu mít vyšší HDP PPP než EU+USA dohromady, naopak my potřebujeme je, protože nejsme schopni ekonomicky vyrábět běžné zboží zaostáváme technologicky - rychlovlaky , mobilní komunikace , elektromobilita, jaderná energetika inženýrské stavitelství a další obory. Oni jedou na růst 6-8% ročně a Čína má k obchodování celou Asii je to 6 miliard obyvatel a většina států se snaží o co nejrychlejší ekonomický růst po vzoru Číny, která ve svém okolí masivně investuje a mnohé státy v jejím okolí díky tomu rychle bohatnou. Za 10 let budou tyto regiony ekonomicky vládnout světu a ekonomika USA a EU bude proti trhu se 6 miliardami lidí prakticky bezvýznamná. USA v Asii vyklízí pole, prohráli válku v Vietnamu, Afgánistánu , Syrii i Iráku. Jejich popularita v regionu je na bodu mrazu a po sankcích, které uvalily na Čínu se v regionu ekonomicky vyřídily, protože je Čína v řádu měsíců akorát ve všem nahradila - teď třeba v operačních systémech pro mobily a počítače a to všechno jen kvůli aroganci a přesvědčení, že je musí ostatní národy musí poslouchat.

Josef
27. květen 2021, 01:07

No ona Čína je věřitelem USA....

energetik II
27. květen 2021, 08:11

Souhlas. 2.června uvádí firma Huawei na trh svůj nový operační systém Hongmeng /Harmony 0.2/ , kterým nahrazuje Goggle a Android z USA. Výsledky zatím běžících zkoušek potvrzují, že má Hongmeng lepší parametry, jak operační systémy z USA. Do konce roku 2021 má být Hongmeng používán už ve 300 milonech mobilů !

P.S. Takže Trump i s jeho sankcemi na Čínu může leda tak -"protáhnout frňák" !!

Jiří Šíma
27. květen 2021, 11:38

Dluh USA, který drží Čína je dost malý k celkovému zadlužení vlády USA, takže mohou být dost v klidu.

Omega
27. květen 2021, 23:39

Čína se od roku 2012 snaží nezvyšovat objem držených amerických dluhopisů (což je docela těžké v okamžiku, kdy obchodní bilance je +300MLD US dolarů měsíčně). Proto investují kdekoli, kde jsou ochotní ty dolary vzít - půlka afriky je důkaz.

Ironií je, že nezvyšováním investic do US dluhopisů se zbavují "toxických" aktiv a získávají reálné majetky ale současně přibližují okamžik pádu US dolaru, kterému se snaží zabránit (ještě nejsou ochotni nechat USA padnout). Soustředění na vnitřní trh a soběstačnost jim pravděpodobně umožní ustát pád dolaru a následně se vynořit jako nejsilnější ekonomika světa.

Otázka která nás zajímá - je EU také takto dobře připravena?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se