Čína zveřejnila nový pětiletý plán. Neobsahuje detailní environmentální ambice, jak se očekávalo
Čína v minulém týdnu schválila svůj čtrnáctý pětiletý plán. Ten v rozporu s mnohými očekáváními ovšem neobsahuje velké ambice v odklonu od fosilních zdrojů. Čína se sice zavázala k rozvoji čisté ekonomiky, ale plán neobsahuje dostatečné detaily, jak chce například klimatické neutrality do 2060 dosáhnout. Informoval o tom portál Euractiv.
Každých pět let si Čína stanovuje sociální a ekonomické cíle. Čtrnáctý plán byl velmi očekávaný, protože se jedná o první pětiletý plán od té doby, co Čína oznámila, že chce dosáhnout vrcholu svých emisí do roku 2030 a nulových čistých emisí do roku 2060. Čína je zodpovědná za více než čtvrtinu globálních emisí skleníkových plynů.
„Je to zklamání, že Čína klade takový důraz na pokračování své závislosti na uhlí, ropě a plynu. Svět se spoléhá, že největší emitent zvýší své aktivity v boji proti změně klimatu – přitom ale v tomto plánu vidíme tak málo aktivit.“ Bill Hare, CEO neziskového výzkumného institutu Climate Analytics
Energetická bezpečnost je pro Čínu důležitá
Plán podporuje růst fosilních paliv. Důvodem je zřejmě důraz země na energetickou bezpečnost. Uhlí je totiž stále příliš důležité pro čínskou ekonomiku. Zároveň ale pětiletý plán cílí na rozvoj nových zelených technologií. Ty mají být financované připravovaným národním systémem obchodování s emisemi. Čína se v plánu zavazuje k rozvoji své čisté ekonomiky v rámci dosažení cílů Pařížské dohody.
„Obecně plán neposkytuje dostatek detailů o tom, jak Čína plánuje urychlit dekarbonizaci ekonomiky, ani neposkytuje strategické plány, jak dosáhnout vrcholu emisí do 2030 a klimatické neutrality do 2060.“ Dr. Zhang Shuwei, hlavní ekonom Draworld Environment Research Center
V důsledku čtrnáctého pětiletého plánu emise Číny i nadále porostou. V roce 2020 se její emise ve srovnání s rokem předchozím zvýšily o 1,5 %. Čína přitom byla jedinou zemí, kde emise i přes zpomalení ekonomické aktivity v důsledku pandemie koronaviru vzrostly.
Plán obsahuje klíčové energetické a klimatické cíle do roku 2025. Jedním z nich je i cíl snížit měrné emise CO2 na jednotku HDP o 18 %. Nicméně vzhledem k tomu, že mezi roky 2015 a 2020 klesla emisní intenzita CO2 o 18,8 %, nejedná se ve skutečnosti o ambiciózní cíl.
Mohlo by vás zajímat:
Čína je zemí bouřlivého ekonomického vzestupu, což se o EU, USA nebo Japonsku říci nedá. Nejde jen o CO2 z uhelných elektráren, v Číně dnes přibývá aut nejrychleji na světě, loni překonala v jejich počtu USA = 300 milionů. Zatímco v USA, EU a Japonsku spotřeba elektřiny stagnuje či klesá , v Číně stále rychle roste. O to je čínský cíl složitější. Nepochybuji, že ho Čína splní. Nedávno dokonce zasáhla i proti místním těžařům Bitcoinu ve Vnitřním Mongolsku, protože je tam 90 % elektřiny vyráběno z uhlí. V Číně je k těžbě Bitcoinů spotřebováno nejvíce elektřiny na světě. Část těžařů už Čínu opustila a zakotvila například v Iránu , kde k nelibosti místních - "žerou zase jejich elektřinu". Čína už dnes vyrábí více elektřiny na obyvatele jak Británie , takže lze očekávat, že kolem r.2030 už bude Čína elektřinou prakticky saturovaná a bude pak mít 30 let na nahrazování uhelných elektráren jinými OZE zdroji. Svoji roli sehraje v Číně i rozvoj jádra.
S tím jádrem bych moc nešermoval, stačí obdobná Fukušima (100% technika nikdy být nemůže) a budou mít co napravovat. Oni se svou rozlohou si to na rozdíl od nás můžou dovolit i co se lidí do počtu týká.
Tak nějaké druhé Fukušimy bych se nebál. Je fakt, že nic není 100% ale od té doby pokročila technika i technologie. I naše jaderky jsou připravené na tsunami i když je každému jasné že spíše prase bude jezdit na kole a zpívat než aby přívalová vlna řádila v naší krásné zemi. Navíc když podíváte na škody, která způsobila JE tak zas takové hrozné nebyly když to srovnáme s tím co způsobila sama příroda.
Jde vidět, že Číňané jsou více než pragmatičtí. Snaží se hlavně zabezpečit EE. V tomto ohledu bychom měli čerpat inspiraci. Každopádně je potěšitelné, že se snaží jakožto jeden z největších producentů emisí je snižovat.
Čína nikdy žádné oze ambice neměla, levná elektřina pro silnou komunistickou stranu je velice důležitá a tomu nebude nic stát v cestě. Zhýčkaný západ si bude ničit energetiku a čína z radostí řekne cokoli, aby se její nepřátelé oslabili sami(propaganda je mocná zbraň). Čína se připravuje na válku a to i jadernou, uhelných eletráren postavili tolik, že celý západ může žít v jeskyni a stejně emise porostou a na západě poroste energetická chudoba, zatímco čína pomalu začne diktovat světu co má povoleno si myslet, ohledně oze už ze západu udělala hlupáky a směje se pod vousy, protože levná energie = moc a brzo silnou asii nebude zajímat názor slabého chudého západu.
Obávám se, že v mnohém máte pravdu. Ještě bych dodal, že Čína také nesmírně vydělává na OZE šílenství, protože většina komponentů je právě z Číny. Nebýt Číny, tak by se FVE nemohla rozvíjet, tak jak se rozvíjí.
Čína měla a má OZE ambice samozřejmě už dlouho, hlavně co nejlevněji solární panely vyrábět, a co nejdráže je zahraničním blbcům, co je předčasně masově nasazovali za obří dotace, prodávat.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se