Domů
Emise CO2
Čína chce do roku 2025 zvýšit podíl výroby elektřiny z nefosilních zdrojů na 39 %
Větrná elektrárna Willow Springs USA, Ørsted
Zdroj: Ørsted / Phillip Myers / Toledo Aerial Media

Čína chce do roku 2025 zvýšit podíl výroby elektřiny z nefosilních zdrojů na 39 %

Emise CO2
1 komentář
25. březen 2022, 10:52
Jan Budín

Čína plánuje do roku 2025 zvýšit podíl nefosilních zdrojů na výrobě elektřiny ze současných 29 na 39 %. Podíl nefosilních zdrojů na celkové spotřebě energie by měl dosáhnout 20 %. Informaci přinesl zahraniční server Platts.

Čína si uvedené cíle stanovila ve svém 14. pětiletém plánu pro "moderní energetický systém". Zveřejněný plán má obecně poměrně konzervativní postoj k využití uhlí, kdy Čína spíše než uzavírání uhelných elektráren plánuje jejich modernizaci a využití těchto zdrojů jako záložních a špičkových k intermitentním obnovitelným zdrojům.

Celkem by mělo do roku 2025 být uzavřeno 30 GW starých uhelných elektráren a 200 GW by mělo být modernizováno. Podle Platts je aktuální celkový instalovaný výkon uhelných elektráren v Číně zhruba 1 100 GW.

Energetická bezpečnost na prvním místě

Jedním z hlavních cílů zveřejněného plánu je zajištění energetické bezpečnosti. Proto se Čína podle svých slov rozhodla pro přístup založený na vybudování nových zdrojů před odstavením těch starých.

Mimo to země plánuje zvýšit domácí těžbu zemního plynu na 230 mld. m3/rok, což představuje asi 12% nárůst ve srovnání s rokem 2021. Domácí těžba ropy by měla i nadále činit 200 mil. t/rok, což odpovídá zhruba čtyřem milionům barelů za den.

Kromě navýšení domácí těžby plynu stanovuje plán cíl rozvoje zásobníků plynu, které by do roku 2025 měly mít kapacitu 55-60 mld. m3. To odpovídá asi 13 % roční spotřeby plynu v Číně.

Žádné konkrétní cíle pro větrné a solární elektrárny

Čína si v oblasti rozvoje instalovaného výkonu nefosilních zdrojů, mezi které řadí jaderné, vodní, větrné a solární elektrárny, stanovila cíle pouze pro jaderné a vodní elektrárny. Celkový instalovaný výkon jaderných elektráren by měl v roce 2025 činit 70 GW. Vodní elektrárny by měly být schopné vyrábět 380 GW a o vyrovnávání bilance elektřiny by se mělo starat 62 GW přečerpávacích vodních elektráren.

Pro rozvoj solárních a větrných elektráren žádné konkrétní cíle stanoveny nebyly. V říjnu loňského roku se nicméně Čína zavázala, že do roku 2030 navýší instalovaný výkon větrných a solárních elektráren minimálně na 1 200 GW.

Současný instalovaný výkon všech elektráren v Číně činí 2 200 GW. Podle pětiletého plánu má do roku 2025 vzrůst na 3 000 GW.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Rejpal
26. březen 2022, 01:16

Jen bych chtě dodat, že Čína sází na rozvoj elekrifikace. ale jinak se autor mýlí Čína nemá 29% podíl nefosilních zdrojů na výrobě el. energie to je podíl OZE s jádrem je to 33% . Podíl nefosilních zdrojů na výrobě el. energie u nich stoupá asi o 1,5% ročně. Není to horečné tempo, ale oni tím chtějí pokrýt hlavně růst spotřeby - zatím. Teprve po roce 2030 chtějí nahrazovat stávající zdroje uhelné zdroje. Tím, že nejdříve elektrifikují a teprve potom budou nahrazovat uhelné zdroje v elektroenergetice ušetří hodně peněz , protože oni tou elektrifikací nahrazují dovozy energií - ropu a plyn. My jsme šly přesně opačným směrem domácí likvidací uhlené energetiky a spoléháním na dovoz ropy a plynu patří nám za to království nebezké....

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se