Finsko chce do konce svého předsednictví v Radě EU protlačit dohodu o uhlíkové neutralitě do roku 2050

19. červenec 2019, 10:39
DomůEmise CO2Finsko chce do konce svého předsednictví v Radě EU protlačit dohodu o uhlíkové neutralitě do roku 2050

Finsko bude podle svého premiéra Annti Rinneho usilovat o dosažení dohody o uhlíkové neutralitě EU do roku 2050 před koncem svého předsednictví v Radě EU.  Uhlíkovou neutralitu EU v roce 2050 označila v úterý za prioritu také nově zvolená předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.

Finsko by rádo dosáhlo dohody o uhlíkové neutralitě ještě před koncem svého předsednictví v Radě EU, tedy do konce letošního roku. Současný dlouhodobý cíl EU v oblasti snižování emisí skleníkových plynů je přitom pokles alespoň o 80 % do roku 2050 ve srovnání s rokem 1990.

Nově zvolená předsedkyně Evropské komise von der Leyenová v úterý uvedla, že plánuje zakotvit cíl dosažení uhlíkové neutrality EU do roku 2050 do legislativy. Mimo to přislíbila zpřísnění cíle pro snížení emisí skleníkových plynů do roku 2030 ze současných 40 % na 50 % ve srovnání s rokem 1990.

Finsko doufá v dosažení dohody s evropskými lídry na ambiciozním cíli pro rok 2050 na plánovaných jednáních v říjnu či v prosinci. Na červnovém jednání podpořilo uvedený cíl 24 z 28 členských států EU. Mezi čtyřmi státy, které návrh nepodpořily, byla kromě Polska, Maďarska a Estonska také Česká republika.

„Již nyní máme nejambicioznější cíle mezi industrializovanými ekonomikami a máme závazný právní rámec, který zajistí splnění našich závazků. Nesmíme se však zastavit. Pro EU znamená vedoucí pozice závazek ke klimatické neutralitě do roku 2050,“ řekl Rinne Evropskému parlamentu.

Zahraniční server Platts uvedl, že EU musí podle podmínek plynoucích z Pařížské klimatické dohody zaslat Organizaci spojených národů svůj dlouhodobý klimatický plán v roce 2020.