Domů
Emise CO2
Kanadské Ontario představilo svůj cíl pro snížení emisí CO2
JE Bruce, Ontario. Zdroj: Bruce Power
Zdroj: Bruce Power

Kanadské Ontario představilo svůj cíl pro snížení emisí CO2

Vláda kanadské provincie Ontario ve čtvrtek zveřejnila svůj návrh plánu na ochranu životního prostředí. Provincie si v plánu, který se kromě ochrany ovzduší a problematiky klimatických změn zabývá například také ochranou vod a půd, stanovila svůj cíl snížit do roku 2030 emise CO2 o 30 % oproti roku 2005. Pro splnění tohoto cíle Ontario například plánuje regulovat velké producenty skleníkových plynů a podporovat soukromé investice do čistých technologií.

Nový premiér Ontaria, Doug Ford, který nastoupil do funkce v červnu letošního roku, již před volbami slíbil přepracování Zákona o zelené energii, který byl vypracován předešlou vládou ve snaze podpořit rozvoj větrné a solární energetiky v provincii. Ten podle něj zapříčinil nárůst nákladů na elektřinu a přinutil provincii platit za energii, kterou nepotřebuje. S cílem snížit cenu energií nová vláda v létě zrušila 758 kontraktů na energii z obnovitelných zdrojů.

Podle předchozích plánů měla provincie snížit své emise o 15 % oproti roku 1990 do roku 2020. Do roku 2030 pak mělo dojít ke snížení o 37 % oproti stejným hodnotám.

Podle nového plánu Ontario již významně přispělo k řešení klimatických změn snížením svých emisí skleníkových plynů. Tohoto snížení bylo dosaženo v letech 2001 až 2014, kdy došlo k postupnému odstavení všech místních uhelných elektráren. Ty přitom ještě v roce 2003 tvořily čtvrtinu energetického mixu Ontaria. Do této doby se jedná o největší opatření ke snížení emisí skleníkových plynů v Kanadě a jedno z největších v Severní Americe. V energetickém mixu uhlí nahradil hlavně zemní plyn, OZE (jiné než vodní) a jádro.

Zatímco ve zbytku Kanady za poslední dekádu emise vzrostly, v Ontariu značně klesly

Vývoj změn produkce emisí skleníkových plynů v Kanadě a v Ontariu v letech 2005 až 2016, Zdroj: Ministry of the Environment, Conservation and Parks

„Zodpovědnost za velkou část kanadského úsilí o snížení emisí skleníkových plynů přišla za cenu, která je příliš vysoká pro ontarijské obyvatele a podniky. … Nyní není doba pro přidávání dalších nákladů k cenám elektřiny.“

„Nyní musíme hledat vyváženou cestu ke snížení emisí a připravit obyvatele na dopady klimatických změn tak, aby byla zachována zdravá ekonomika i zdravé prostředí. Tento plán je naší alternativou k dani z uhlíku.“ – z nového plánu

Regulace velkých producentů emisí, více etanolu v benzínu a nízkoemisní doprava

Jedním ze způsobů, kterým chce nový plán dosáhnout snížení emisí, je vytvoření výkonnostních emisních norem pro velké producenty. Každý velký průmyslový producent emisí pak bude povinen pravidelně prokazovat jejich dodržování, za jejich překračování budou udělovány přísné tresty. Normy mají zároveň brát v potaz faktory jako zranitelnost na trhu, konkurenceschopnost a emise z dalších procesů. Zároveň do nich budou zavedeny výjimky pro Ontarijský automobilový průmysl a případná další exponovaná odvětví.

Dalším z kroků, se kterými plán aktuálně počítá, je navýšení požadovaného podílu etanolu v benzínu na 15 % do roku 2025. Tento krok by dle plánu měl vést ke snížení emisí bez navýšení ceny pohonných hmot.

Predikce cesty k dosažení snížení emisí skleníkových plynů o 30 % do roku 2030,             Zdroj: Ministry of the Environment, Conservation and Parks

Zdroj úvodní fotografie: Bruce Power

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Vláďa
2. prosinec 2018, 06:34

Počet obyvatel obdobný jako v ČR. Jak mají vyřešenou otázku likvidace odpadů?

Petr
2. prosinec 2018, 11:52

Můžou spalovat, jen se tam teplo špatně rozvádí k obyvatelstvu.

Hlavní problémy Kanady jsou způsob bydlení v řídkých domcích, které zároveň nemají ani základní zeleninovou zahradu s ovocnými stromy.

Takže velká spotřba benzínu a nafty pro auta, která jsou nutná pro drtivou většinu obyvatel i ke každodennímu dojezdu do práce, vysoké náklady na vytápění středně izolovaných baráků, jenž vytápí úplně celé.

A pak mnoho vznikajících odpadů navíc způsobovaných superkonzumním stylem života tlačeným bankéři a médii.

Milda
3. prosinec 2018, 18:12

„Dalším z kroků, se kterými plán aktuálně počítá, je navýšení požadovaného podílu etanolu v benzínu na 15 % do roku 2025. Tento krok by dle plánu měl vést ke snížení emisí bez navýšení ceny pohonných hmot."

Ta lidská blbost je fakt nekonečná...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516