Masdar City - nejekologičtější město na světě

DomůEmise CO2Masdar City - nejekologičtější město na světě

V roce 2008 byla zahájena stavba Masdar City, které má být nejekologičtějším městem na světě. Masdar City se bude rozprostírat na ploše 6 kilometrů čtverečných nedaleko od Abu Dhabi, hlavního města Spojených arabských emirátů.

Podle prvních plánů mělo být město postaveno během osmi let a náklady byly vyčísleny na 22 miliard amerických dolarů. Letos je to právě osm let od zahájení výstavby, ale dokončení je stále v nedohlednu. Podle odhadů ho lze očekávat nejdříve v roce 2025.

Město nese název společnosti Masdar, která za projektem stojí. Jde o firmu, jenž sídlí v Abu Dhabi a investuje do obnovitelných zdrojů. Masdar City se má stát vzorem pro budování nových udržitelných měst.

„Masdar City je předlohou pro udržitelný rozvoj měst, jehož vývoj probíhá ve spolupráci s rostoucí komunitou developerů, investorů a soukromých firem.“

Anthony Mallows, výkonný ředitel Masdar City

Žádné vypínače ani kohoutky

Zdrojem elektrické energie je 10MW solární elektrárna čítající bezmála 90 000 solárních panelů a další střešní instalace. Ve městě nenajdete vypínače světel ani tradiční kohoutky na vodu. Vše je řízeno senzory tak, aby byla spotřeba vody i elektřiny co nejmenší. Veškeré stavby musí splňovat standardy určené hodnotícím systémem Estidama, ve kterém musí získat alespoň tři perly (odpovídá úrovni Gold v programu LEED).

Zastavěná plocha Masdar City bude přibližně 4 kilometry čtvereční, celková plocha města je plánována na 6 kilometrů čtverečních. Cesta z Masdar City do centra Abu Dhabi zabere 40 minut, na mezinárodní letiště se dostanete za 5 minut.

Masdar City se má stát živou laboratoří v oblasti udržitelných, nízkouhlíkových a ekologických měst. Po dokončení bude mít město 40 000 obyvatel a každý den tu bude pracovat nebo studovat až 50 000 lidí. Ve městě bude sídlit řada energetických společností jako například General Electric, Schneider Electric, Mitsubishi Heavy Industries, nebo Siemens.

Zdroj úvodní fotografie: Masdar