Domů
Emise CO2
Masdar City - nejekologičtější město na světě

Masdar City - nejekologičtější město na světě

V roce 2008 byla zahájena stavba Masdar City, které má být nejekologičtějším městem na světě. Masdar City se bude rozprostírat na ploše 6 kilometrů čtverečných nedaleko od Abu Dhabi, hlavního města Spojených arabských emirátů.

Podle prvních plánů mělo být město postaveno během osmi let a náklady byly vyčísleny na 22 miliard amerických dolarů. Letos je to právě osm let od zahájení výstavby, ale dokončení je stále v nedohlednu. Podle odhadů ho lze očekávat nejdříve v roce 2025.

Město nese název společnosti Masdar, která za projektem stojí. Jde o firmu, jenž sídlí v Abu Dhabi a investuje do obnovitelných zdrojů. Masdar City se má stát vzorem pro budování nových udržitelných měst.

„Masdar City je předlohou pro udržitelný rozvoj měst, jehož vývoj probíhá ve spolupráci s rostoucí komunitou developerů, investorů a soukromých firem.“

Anthony Mallows, výkonný ředitel Masdar City

Žádné vypínače ani kohoutky

Zdrojem elektrické energie je 10MW solární elektrárna čítající bezmála 90 000 solárních panelů a další střešní instalace. Ve městě nenajdete vypínače světel ani tradiční kohoutky na vodu. Vše je řízeno senzory tak, aby byla spotřeba vody i elektřiny co nejmenší. Veškeré stavby musí splňovat standardy určené hodnotícím systémem Estidama, ve kterém musí získat alespoň tři perly (odpovídá úrovni Gold v programu LEED).

Zastavěná plocha Masdar City bude přibližně 4 kilometry čtvereční, celková plocha města je plánována na 6 kilometrů čtverečních. Cesta z Masdar City do centra Abu Dhabi zabere 40 minut, na mezinárodní letiště se dostanete za 5 minut.

Masdar City se má stát živou laboratoří v oblasti udržitelných, nízkouhlíkových a ekologických měst. Po dokončení bude mít město 40 000 obyvatel a každý den tu bude pracovat nebo studovat až 50 000 lidí. Ve městě bude sídlit řada energetických společností jako například General Electric, Schneider Electric, Mitsubishi Heavy Industries, nebo Siemens.

Zdroj úvodní fotografie: Masdar

Potřebujete být v obraze ohledně emisí?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti emisí a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Pohled zblízka: Peníze za emisní povolenky pomáhají modernizovat ekonomiku, Česko s nimi ale neuváženě plýtvá
23. prosinec 2022, 10:08
Když to nejde přes povolenky, tak přes palivo. Vláda nabídne teplárnám dotace v objemu 17 miliard korun
22. prosinec 2022, 14:55
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516