Domů
Emise CO2
Německo by dle vládních poradců mělo tlačit na rozšíření zpoplatnění emisí do dalších sektorů na úrovni EU
Emise z výfuku automobilu
Zdroj: Ruben de Rijcke / Wikimedia Commons / CC-BY-SA-3.0 (licence)

Německo by dle vládních poradců mělo tlačit na rozšíření zpoplatnění emisí do dalších sektorů na úrovni EU

Zatímco v Evropské unii si již řadu let musí některé subjekty v energetice a průmyslu obstarávat emisní povolenky pro pokrytí svých emisí, rozšíření systému do dalších sektorů je dlouho diskutovaným tématem. Ke zpoplatnění emisí z dalších sektorů se uchýlilo již například Německo, avšak podle některých tamních vládních poradců by země měla intenzivněji prosazovat rozšíření systému emisních povolenek do dalších odvětví na celoevropské úrovni.

Evropský systém EU ETS, do kterého jsou kromě všech členských zemí unie zapojeny rovněž Island, Lichtenštejnsko a Norsko, je jedním z klíčových nástrojů EU pro snižování uhlíkových emisí. Podobně svůj vlastní systém, avšak propojený s EU ETS, provozuje i Švýcarsko a po Brexitu i Spojené království, jehož systém zatím s EU ETS propojen není.

V rámci EU ETS si vybraní emitenti z odvětví energetiky či dalších průmyslových odvětví a rovněž letecké přepravy musí obstarávat emisní povolenky, které jsou draženy, či v některých případech volně přidělovány, a následně obchodovány na sekundárním trhu.

V rámci tlaku na snižování emisí se dlouhodobě diskutuje rozšíření systému i na další sektory, zejména dopravu a budovy, jejichž emise jsou spojeny především s jejich vytápěním. K podobnému kroku se uchýlilo již Německo, které od loňského roku zavedlo dodatečné zpoplatnění fosilních paliv ve snaze motivovat k přechodu k technologiím s nižší emisní náročností právě tyto dva problematické sektory, ve kterých se emise dlouhodobě nedaří nijak zásadně snižovat.

Německo je přitom dle serveru Clean Energy Wire již nyní jedním z nejsilnějších hlasů, které v Evropě volají po zavedení podobného systému v rámci EU ETS. Německou vládu v tomto ohledu podporuje i skupina vědeckých vládních poradců, kteří ji vyzývají k vyššímu úsilí v této oblasti.

„Pokud chce Německo dosáhnout svých klimatických cílů, musí zajistit, že rozšíření evropského systému zpoplatnění CO2 bude úspěšné. Po zpoplatnění CO2 v energetice a průmyslu nyní urgentně potřebuje zpoplatnění pro budovy a dopravu,“ uvedl Ottmar Edenhofer, jeden z vedoucích Vědecké platformy pro ochranu klimatu, při prezentaci zprávy platformy pro rok 2021.

Vědci vládu rovněž vyzývají k vypracování nového klimatického plánu pro rok 2045, jelikož verze z roku 2016 potřebuje zásadně předělat, mimo jiné s ohledem na nové a ambicióznější plány na dosažení klimatické neutrality. Platforma dále volá po zajištění cílené veřejné podpory pro klíčové technologie, jako obnovitelné zdroje a vodík.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
minduton
24. únor 2022, 07:00

Německo může teď tak tlačit do plínek... nikam jinam. Green Deal jde pod stůl a do koše. Třetí světová válka začala právě dnes (je to světová válka, protože bojují tři suverénní státy).

Jen pro info, pro zelené nevěřící. Většina železné rudy v EU je z Ukrajiny. Ruda stop. Železo stop. Čtvrtina dělníků ve stavebnictví je z Ukrajiny. Stavebnictví defacto z poloviny stop. I polovina kuřecího masa v šopech je z Ukrajiny (já to tedy nikdy z principu nekupoval, ale objemo bude chybět). Dávám tomu 2-3 měsíce a počítám, že na dost věcí bude zaveden přídělový systém pro průmyslové podniky. Přejde se defacto na centrálně plánovanou ekonomiku - pokud nebude dost cementu a bude se vybírat mezi stavbou zábavního centra nebo nemocnicí, tak zkuste hádat, co se bude stavět. Nebude holt dost oceli na všechno, co se dřív plánovalo.

Jimi
24. únor 2022, 07:53

Zas to nepřehánějme, Ukrajina má nižší HDP než Česko, tak toho zas tolik nevyprodukuje. Ano, něco málo asi bude chybět, ale pochybuju že to dojde tak daleko že nemocnice nebo zábavní centrum. (Navíc velké stavby se v EU zpravidla nestaví, je to fakt výjimečné).

Teď se naopak Green deal znásobí abychom se konečně odpoutali od plynu a ropy. Během deseti let můžeme mít od nich klid bez velkých potíží. S potížema a úsilím během pěti let.

minduton
24. únor 2022, 09:13

Je takové přísloví: V kopci se nikdy NEPŘEPŘAHÁ - to obvykle dopadá špatně.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se