Domů
Emise CO2
Severské státy budou potřebovat o 75 % více elektřiny, aby dosáhly klimatické neutrality
SuedLink. Zdroj: TransnetBW

Severské státy budou potřebovat o 75 % více elektřiny, aby dosáhly klimatické neutrality

Podle studie, kterou si nechala zpracovat finská energetická společnost Fortum, budou muset severské státy vyrobit o 290 TWh elektrické energie více oproti nynějšímu stavu (o 75 %), aby byla uspokojena zvýšená poptávka po elektřině, která bude vyvolána požadavkem na klimatickou neutralitu severských států.

Nahrazování fosilních paliv

Dánsko, Finsko, Island, Norsko a Švédsko usilují o to, aby byly nejpozději do roku 2050 klimaticky neutrálními. To by si vyžádalo nahrazení fosilních paliv využívaných v domácnostech, dopravě a průmyslu bezuhlíkovými alternativami. Převážně by se dle předpokladů studie jednalo o náhradu elektrickou energií pocházející z obnovitelných zdrojů energie.

Aby se uspokojila nově vyvolaná poptávka po elektrické energii, předpokládá studie se zachováním stávajících vodních a jaderných elektráren v regionu. Dále pak studie odhaduje, že bude zapotřebí zvýšit instalovaný výkon obnovitelných zdrojů energie přibližně o 83 GW instalovaného výkonu.

Studie pracuje s předpokladem, že 70 % nového výkonu by mělo být v onshore větrných elektrárnách, 20 % v offshore větrných elektrárnách a zbývajících 10 % v solárních elektrárnách.

Přitom například v Norsku již tamní vláda plánuje kvůli protestům zpomalit rozvoj onshore větrných elektráren.

„Studie vidí prostor ke snížení emisí jak napřímo skrze elektrifikaci, tak nepřímo skrze e-paliva vyprodukovaná za pomoci vodíku vyrobeného elektřinou [elektrolýzou vody],“ uvedla společnost Fortum.

Klimatická neutralita

Finsko plánuje stát se klimaticky neutrálním do roku 2035, Island do 2040, Švédsko do roku 2045 a Norsko a Dánsko do roku 2050.

Jak uvedl jeden z autorů studie, Sigurd Naess-Schmidt, největší výzvu bude představovat dekarbonizace těžké dopravy, zahrnující námořní a leteckou dopravu, a dále průmyslová odvětví, jako je ocelářství a chemický průmysl.

Novou bezemisní ocelárnu plánuje v Německu například společnost Thyssenkrupp, více zde.

Dekarbonizace těchto odvětví si vyžádá dle tvůrců studie zavedení nových technologií, jako je CCS (technologie na zachytávání a ukládání uhlíku), výrobu bezemisních paliv, jako je čistý (zelený) vodík, stejně jako zvýšené používání biopaliv.

Systém EU ETS

Studie se rovněž domnívá, že k těmto změnám by bylo zapotřebí stabilní ceny za povolenku CO₂, ideálně podpořenou její minimální cenou. Dle studie by tak byl více podpořen přechod na nefosilní paliva.

Cena za povolenku CO₂ je, zvláště pak v letošním roce ovlivněném COVID-19, značně volatilní. V březnu letošního roku se pohybovala cena povolenky okolo 15 EUR/t CO₂, v červenci pak byla cena nad 30 EUR/t CO₂, aktuálně se pohybuje okolo 28 EUR/t CO₂.

Vysoká volatila povolenky, vyvolaná také nejistotou ohledně budoucího nastavení systému EU ETS, znamená pro investory v energetickém sektoru zvýšení rizikovosti jejich investic.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(17)
Jaroslav Novák
27. září 2020, 09:25

Bez jádra tohoto cíle nedosáhnou a jakákoliv diskuze jenom oddaluje cíle, vytváří prostor pro další a další Studie, a tak si autoři mohou pindat co chtějí, sedláci by stavěli, pouze učení tlachalové v ČR budou 8 let diskutovat nad EDU5, namísto zahájení stavby ETE34 stejné technologie s ETE12 v r. 2021 českými dodavateli.....!!! Chceš-li problém odložit a krizi vyvolat, objednej Studii Proveditelnosti!!!!!!!!!!

Jan Veselý
27. září 2020, 14:32

Je tam málo vykřičníků. A přebytek nesmyslů. Třeba VVER-1000 už nikdo dávno nestaví ani nenabízí.

Navíc, snění o jaderné výstavbě v ČR je pro Skandinávii irelevantní.

Milan Vaněček
27. září 2020, 10:54

Severské státy nemají nějakou jednotnou energetickou politiku,

každyý využívá svých specifických geografických podmínek.

Norsko a Švédsko mají vůči Finsku a severu Ruska velkou výhodu v dostatku vodních elektráren.

Jaderná energetika se rozvíjí jen ve Finsku (extrémně pomalu, s velkými potížemi) a v Rusku. V Rusku je však primární důraz kladen na vojenské využití.

V poslední době se objevila řada studií o obrovském potenciálu větrné energie (off shore) především v Severním moři. Obecný pohled byl že zatím je to moc drahé.

Jak však ukazuje nová studie (založená na výsledcích již existujících off shore VtE), časy se mění.

Cituji: "A study has analysed offshore wind projects in 5 countries – the UK, Germany, Denmark, the Netherlands and Belgium – to show that wind farms due to be built after 2020 are converging towards a range of €50-70/MWh. It wasn’t long ago that such low prices were only predicted for 2050 ..."

Tady je ta studie

energypost.eu/europe-could-have-subsidy-free-offshore-wind-by-2023/

Je to velmi poučné čtení, se spoustou faktů, grafů a analýz. Přečtěte si to,

dokladují zde například, že "The offshore wind farms auctioned last September in the UK will most likely be the world’s first “negative subsidy” projects – wind farms that will pay money back to the government over their lifetime."

Takže žádné dotace od státu, naopak mu budou platit poplatky (něco podobného existuje již v Portugalsku s utility scale FVE).

TO JE OBROVSKÝ ÚSPĚCH VtE (a FVE) v Evropě,

to ukazuje co by státy měly dělat v současné "Covidové a následné post-covidové době",

stavět levné VtE a FVE (lokální stavební firmy, "lokální palivo") a ne masivně podporovat zdlouhavé, riskantní a velmi drahé budování JE (dodaných "na klíč" nějakou vzdálenou zahraniční firmou).

Heap
27. září 2020, 14:48

Výborný plán. Stačí počkat až hladina moří stoupne o nějakých 100 metrů a můžeme začít vesele budovat offshore i u nás. Podle předpovědí klimastrašáků to nebude dlouho trvat.

Milan Vaněček
27. září 2020, 15:44

Jestli se dobře pamatuji, podle Al Gora by to mělo nastat už napřesrok.

Jaroslav Novák
27. září 2020, 21:34

jak je již opakovaně zřejmé z příspěvků placených ekotrolů, krize energetiky je nevyhnutelná a žádoucí, jinak se Evropa rozložit nepodaří, 15.9.2020 MWh za 3999Euro v objemu 7 GWh nakoupila SRN, kolik ještě doplatí za kompenzace nedodání EE??? Raději jděte tlachat kamsi, než budou odpovědní za způsobené škody platit, co když ministr přijde o veškerý majetek za způsobené škody,....v lesích kůrovec již dokonal své a LESY ČR s.p. dosahují ztráty několik mld.Kč a odkládají holiny zalesňovat,....co když dodavatel EE zaplatí za škody z výpadku EE odběrateli způsobené????????? jenom si tlachejte, zatím se škody neplatí!!!!!!!!!!!Až je budeme vymáhat na MPO za mizerné řízení odvětví ELEKTROENERGETIKY platby ze zanedbání obnovy ZDROJŮ, potom se ministři o resorty hádat až prát nebudou.

Jan Veselý
28. září 2020, 14:02

Jo, jo, stěhuje se to na web. Tohle jsem znával jen v podání papírů popsaných písmem ze šablony nalepených na kandelábrech a v podání hyperaktivních pološílených dědků na veřejných diskusích, na libovolné téma.

Bizon
28. září 2020, 17:52

Jo, jo. Když nevidíte za každým rohem ruského trolla, ekotrolla nebo žida, tak musíte být kremrole, EKOfašista nebo sluníčkář!!!!!!!!!!!!!!!

Zase když vidím oficiální veřejný politický diskurz v USA, tak tam není až takový rozdíl...=/

pr
29. září 2020, 15:08

Co do toho pletete MPO? Ať si platí škody za výpadky EE sami podnikavci sobě. Žádný stádní orgán není povinen platit tomu, který podniká NA SVÉ RIZIKO nějakou kompenzaci ke které se nezavázal. Už se konečně vzpamatujte podnikavci. ZA SVÉ, soudruzi kapitalisté, ZA SVÉ!

My ovčané jsme si zaplatili ETE, jsme tedy v klidu a co si zafinancujete VY, z toho si potom můžete tahat děngy jak se Vám zlíbí. Stát do toho netahejte. Stačí jen ten byrobor.el co tady za pomocí lobbystů vytváříte.

Emil
29. září 2020, 16:33

Milé pr, jako obvykle plácáte nesmysly. Temelín nezaplatili žádní "ovčané", financovalo ho konsorcium Citibank a Fortis bank.

Milan Vaněček
29. září 2020, 17:22

To snad není pravda. Tak Temelín patří těm dvěma bankám podle E.T. Já bych spíše řekl, že naši občané zaplatili Temelín a ještě úroky navíc (těm bankám).

E.T. plácá a plácá...

Emil
29. září 2020, 17:47

1) Nejsem žádný "E.T."

2) Nepsal jsem že Temelín patří dvěma bankám.

3) Bankám zaplatili Temelín spotřebitelé, což jsou asi z jedné čtvrtiny občané a ze tří čtvrtin ti "podnikavci" (a to nepočítám export).

Troll Vaněček překrucuje a překrucuje.

Milan Vaněček
29. září 2020, 18:14

A E.T. plácá a plácá a plácá. Nechte už toho, prosím.

Josef
28. září 2020, 12:37

Severské státy mají větší podíl el. energie na celkové spotřebě, u nás bychom museli zvýšit spotřebu el. energie nejméně 3x... přibližně 15 jaderných bloků....

Milan Vaněček
28. září 2020, 12:44

ad Josef: 15 jaderných bloků, to snad vidí i laik, že to je fantasmagorie. Tudy cesta určitě nevede.

Rostislav Žídek
28. září 2020, 14:44

Kdyz uz se tu opet trolluje...

Tak uvazme, ze to nase vino z moravy se stejnak neda pit, tak misto vinic tam udelame hromadu FVE.

Dukovany nahradime treba 2x VVER1200...

Na severu Cech alespon dva Hualong one at vyuzijem existuci zdroje v oblasti.

A taky poradne budovat prenosove site sever-jih, at ten zbytek po akci Electrify-everything muzeme zasanovat z polskych a nemeckych FVE.

:) uplna pohadka :D

Milan Vaněček
28. září 2020, 14:54

Ano, očekával jsem seriozní diskusi na můj příspěvek v 10:54 zde a na kvantitativní údaje z citace v něm, ale zdá se že údaje uvedené zde jadernou lobby zcela paralyzovaly.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se