Domů
Emise CO2
Světové emise CO2 se nedaří snižovat. Letos porostou rychleji než vloni
Emise CO2 v Německu

Světové emise CO2 se nedaří snižovat. Letos porostou rychleji než vloni

Emise CO2
2 komentáře
11. prosinec 2018, 08:19
Jiří Salavec

Dle studie Global Carbon Budget dojde letos k nárůstu globálních emisí CO2 z fosilních paliv o 2,7 %. Důvodem je vyšší míra využívání uhlí v ekonomicky rostoucí Číně a Indii, ale také rostoucí odvětví dopravy. Přestože obnovitelné zdroje energie zažívají rychlý rozvoj, stále to nestačí k vyrovnání zvýšeného využití fosilních paliv.

Minulý týden byla vydána každoroční zpráva Global Carbon Budget, na které se podílí celkem 76 odborníků z 57 světových institucí. Hlavním závěrem zprávy, představené na setkání COP24 v polských Katovicích, je varování vědců před rostoucím trendem emisí CO2. Dle výpočtů by totiž měly v letošním roce opět vzrůst globální emise CO2 z fosilních paliv přibližně o 2,7 % (konkrétně v intervalu 1,8 % až 3,7 %) ve srovnání s rokem minulým a dosáhnout hodnoty 37,1 miliardy tun vypuštěného CO2.

„Opět pozorujeme silný nárůst globálních emisí CO2. Emise musí dosáhnout vrcholu a rychle začít klesat, aby vyřešily klimatické změny. S letošním nárůstem to však nevypadá, že by vrchol byl v dohledu,“ uvedla profesorka Corinne Le Quéré, vedoucí výzkumu.

Po letech 2014-2016, kdy globální emise CO2 stagnovaly, se tak rok 2018 zařadí po bok roku 2017, kdy globální emise CO2 vzrostly o 1,6 % (loňský Global Carbon Budget předpovídal nárůst ve výši 2 %).

„Růst emisí v roce 2017 šlo považovat za jednorázový, ale tempo růstu v roce 2018 je dokonce ještě vyšší a začíná být jasné, že svět doposud selhává v povinnosti řídit kurz odpovídající cílům stanoveným v Pařížské dohodě z roku 2015,“ uvedl Glen Peters, ředitel výzkumu v CICERO.

Emise CO2 z fosilních paliv tvoří zhruba 90 % celkových emisí CO2 a nezahrnují emise spojené například s odlesňováním.

Čína emisím CO2 dominuje

Největším světovým emitentem CO2 je Čína s 27% podílem a odhadovaným meziročním nárůstem o 4,7 % (konkrétně v intervalu 2 % až 7,4 %), a to zejména kvůli ekonomickému rozvoji a rostoucí spotřebě energie. Spolu s Indií vykazují tyto státy také rychlý nárůst výkonu v OZE, což je ovšem dáno nižší základnou těchto zdrojů.

Pomyslná druhá příčka patří USA s 15% podílem, které také po několika letech zaznamenaly růst, a to ve výši 2,5 % (konkrétně v intervalu 0,5 % až 4,5 %), což bylo dáno nejen chladnou zimou a teplým létem a tudíž vyšší poptávce po energii, ale také vyšším využíváním automobilové dopravy.

„Ujedeme více mil ve větších autech, což vyrovná zlepšení v palivové účinnosti automobilů,“ uvedl Rob Jackson ze Standford University.

Třetím největším emitentem CO2 jsou státy Evropské unie s podílem 10 %. V EU je odhadováno, že na rozdíl od prvních dvou příček emise CO2 klesnou, a to o 0,7 %. Česká republika patří mezi 19 států, kterým se podařilo snížit emise CO2 i přes růst ekonomiky.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Josef
11. prosinec 2018, 11:36

Je třeba si uvědomit, že růst emisí CO2 v době , kdy rozvojový svět kde žije většina lidstva začíná bohatnout je nezastavitelný. Loni se připojilo 120 mil obyvatel k el . síti a letos to nebude jiné. Jen v Indii čeká dalších 166 milionů lidí a připojení a do 5 let bude většina z nich vlastnit el. přípojku to je polovina populace USA. Za pár let si tito lidé budou kupovat svoje první spotřebiče a nakonec budou jezdit autem. A nakonec i černé Africe nabírá elektrifikace na obrátkách pokud tam dnes nemá 60% lidí nemá el. přípojku za 10 let to bude jen 30%. Většina obyvatel světa žije dnes ve státech, které jsou ve fázi prudké industrializace a k přechodu na moderní společnosti. To co se v Číně dělo před 10 lety se dnes děje i ve většině zaostalých států světa a je zcela nereálné předpokládat ,že emise CO2 mohou klesat. Vyspělý svět se vzdal rozvoje jaderné energetiky, takže i zde emise dále rostou. Skutečnost je totiž taková, že zatím není zájem o přechod na nové zdroje Samozřejmě že nic neroste až do nebe a patrně okolo roku 2030 se růst zastaví.

John
11. prosinec 2018, 15:31

Jenže Afrika a Indie není Čína, takže se ten růst může dost zaseknout. A takové vysychání může udělat velkou čáru přes rozpočet, protože touha po nové elektřině má nižší prioritu než voda. V Africe se můžou rozšířit maximálně soláry, ale i ty vyžadují určitou základní kupní sílu a disciplínu, takže žádné strachy. Takže v jádru s příspěvkem souhlasím, jen to tempo...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se