Emise skleníkových plynů z velkých průmyslových zdrojů se v USA v roce 2017 snížily o 2,7 %, uvedla vláda prezidenta Donalda Trumpa. Největší podíl na tom mají uzavřené uhelné elektrárny a přechod na výrobu elektrické energie spalováním zemního plynu. Pokles emisí byl strmější oproti roku 2016, kdy emise klesly o 2 %.

Andrew Wheeler, šéf vládní agentury pro ochranu životního prostředí EPA, uvedl, že federální předpisy nejsou nutné k tomu, aby docházelo ke snižování emisí skleníkových plyn. Údaje agentury EPA (Environmental Protection Agency) toto tvrzení potvrzují.

„Díky regulační reformě prezidenta Trumpa ekonomika vzkvétá, produkce elektrické energie roste a snižujeme emise skleníkových plynů z hlavních průmyslových zdrojů,“ uvedl Wheeler.

Wheeler však zdůraznil, že odstavování starých uhelných elektráren je neorganizované a příliš rychlé.

Spalování zemního plynu uvolňuje méně oxidu uhličitého než uhlí. Velké množství domácích zásob zemního plynu vedlo k hromadnému uzavírání uhelných elektráren. V roce 2017 byly odstaveny nebo přeměněny na zemní plyn uhelné elektrárny o celkovém instalovaném výkonu 9 GW.

Podpora pro uhelné zdroje v případě ohrožení národní bezpečnosti

Americký ministr energetiky Rick Perry předložil v Bílém domě plán na podporu uhelných zdrojů pro případ, kdy by jejich odstavení mohlo ohrozit energetickou soběstačnost a tím i národní bezpečnost. Bílý dům prozatím na tento plán své stanovisko nevydal.

Koalice těžařů zemního plynu, obhájci spotřebitelů, provozovatelé sítí a investoři v oblasti obnovitelných zdrojů se postavili proti těmto dotacím. Návrh nezahrnuje pouze uhelné elektrárny, ale také jaderné zdroje.

V tomto roce se očekává, že odstavování uhelných elektráren bude pokračovat. Energetické společnosti plánují odstavit uhelné elektrárny o celkovém instalovaném výkonu 14 GW.

Zdroj úvodní fotografie: Smithsonian.com

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *