Domů
Emise CO2
Systém EU pro obchodování s emisemi se od ledna propojí se systémem Švýcarska

Systém EU pro obchodování s emisemi se od ledna propojí se systémem Švýcarska

Evropský systém pro obchodování s emisemi (EU ETS) bude od 1. ledna 2020 propojen se švýcarským systémem. Švýcarsko se tak stane první zemí, která úspěšně propojí svůj systém obchodování s emisemi skleníkových plynů se systémem EU ETS. 

Pod evropský systém EU ETS spadá necelých 11 000 zařízení, která ročně vyprodukují zhruba dvě miliardy tun ekvivalentu CO2, a dále přes 500 provozovatelů letadel, jejichž roční emise jsou okolo 65 milionů tun ekvivalentu CO2. Švýcarský systém je o poznání menší. Spadá do něj zhruba 50 zařízení s roční produkcí CO2 na úrovni 5 milionů tun.

Od 1. ledna 2020 dojde k propojení obou systémů, čímž se završí proces, který byl zahájen v roce 2011. Dohoda o propojení obou systémů byla podepsána v listopadu 2017. Aby však mohla vstoupit v platnost v plném rozsahu, bylo nezbytné, aby do švýcarského systému pro obchodování s emisemi skleníkových plynů byla zahrnuta také letecká doprava.

Švýcarsko tedy zavedlo nezbytné předpisy, jimiž se platnost systému rozšiřuje i na leteckou dopravu, a propojení obou systémů tak již nestojí nic v cestě.

„Systém EU ETS je jedním z hlavních nástrojů pro nákladově efektivní snižování emisí skleníkových plynů, zejména v případě energeticky náročných průmyslových odvětví a elektráren. Tato dohoda je pro EU a pro Švýcarskou konfederaci vzájemně prospěšná, neboť propojením obchodních systémů stanovujících stropy emisí se může zvýšit dostupnost příležitostí ke snížení emisí a zlepšit nákladová efektivnost obchodování s emisemi,“ uvedla v tiskové správě Rada EU.

Švýcarské Federální ministerstvo životního prostředí uvedlo, že jedním z důvodů, proč o propojení usilovalo, je skutečnost, že švýcarský systém má malý počet účastníků a proto zde existuje pouze malý prostor pro další rozvoj.

„Švýcarsko proto propojuje svůj systém s o hodně větším EU ETS, aby švýcarští účastníci mohli využívat likvidní a transparentní evropský systém a tím získat větší flexibilitu pro splnění svých cílů v oblasti CO2,“ uvedlo v tiskové správě Federální ministerstvo životního prostředí.

Komentáře

(1)

Carlos

12. prosinec 2019, 11:23

Je někde k dispozici mapa zemí a jejich emisenkových systémů v Evropě? Tedy do jakého je kdo zapojen atd. Zajímalo by mne status Norska a pak zemí, které usilují o vstup do EU.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.