Domů
Legislativa EU
V pondělí vstoupí v platnost nová evropská pravidla pro OZE a energetickou účinnost

V pondělí vstoupí v platnost nová evropská pravidla pro OZE a energetickou účinnost

Nová evropská pravidla stanovující cíle Evropské unie v oblasti obnovitelných zdrojů energie (OZE) a energetické účinnosti vstoupí v pondělí v platnost. V pátek byly příslušné směrnice a nařízení zveřejněny v Úředním věstníku Evropské unie.

Evropská unie by podle nových pravidel měla do roku 2030 dosáhnout 32% podílu obnovitelných zdrojů energie na hrubé konečné spotřebě energie a 32,5% zvýšení energetické účinnosti.

Uvedené cíle jsou součástí snahy Evropské unie dosáhnout nulových emisí skleníkových plynů do roku 2050.

Od pondělí zároveň vstoupí v platnost Nařízení Evropského parlamentu a Rady o správě energetické unie, které po členských státech požaduje předložení prvního návrhu 10letého národního energeticko-klimatického plánu do 31. prosince letošního roku.

Členské státy by v národním klimaticko-energetickém plánu měly stanovit, jak plánují přispět k dosažení evropských cílů pro rok 2030 v oblasti využívání energie z obnovitelných zdrojů a energetické účinnosti.

Evropská komise předložené návrhy národních klimaticko-energetických plánů zhodnotí, aby posoudila, zda povedou ke splnění nastavených cílů. Vlády členských států budou následně povinny zohlednit doporučení Evropské komise ve finální verzi těchto plánů, která by měla být hotova do konce příštího roku.

Stanovený 30% podíl obnovitelných zdrojů je na úrovni EU závazný, cíl v oblasti energetické účinnosti závazný není, nicméně příslušná směrnice obsahuje několik závazných opatření.

Mezi tato opatření patří povinnost dosažení kumulativní úspory konečné spotřeby energie v období 2021 až 2030, která je ekvivalentní meziročnímu snižování konečné spotřeby energie o 0,8 %.

Potřebujete být v obraze ohledně legislativy?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti legislativy a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Návrh nařízení vlády, kterým se mění nařízení vlády č. 565/2020 Sb., o podmínkách poskytnutí kompenzací nepřímých nákladů pro odvětví, u kterých bylo zjištěno značné riziko úniku uhlíku v důsledku promítnutí nákladů spojených s emisemi skleníkových plynů do cen elektřiny
16. květen 2022, 12:21
Nález Ústavního soudu ze dne 22. března 2022 sp. zn. Pl. ÚS 39/18 ve věci návrhu na zrušení části § 1 odst. 1, § 2f a 4a včetně poznámky pod čarou č. 15 a přílohy zákona č. 416/2009 Sb., o urychlení výstavby dopravní, vodní a energetické infrastruktury a infrastruktury elektronických komunikací (liniový zákon), ve znění pozdějších předpisů
9. květen 2022, 23:00
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(11)
petrik
22. prosinec 2018, 21:59

Skupina CEZ to vzala po svem, MALO SPOTREBUJES elektriny ,VICE ZAPLATIS, az 15 % ,o BOHEMCE ani nemluvim........

Emil
22. prosinec 2018, 22:29

Pokud Vám Váš současný dodavatel elektřiny nevyhovuje, vezměte do ruky svou poslední fakturu, zajděte na https://kalkulator.tzb-info.cz/cz/dodavka-elektricke-energie-vyber-kraje , opište z faktury několik údajů a vyskočí na Vás asi 200 jiných nabídek. Pokud si z nich vyberete jiného dodavatele, k přechodu pak obvykle stačí jeden telefonát, podepsání smlouvy, která Vám přijde poštou, její vložení do obálky a následně do poštovní schránky. To je celé. Není to o moc složitější, než si stěžovat na zdražování v diskusích.

petrik
23. prosinec 2018, 11:41

Pokud mate +++ spotrebice ,je to o necem jinem,ZISKY predevsim.Pokud mam sunty B,C ,D ,nejakou spotrebu neresim .Jestli jste si nevsiml, tak tyto spotrebice byly vyrobeny pro usporu elektriny a ne pro usporu zisku dodavatelu.Takze az dojdou ,koupim levne suntyB,C,D a bude podle vas vse v poradku? V nadpisu jste cetl snad ENERGETICKA UCINNOST!!Zadne stezovani,mate v tom trochu zmatek.

Emil
23. prosinec 2018, 18:52

Trochu zmatek v tom máte Vy, já jsem nereagoval na nadpis článku, ale na Váš příspěvek, a cenu elektřiny neurčuje to, jestli máte spotřebiče A+++ nebo "B,C,D"

Josef
23. prosinec 2018, 00:47

To ovšem platí všude. Je to základní ekonomická poučka - kdo spotřebuje něčeho hodně má to levnější než ten kdo spotřebuje něčeho málo. Takže pokud používáte el. energii na svícení , plyn na vaření a uhlí na topení, benzín do auta. Pak ceny těch jednotlivých komodit máte draží než třeba ten kdo využívá jen el. energii a topí tepelným čerpadlem jezdí el. mobilem...

diverzifikace vede má ovšem i svoje výhody vede sice vyšším cenám , ale na druhou stranu také větší bezpečnosti dodávky energie a využívání toho druhu energie , který je pro danou činnost nejvýhodnější. Takže ve výsledku můžete zaplatit celkově méně než ten kdo využívá jen jeden druh energie ( typicky elektřinu) a má velkou spotřebu a dostane slevu. Platí to i na úrovni státu , například 100% nahrazení nafty v železniční dopravě elektřinou není ani ekonomické ani bezpečné.

petrik
23. prosinec 2018, 15:18

Benzinu si koupim 10l,nebo plnou,je stejna cena,mate v tom take hokej. Dodavatele proste zdrazi a nepotrebuji k tomu zimni energeticky balicek,jak navrhovala p. Vitazkova,jsme narod chaluparu a lidem s malou spotrebou zdrazovat nebudeme.Kde je ji konec...

Vaclav 55
23. prosinec 2018, 21:34

Kupte rocni spotrebu benzinu najednou a bude v cene rozdil. Ta Vitaskova chtela zavest jako prvni poplatek za jistic a pak byste se teprve divil. Maloodberatele by platili jak mourovati. Nastesti si lidi stezovali a Vitaskova couvla. Baba podvodnicka uz udelala i jinde zlo.

Carlos
24. prosinec 2018, 11:37

Tak to máte trochu zmotané. Hodně by platil ten kdo si rezervuje hodně velké příkony a má malý odběr, což je dst logické, ticho popěšině bylo dokud si někdo neuvědomil že krom "zlých zbohatlíků s FVE" to postihne "chudáky důhodce". Teprve pak se proti tomu začalo protestovat, přitom ten "chudák důchodce" blokuje třeba 3*30A kdesi na zahradě protože tam kdysi před padesáti lety dotahl cirkulu a bylo to levné, přitom z toho debere pár desítek kWh ročně, ale dráty a trafo se musí udržovat bez ohledu na to že je to jenom jistič kdesi na zahradě. Takže ano, poplatek za jistitč by měl být o hodně vyšší a poplatek za elektřinu, její cena, osvobozena od nákladů na distribuci, nebo by tyto měly být výrazně zredukovány.

Nezlobte se na mne, ale ale s paní Vitáskovou jsem v tomto musel souhlasit, (krom prvního nástřelu uniklého dokumnetu, kde měi chybu a cena za celý jitič byla psaná za amper) cena za rezervovaný příkon by měla být vyšší.

Petr
24. prosinec 2018, 09:07

Nakupujte po cisternách a když nebudete nadále tak zabedněný, tak nějakou slevu určitě taky dostanete i na benzínu.

Na volném trhu prostě vždy větší nákupčí dostávají slevu, a EU se rozhodla v elektřině pro koncové odběratele vnutit všem "volný" trh, aby zaměstnala potřebné šmejdy při domovním prodeji a dalších superefektivních činností, protože poctivá práce ve výrobě či zemědělství není cool.

petrik
24. prosinec 2018, 11:15

Slevu na benzin , co ZVODNATI po 3 mesisich vy chytrej si muzete koupit sam??!!! Me staci plna ,stacilo vam to??Hezke vanoce!!

Carlos
24. prosinec 2018, 12:09

Už zase ty Vaše konspirační teorie? V energetice se dalo v zásadě vybrat ze dvou možností, zachování monopolů, nebo přechod na volný trh. To není o "šmejdech", ale o tom že s monopoly by byla situace dost možná o po znání horší. A ano, na začátku si asi velké energetiky myslely že si rozparcelují Evropu mezi sebou a budou si vegetit jako v minulosti, ale elektrárny míní, EU mění a došlo se s OZE.

Mimochodem poslední věta Vašeho souvětí zavání totalitami, ať už hnedými či rudými, z minulého století. Člověk vždy volil takové zaměstnání které jednak sedí k jeho nátuře a jednak takové které mu zajistí slušný příjem s minimem námahy. Já vím, je to po celém tom šíleném totalitami prolezlém 20. století těžké pochopit, ale lidé to dělali celou dobu, celé stovky let, nikdo se nebude dobrovolně uvazvat do práce v I. a II. sektoru hospodářství, ne pokud to nebude výhodné pro ně.

Až nebudou lidi, zruší se dotace a cena vyleze nahoru, pak se do zemědělství vrhne kde kdo zase, nebo až se upraví podmínky a zase se vrátí uspořádání jako z minulosti kdy část mzdy bude moci být vyplácena v bytu a stravě, ale k tomu potřebujete reformu pracovního trhu, daní a hromady dalších věcí, tak se situace změní.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se