Top 10 událostí z energetiky za poslední týden

DomůEnergetický týdeníkTop 10 událostí z energetiky za poslední týden

1. Dodávky plynu z Ruska do Evropy přes Ukrajinu od začátku roku prudce poklesly

Dodávky plynu z Ruska do Evropy se v průběhu ledna prudce propadly. Největší pokles zaznamenal tok plynovody vedoucími přes Ukrajinu, a to i navzdory uzavření nové tranzitní dohody.

Mírná zima s nadprůměrně vysokými teplotami spolu se zprovozněním plynovodu TurkStream, kterým se odklonila část dodávek plynu do Turecka, a těžbou plynu z evropských zásobníků jsou hlavními příčinami prudkého poklesu dodávek ruského plynu do Evropy.

2. Finsko se připravuje na licencování malých modulárních reaktorů

Finský Úřad pro radiační a jadernou bezpečnost zahájil práce na získání znalostí potřebných k nastavení procesů licencování malých modulárních reaktorů. Finsko s přípravou začalo jak z národního, tak i mezinárodního zájmu o tato zařízení. První modulární reaktor společnosti Rolls-Royce by měl být v provozu v roce 2029.

Finský Úřad pro radiační a jadernou bezpečnost (STUK) zveřejnil zprávu o posouzení bezpečnosti a udělování licencí pro malé modulární reaktory (SMR). Ze zprávy vyplývá, že se Finsko začalo připravovat na licencování SMR jak z důvodu národního, tak i mezinárodního zájmu o ně.

3. Výroba elektřiny z uhlí v EU v roce 2019 poklesla o 24 %

Podle dat think tanků Sandbag a Agora Energiewende emise z elektroenergetického sektoru EU v loňském roce klesly o 12 %. Důvodem je prudký pokles výroby elektřiny z uhlí. Uhlí pak bylo částečně nahrazeno zemním plynem a částečně obnovitelnými zdroji. K dosažení cílů pro další roky bude muset být tempo těchto změn minimálně udrženo.

Sandbag a Agora Energiewende, think tanky, které se zabývají klimatickou změnou, zveřejnily předběžná data o emisích elektroenergetického sektoru EU v roce 2019. Tyto emise v loňském roce poklesly o 12 %, neboli o 120 milionů tun.

4. Německo představilo návrh strategie pro vodíkové pohony

Německo představilo návrh své strategie pro implementaci vodíku v průmyslu a dopravě. Plán předpokládá značné investice do výzkumu – spolková republika si totiž již v minulém roce předsevzala, že bude lídrem v oblasti vodíkových technologií. 

Do roku 2030 by podle návrhu strategie, jenž byl zveřejněn tento týden, Německo mělo být schopno vyrobit alespoň 20 % potřebného vodíku z obnovitelných zdrojů (tzv. zelený vodík vyrobený elektrolýzou z vody). Za tímto účelem by ale bylo potřeba vystavět elektrolyzéry o výkonu tří až pěti gigawattů.

5. GE Hitachi zahajuje licenční proces svého malého modulárního reaktoru BWRX-300 v USA

Americká společnost GE Hitachi Nuclear Energy (GEH) oficiálně zahájila licenční proces pro svůj  BWRX-300 reaktor. Dne 30. prosince společnost předložila první licenční technickou zprávu pro malý modulární reaktor (SMR) americké Nuclear Regulation Commission (NRC). Společnost očekává, že tato zpráva bude sloužit jako základ pro vypracování předběžné zprávy o analýze bezpečnosti.

BWRX-300 je SMR o elektrickém výkonu 300 MWe odvozený od designu Economic Simplified Boiling Water Reactor (ESBWR), který v roce 2014 obdržel certifikaci od NRC. GEH uvádí, že díky  využitím stávajících certifikací ESBWR se BWRX-300 může stát konkurenceschopným z hlediska nákladů na výrobu elektrické energie.

6. Francouzský ministr: Francie a Polsko by měly rozvíjet spolupráci v jaderné energetice

Francouzský ministr financí při příležitosti návštěvy Polska podpořil záměr spolupráce obou zemí v oblasti jaderné energie. Francouzský stát prostřednictvím EDF, kde je majoritním vlastníkem, nabízí reaktory typu EPR o výkonu 1650 MWe.

Francie v rámci oficiální návštěvy Polska, které se zúčastnil ministr financí Bruno Le Maire a  prezident Emmanuel Macron, podepsala deklaraci o spolupráci v oblasti evropských politických cílů. Podstatná část se týkala také energetiky, kde jsou pro Polsko stanoveny mimořádně obtížné cíle.

7. Dvě elektrárny EPH uspěly v britských kapacitních aukcích, udržovat stabilitu budou za £6,44/kW/rok

Kapacitní aukce ve Velké Británii pro rok 2022/2023 byla vypořádána na ceně £6,44 za kilowatt instalovaného výkonu za rok. Podle předběžných výsledků mezi úspěšnými účastníky aukce dominovaly paroplynové elektrárny, včetně dvou elektráren patřících pod Energetický a průmyslový holding Daniela Křetínského.

V dalším kole kapacitních aukcí (T-3) opět bodovaly zejména paroplynové zdroje, které tvořily přes 44 % udělených kontraktů, následované jadernými elektrárnami s 13 %. Celkem se v aukci poptávaly zdroje o instalovaném výkonu 44,9 GWe, přihlásily se zdroje o výkonu 59 GWe.

8. Vodní elektrárny ČEZ loni meziročně zvýšily výrobu o 30 procent

Velké a malé vodní elektrárny skupiny ČEZ zvýšily loni meziročně výrobu o 29,3 procenta na 1,078 miliardy kilowatthodin (kWh). ČTK to dnes řekl mluvčí ČEZ Martin Schreier. Zdroje firmy podle něj zaujímají z hlediska instalovaného výkonu zhruba tři čtvrtiny trhu těchto elektráren v ČR. Rok 2018 označovali provozovatelé elektráren za velmi podprůměrný, někteří hovořili o nejnižších číslech výroby vůbec.

„Po klimaticky nepříznivém roce 2018 jsme loni zaznamenali částečný návrat k relativně stabilním podmínkám pro výrobu elektřiny ve vodních zdrojích,“ uvedl dnes ředitel vodních elektráren ČEZ Petr Maralík.

9. Havlíček: ČEZ zvažuje mít v severních Čechách továrnu na baterie

Berlín 5. února (zpravodaj ČTK) – Energetická společnost ČEZ zvažuje podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) v příštích několika letech v severních Čechách postavit továrnu na lithiové baterie pro auta. Má jít o jednu z největších investic tohoto druhu ve střední Evropě. Na výrobu baterií chce firma spolu s investory z automobilového průmyslu využívat lithium z oblasti Cínovce v Krušných horách. Havlíček to dnes řekl při návštěvě Berlína. ČEZ, ve kterém vlastní zhruba 70 procent stát, uvedl, že hledá partnery v technologiích a autoprůmyslu.

Kontrolu nad těžbou lithia by ČEZ měl získat do 31. března, pokud dobře dopadne výzkum v oblasti. Jde především o to, jestli je možné oddělit lithium od slídy. V německé části regionu, kde je asi třetina zdejších zásob tohoto kovu, se už těží. O „nesmírně zajímavý a cenný zdroj“ jde podle Havlíčka i pro Česko.

10. Ve Francii bude poprvé využit robot pro demontáž jaderného zařízení

Společnost Orano získala kontrakt na rozebrání zdí a konstrukce dvou bývalých bazénů pro ukládání vyhořelého paliva ve francouzském jaderném zařízení Marcoule. Podle smlouvy s Francouzskou výzkumnou komisí pro atomovou energii a alternativní zdroje (CEA) využije firma dvanáctitunového robota v jednom z největších projektů tohoto typu realizovaných v zemi.

Čtyřletý projekt bude zahrnovat technické studie a samotný proces demontáže zařízení. Po rozřezání budou jednotlivé elementy roztříděny podle úrovně radioaktivity, posouzeny a odvezeny do schváleného centra pro likvidaci odpadů.

Téma

Německo do roku 2021 vypíše aukce na odstavení 5,5 GW černouhelných elektráren. Známa je i výše maximální kompenzace

Německo letos a v příštím roce spustí dvě aukce na uzavření černouhelných elektráren o instalovaném výkonu 5,5 GW. Provozovatelé budou soutěžit o výši kompenzace za uzavření svých zdrojů, přičemž vládou ve středu schválený text zákona stanovuje maximální možnou kompenzaci první aukce na 165 000 EUR/MW. Výše maximální kompenzace bude postupně klesat až na hodnotu 49 000 EUR/MW pro aukci v roce 2026. Od roku 2027 pak budou elektrárny nuceně odstavovány bez finanční náhrady.

Již v letošním roce budou mít provozovatelé černouhelných elektráren v Německu možnost podat nabídku na požadovanou výši kompenzace za uzavření zdrojů o celkovém instalovaném výkonu 4 GW při maximální možné kompenzaci 165 000 EUR/MW (4,2 mil. CZK/MW).

Energostat: výroba elektřiny v ČR

Výroba elektřiny v tomto týdnu v České republice.

Energostat: výroba elektřiny v Německu

Výroba elektřiny v tomto týdnu v Německu.