Top 10 událostí z energetiky za poslední týden

DomůEnergetický týdeníkTop 10 událostí z energetiky za poslední týden

1. Plynovodem TAP začal do Evropy proudit první plyn

Plynovod TAP 30. prosince 2020 začal do Evropy dodávat první zemní plyn. TAP je poslední součástí infrastruktury jižního plynového koridoru. Zemní plyn pochází z Ázerbájdžánu a do Evropy je dopravován mj. plynovodem TANAP přes Turecko až do jižní Itálie.

Výstavba plynovodu TAP trvala téměř 4 a půl roku a byla dokončena v říjnu 2020. V listopadu 2020 byl zahájen komerční provoz. Plynovod je již nyní schopen plného provozu, nicméně dle aktuální dohody se budou dodávky během 15 měsíců postupně zvyšovat ze 40 % až do maximální výše.

2. Jaderná elektrárna Leningrad II-1 úspěšně absolvovala bezpečnostní testy

První blok jaderné elektrárny Leningrad II prošel bezpečnostními testy po dvou letech komerčního provozu. Zkoušky úspěšně prokázaly pevnost schránky reaktoru. Nové jaderné bloky typu VVER-1200 v elektrárně Leningrad postupně nahrazují dosluhující bloky typu RBMK-1000. Druhý blok by měl být uveden do provozu v nejbližších měsících.

Ruská státní energetická společnost Rosatom oznámila úspěšné zakončení bezpečnostních zkoušek prvního bloku elektrárny Leningrad II. Zkoumán byl stav, pevnost a těsnost kontejmentu. Blok typu VVER-1200 byl uveden do provozu v říjnu 2018, a to jako teprve druhý svého druhu.

3. Americký vodíkový průmysl slibuje v roce 2021 významné milníky

Vodíková palivová nádrž. Autor: Joseph Brent (flickr)

Spojené státy americké se s velkou pravděpodobností zařadí mezi řadu států, které při snaze o dosažení ambiciózních klimatických cílů vsadí na vodík. Lídrem mezi americkými státy by měla v této oblasti zůstat Kalifornie, která se chystá již v letošním roce začít s přimícháváním vodíku do stávající plynárenské infrastruktury. Informoval o tom zahraniční server Platts.

Zesílení orientace na vodík jakožto prostředek pro dosažení klimatických cílů oznámily v loňském roce například Evropská unie či KanadaJižní Austrálie by dokonce chtěla do pěti let začít s jeho vývozem a podobné plány má také Chile, jehož vláda stanovila pro svou zemi ambiciózní cíl stát se jedním z největších globálních vývozců „zeleného“ vodíku do konce této dekády.

4. Práce na plynovodu Nord Stream 2 v dánských vodách by měly začít 15. ledna

Nord Stream 2. Zdroj: © Nord Stream 2 / Axel Schmidt

Pokládka potrubí plynovodu Nord Stream 2 v dánských vodách by měla začít 15. ledna. Pokládka 2,6 km dlouhého úseku v německých vodách byla nyní dokončena, potvrdil dle agentury Montel mluvčí společnosti Nord Stream 2. Potvrzení o pokračující práci přichází v době, kdy se USA připravují na zpřísnění sankcí proti projektu.

Práce na plynovodu Nord Stream 2 byly přerušeny v prosinci 2019, kdy sankce uvalené Spojenými státy americkými na společnosti podílející se na výstavbě plynovodu Nord Stream 2 zastavily práci švýcarsko-nizozemské společnosti Allseas.

5. Na čínském demonstračním bloku s reaktory HTR-PM začaly horké funkční testy

Na demonstračním bloku vysokoteplotního plynem chlazeného reaktoru Jaderné elektrárny Shidao Bay v čínské provincii Šan-tung začaly testy, které simulují teploty a tlaky v průběhu běžného provozu. Koncem tohoto roku mají být na elektrárně oficiálně spuštěny dva bloky designu HTR-PM. Informaci přinesl zahraniční server World Nuclear News.

Studené funkční testy, které jsou zaměřeny na ověření systémů a vybavení primárního okruhu, stejně jako pevnost a těsnost potrubí při tlaku vyšším, než je nominální, byly na obou reaktorech dokončeny 19. října a 3. listopadu. Klasické typy reaktorů využívají při studených funkčních testech jako médium vodu, zatímco HTR-PM reaktory využívají pro zkoušky stlačený vzduch s malým množstvím hélia.

6. Problémy s dostupným výkonem v Británii vyhnaly cenu elektřiny na rekordní hodnotu

Dispečerský sál společnosti National Grid. Zdroj: National Grid

Cena elektřiny na denním (spotovém) trhu N2EX ve Spojeném království zaznamenala včera svoji rekordní hodinovou hodnotu přesahující 1000 liber/MWh. Tento významný nárůst ceny elektřiny byl způsoben nízkou dostupností elektráren, chladným a bezvětrným počasím a sníženou efektivností využití přenosových kapacit po dokončení Brexitu. Informaci uvedla agentura Argus media.

Cena na spotovém trhu pro dodávku elektřiny ve Spojeném království v dnešní den mezi 17:00-18:00 místního času dosáhla 1000,45 GBP/MWh, což je dle operátora trhu, společnosti Nord Pool, historicky nejvyšší hodinová cena. Následkem toho vzrostla i celková denní cena elektřiny na 145,08 GBP/MWh, nejvyšší hodnotu od 19. září 2016, kdy došlo k jejímu zúčtování na 168,25 GBP/MWh.

7. Svaz: V ČR začíná výzkum možností akumulace energie do plynovodů

V Česku za podpory státu začíná výzkum možností akumulace energie do plynovodů. Přebytky čisté energie vyráběné z obnovitelných zdrojů (OZE) má být prostřednictvím technologie P2G (Power-to-Gas) možné ukládat do plynárenské soustavy a znovu je využívat. V tiskové zprávě to dnes sdělil Český plynárenský svaz (ČPS).

Výsledky společného projektu ČPS, společnosti EGÚ Brno a Vysokého učení technického v Brně, jenž podpořila Technologická agentura ČR částkou téměř 5,5 milionu korun, mají být známy do konce příštího roku. Technologie P2G funguje na principu přeměny elektrické energie na vodík či syntetický metan, které lze následně vtláčet do distribuční plynárenské soustavy nebo uskladnit v podzemních zásobnících plynu.

8. Společnost NET4GAS zahájila provoz nového plynovodu

Plynovod Síla Sibiře

Společnost NET4GAS zahájila provoz nového plynovodu vedoucího přes Ústecký a Plzeňský kraj. Nová infrastruktura vybudovaná v projektu Capacity4Gas posiluje propojení České republiky a celého regionu střední a východní Evropy se západoevropskými plynárenskými trhy, a zajišťuje tak přístup k diverzifikovaným dodávkám plynu. Informovala o tom dnes společnost na svém webu. Náklady na projekt přesáhly 540 milionů eur (přes 14 miliard korun).

Plynovod mezi Horou Sv. Kateřiny na Mostecku a Přimdou na Tachovsku měří 150 kilometrů. Projekt nazvaný Capacity4Gas je největším samostatnou investiční akcí v historii společnosti.

9. Americké ministerstvo energetiky vydalo návrh zprávy o vlivu na životní prostředí pro testovací reaktor VTR

Americké ministerstvo energetiky vydalo návrh zprávy o vlivu na životní prostředí pro testovací reaktor VTR. VTR je plánovaný sodíkem chlazený rychlý reaktor. Návrh zprávy o vlivu na životní prostředí bude nyní po dobu 45 dní uveřejněn pro případné komentáře.

Zařízení bude sloužit jako zdroj rychlých neutronů, které budou využívány pro experimentální účely. Takový koncept je pro Spojené státy důležitý pro testování pokročilých reaktorových technologií, výzkum paliv a pokročilých materiálů.

10. Německé OZE stanovily nový rekord, když se v roce 2020 podílely na zatížení sítě téměř z 50 %

Obnovitelné zdroje energie v Německu stanovily nový rekord, když jejich podíl na zatížení soustavy v roce 2020 dosáhl téměř 50 %. Tento rekordní podíl je částečně způsoben nižší spotřebou a výrobou elektřiny pramenící ze snížené aktivity průmyslu v době omezujících opatření proti šíření onemocnění COVID-19. Uvádí to údaje německého síťového regulátora.

Podle dat Bundesnetzagentur (BNetzA), německého síťového regulátora dosáhl v roce 2020 podíl obnovitelných zdrojů energie (OZE) na zatížení soustavy 49,3 %. To je více než o tři procentní body více než v roce 2019, kdy tento podíl dosáhl 46,1 %.

Energostat: výroba elektřiny v ČR

{„country“:“CZE“,“type“:“AREA“,“to“:“2021-01-10″,“from“:“2021-01-03″,“caption“:“Výroba elektřiny v tomto týdnu v České republice. „,“url“:“https://energodock.cz/energodock/get_online_generation_data.php“,“source“:“shortcode“,“start_date“:“2021-01-03″,“end_date“:“2021-01-10″,“lang“:“CZ“}

Energostat: výroba elektřiny v Německu

{„country“:“GER“,“type“:“AREA“,“to“:“2021-01-10″,“from“:“2021-01-03″,“caption“:“Výroba elektřiny v tomto týdnu v Německu. „,“url“:“https://energodock.cz/energodock/get_online_generation_data.php“,“source“:“shortcode“,“start_date“:“2021-01-03″,“end_date“:“2021-01-10″,“lang“:“CZ“}