Domů
Energetický týdeník
Top 10 událostí z energetiky za poslední týden

Top 10 událostí z energetiky za poslední týden

1. Plynovodem TAP začal do Evropy proudit první plyn

Plynovod TAP 30. prosince 2020 začal do Evropy dodávat první zemní plyn. TAP je poslední součástí infrastruktury jižního plynového koridoru. Zemní plyn pochází z Ázerbájdžánu a do Evropy je dopravován mj. plynovodem TANAP přes Turecko až do jižní Itálie.

Výstavba plynovodu TAP trvala téměř 4 a půl roku a byla dokončena v říjnu 2020. V listopadu 2020 byl zahájen komerční provoz. Plynovod je již nyní schopen plného provozu, nicméně dle aktuální dohody se budou dodávky během 15 měsíců postupně zvyšovat ze 40 % až do maximální výše.

2. Jaderná elektrárna Leningrad II-1 úspěšně absolvovala bezpečnostní testy

První blok jaderné elektrárny Leningrad II prošel bezpečnostními testy po dvou letech komerčního provozu. Zkoušky úspěšně prokázaly pevnost schránky reaktoru. Nové jaderné bloky typu VVER-1200 v elektrárně Leningrad postupně nahrazují dosluhující bloky typu RBMK-1000. Druhý blok by měl být uveden do provozu v nejbližších měsících.

Ruská státní energetická společnost Rosatom oznámila úspěšné zakončení bezpečnostních zkoušek prvního bloku elektrárny Leningrad II. Zkoumán byl stav, pevnost a těsnost kontejmentu. Blok typu VVER-1200 byl uveden do provozu v říjnu 2018, a to jako teprve druhý svého druhu.

3. Americký vodíkový průmysl slibuje v roce 2021 významné milníky

Vodíková palivová nádrž. Autor: Joseph Brent (flickr)

Spojené státy americké se s velkou pravděpodobností zařadí mezi řadu států, které při snaze o dosažení ambiciózních klimatických cílů vsadí na vodík. Lídrem mezi americkými státy by měla v této oblasti zůstat Kalifornie, která se chystá již v letošním roce začít s přimícháváním vodíku do stávající plynárenské infrastruktury. Informoval o tom zahraniční server Platts.

Zesílení orientace na vodík jakožto prostředek pro dosažení klimatických cílů oznámily v loňském roce například Evropská unie či KanadaJižní Austrálie by dokonce chtěla do pěti let začít s jeho vývozem a podobné plány má také Chile, jehož vláda stanovila pro svou zemi ambiciózní cíl stát se jedním z největších globálních vývozců „zeleného“ vodíku do konce této dekády.

4. Práce na plynovodu Nord Stream 2 v dánských vodách by měly začít 15. ledna

Nord Stream 2. Zdroj: © Nord Stream 2 / Axel Schmidt

Pokládka potrubí plynovodu Nord Stream 2 v dánských vodách by měla začít 15. ledna. Pokládka 2,6 km dlouhého úseku v německých vodách byla nyní dokončena, potvrdil dle agentury Montel mluvčí společnosti Nord Stream 2. Potvrzení o pokračující práci přichází v době, kdy se USA připravují na zpřísnění sankcí proti projektu.

Práce na plynovodu Nord Stream 2 byly přerušeny v prosinci 2019, kdy sankce uvalené Spojenými státy americkými na společnosti podílející se na výstavbě plynovodu Nord Stream 2 zastavily práci švýcarsko-nizozemské společnosti Allseas.

5. Na čínském demonstračním bloku s reaktory HTR-PM začaly horké funkční testy

Na demonstračním bloku vysokoteplotního plynem chlazeného reaktoru Jaderné elektrárny Shidao Bay v čínské provincii Šan-tung začaly testy, které simulují teploty a tlaky v průběhu běžného provozu. Koncem tohoto roku mají být na elektrárně oficiálně spuštěny dva bloky designu HTR-PM. Informaci přinesl zahraniční server World Nuclear News.

Studené funkční testy, které jsou zaměřeny na ověření systémů a vybavení primárního okruhu, stejně jako pevnost a těsnost potrubí při tlaku vyšším, než je nominální, byly na obou reaktorech dokončeny 19. října a 3. listopadu. Klasické typy reaktorů využívají při studených funkčních testech jako médium vodu, zatímco HTR-PM reaktory využívají pro zkoušky stlačený vzduch s malým množstvím hélia.

6. Problémy s dostupným výkonem v Británii vyhnaly cenu elektřiny na rekordní hodnotu

Dispečerský sál společnosti National Grid. Zdroj: National Grid

Cena elektřiny na denním (spotovém) trhu N2EX ve Spojeném království zaznamenala včera svoji rekordní hodinovou hodnotu přesahující 1000 liber/MWh. Tento významný nárůst ceny elektřiny byl způsoben nízkou dostupností elektráren, chladným a bezvětrným počasím a sníženou efektivností využití přenosových kapacit po dokončení Brexitu. Informaci uvedla agentura Argus media.

Cena na spotovém trhu pro dodávku elektřiny ve Spojeném království v dnešní den mezi 17:00-18:00 místního času dosáhla 1000,45 GBP/MWh, což je dle operátora trhu, společnosti Nord Pool, historicky nejvyšší hodinová cena. Následkem toho vzrostla i celková denní cena elektřiny na 145,08 GBP/MWh, nejvyšší hodnotu od 19. září 2016, kdy došlo k jejímu zúčtování na 168,25 GBP/MWh.

7. Svaz: V ČR začíná výzkum možností akumulace energie do plynovodů

V Česku za podpory státu začíná výzkum možností akumulace energie do plynovodů. Přebytky čisté energie vyráběné z obnovitelných zdrojů (OZE) má být prostřednictvím technologie P2G (Power-to-Gas) možné ukládat do plynárenské soustavy a znovu je využívat. V tiskové zprávě to dnes sdělil Český plynárenský svaz (ČPS).

Výsledky společného projektu ČPS, společnosti EGÚ Brno a Vysokého učení technického v Brně, jenž podpořila Technologická agentura ČR částkou téměř 5,5 milionu korun, mají být známy do konce příštího roku. Technologie P2G funguje na principu přeměny elektrické energie na vodík či syntetický metan, které lze následně vtláčet do distribuční plynárenské soustavy nebo uskladnit v podzemních zásobnících plynu.

8. Společnost NET4GAS zahájila provoz nového plynovodu

Plynovod Síla Sibiře

Společnost NET4GAS zahájila provoz nového plynovodu vedoucího přes Ústecký a Plzeňský kraj. Nová infrastruktura vybudovaná v projektu Capacity4Gas posiluje propojení České republiky a celého regionu střední a východní Evropy se západoevropskými plynárenskými trhy, a zajišťuje tak přístup k diverzifikovaným dodávkám plynu. Informovala o tom dnes společnost na svém webu. Náklady na projekt přesáhly 540 milionů eur (přes 14 miliard korun).

Plynovod mezi Horou Sv. Kateřiny na Mostecku a Přimdou na Tachovsku měří 150 kilometrů. Projekt nazvaný Capacity4Gas je největším samostatnou investiční akcí v historii společnosti.

9. Americké ministerstvo energetiky vydalo návrh zprávy o vlivu na životní prostředí pro testovací reaktor VTR

Americké ministerstvo energetiky vydalo návrh zprávy o vlivu na životní prostředí pro testovací reaktor VTR. VTR je plánovaný sodíkem chlazený rychlý reaktor. Návrh zprávy o vlivu na životní prostředí bude nyní po dobu 45 dní uveřejněn pro případné komentáře.

Zařízení bude sloužit jako zdroj rychlých neutronů, které budou využívány pro experimentální účely. Takový koncept je pro Spojené státy důležitý pro testování pokročilých reaktorových technologií, výzkum paliv a pokročilých materiálů.

10. Německé OZE stanovily nový rekord, když se v roce 2020 podílely na zatížení sítě téměř z 50 %

Obnovitelné zdroje energie v Německu stanovily nový rekord, když jejich podíl na zatížení soustavy v roce 2020 dosáhl téměř 50 %. Tento rekordní podíl je částečně způsoben nižší spotřebou a výrobou elektřiny pramenící ze snížené aktivity průmyslu v době omezujících opatření proti šíření onemocnění COVID-19. Uvádí to údaje německého síťového regulátora.

Podle dat Bundesnetzagentur (BNetzA), německého síťového regulátora dosáhl v roce 2020 podíl obnovitelných zdrojů energie (OZE) na zatížení soustavy 49,3 %. To je více než o tři procentní body více než v roce 2019, kdy tento podíl dosáhl 46,1 %.

Energostat: výroba elektřiny v ČR

Energostat: výroba elektřiny v Německu

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(11)
Seehirt
10. leden 2021, 17:03

Kdy se už konečně začne tou energií šetřit?

Spotřeba primární energie na obyvatele např. ve Švýcarsku se roky stabilně zvyšovala. Od roku 2000 se tam však situace stabilizuje a již řadu let existuje jasný sestupný trend. Na přelomu tisíciletí to bylo stále ještě přes 6 000 wattů na obyvatele, ale do roku 2016 již poklesla pod 5 000 wattů a blíží se hranici 4 000 wattů. Při čemž globální průměr je 2 500 wattů.Přechod na energetický průmysl založený ze 100% na obnovitelných energiích, je tedy teoreticky možný ale vyžadoval by obrovské finanční, ale i materiální investice (přibližně 5% globálních zdrojů). Přitom našim cílem do roku 2050 by měla být 2000 wattová společnost - tj. Společnost, ve které bychom byli schopni spotřebovat pouze asi 1/3 energie na osobu méně než dnes (nebo méně) - pak by toho bylo možné dosáhnout.

https://www.local-energy.swiss/programme/2000-watt-gesellschaft#/

Poznámka: Člověk by si neměl dělat žádné iluze o tom, co při 2000 wattech na osobu už vše není možné. Takže (masivní) finanční investice do obnovitelné energie by se rovnaly přerozdělení zdrojů - odříkání zde, dnes, teď a okamžitě - aby měla další generace aspoň nějakou šanci.

Bizon
10. leden 2021, 19:11

Já určitě nejsu proti šetření energií, ale mám pocit že většina tohoto tématu jsou zatím jen pěkné kecy. Energie = civilizace, zmenšení spotřeby energie znamená buď snížení životní úrovně nebo alespoň nutnost změny zvyků, oboje lidi dělají neradi! Některé věci se dnes dají zúspornit jen využitím moderní technologie, ale to zase stojí prachy, a ty jsou většinou až na prvním místě...

Jan Veselý
10. leden 2021, 19:37

Jsem zastáncem myšlenky, že nejekologičtější výrobek posledních mnoha let jsou smartphony. Zařízení se špičkovým výkonem v jednotkách Wattů a hmotnosti okolo 200g fakticky nahradilo desítky přístrojů a zařízení. A nemyslím, že by tím něčí životní úroveň nebo pohodlí nějak utrpěly.

Bizon
10. leden 2021, 20:01

Co se týče samotného zařízení tak souhlas, jenže jako všechno to sebou nese sekundární energetické a ekologické náklady. I v souvislosti se smartphony se rozjely cloudové a streamovací služby, místo úsporných off-line dat jedou obrovské datacentra 24/7, plus je treba ta data přenášet, což žere energii a produkuje elektro-smog, apod. Ono se to těžko kvantifikuje, ale četl jsem že jediné zaplacení bit-coinem sežere několik kWh elektriky, i kdyby to číslo bylo přestřelené o řád tak to pořád bylo hodně na pováženou.

Já chcu aby šetření fungovalo, jen se ptám/bojím jestli k tomu nebude potřeba trochu změnit přístup celé společnosti, a nejsu si jistý jestli to půjde bez nějaké krize/průseru.

Carlos
10. leden 2021, 20:37

Nemyslím že by ke vzniku streamingu nedošlo, navíc telefonní počítače (jako to nazvali v Iron Sky) mohou zcela běžně hrát muziku z SD karty. Podle mne jsou to dva poněkud mimoběžné problémy. Na druhou stranu proti streamingu zase položte to že někdo mi musí ten 180 g vinyl vylisovat, někde musí udělat obal a pak mi to musí někdo dopravit. Kolik energie vezme toto? Jasně mohl bych si to koupit na pásce, nebo to mít na disku, neb flash paměti, ale tam dojde k jedné věci.

Já tu věc už fyzicky nevlastním, nemám z toho tedy ten prožitek, přece jenom je něco jiného dvakrát kliknout a jít ke knihovně, vzít z ní desku, pustit gramofon, zesilovač, dát to na talíř..., a ale jsem omezený tím co mám stažené a zároveň už není rozdíl proti tmu co slyším když pustím stream a ten má násobně větší výběr a najdu tam i věci o kterých nevím že existují.

Co v tento moment podle mne telefony postrádají je jakási univerzálnost a rozšířitelnost o periferie tak aby to byly plnohodnotné počítače, ale nevím jak to používají obyčejně lidi, řece jenom pokud pokud počítač používáte k práci, v zásadě je jedno jestli jste programátor, nebo cifršpion, inženýr nebo burzián, tak potřebujete klávesnici a monitory. Takže aby telefon byl plnou náhradou tak je třeba aby měl dole nějaký pořádný port a dokinu.

Bizon
10. leden 2021, 20:51

To právě záleží, jak jsem psal kvantifikovat to je složité. Spotřeba samotného streamování je samozřejmě minimální, ale ty servery jedou a musí se chladit non-stop. A to nemyslím vůbec subjektivně, já koukal na Twitch už na výšce když streamování ještě nikdo neznal, dobře chápu že je to convenient.

Mrkněte ale na ten BitCoin, to je fakt extrém, mně to teda příjde skoro až nereálné..

Bizon
10. leden 2021, 20:55

Ale mega souhlasím že smartfouny postrádají rozšiřitelnost o periferie! Výkon to má větší než superpočítače které počítaly vodíkové pumy, ale díky tomu rozhraní je na tom člověk neuvěřitelně pomalý/neefektivní. Mimořádně praktické je to hlavně na dělání p.čovin :D

Jan Veselý
10. leden 2021, 22:33

ad Carlos a Bizon) S USB-C už by to mělo jít bez problémů, divím se, že to ještě nikoho nenapadlo. Většině lidí by výkon smartphonu na jejich počítačovou práci a zábavu stačil.

Jan Veselý
10. leden 2021, 22:39

Aha, napadlo.

Carlos
10. leden 2021, 22:42

Jo s USB-C by to jít mělo, nenapadlo mne to tak hned a to jsem v minulé práci měl počítač přesně takto řešený. Není to ale bez problému. Otázka pak je ale jestli na něco takového Android má podporu. Pro mne to ale asi zatím stejně není řešení, tedy dokud by na to nebyl zároveň port linuxu. Vzpomínám si matně jenom na nějaké pokusy a tablety, ale to se nechytlo jaksi mi přijde.

Jan Veselý
10. leden 2021, 19:26

Pokud vás tohle téma zajímá, mohu vám poskytnout odkaz na cyklus 5 přednášek osoby nejpovolanějších: 1, 2, 3, 4, 5.

Energetika potřebuje průběžně velké investice každoročně, nic nevydrží na věky. je jen otázkou do čeho se bude investovat. V případě výroby elektřiny už to investoři považují za prakticky rozhodnuté.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se