Domů
Energetický týdeník
Top 10 událostí z energetiky za poslední týden

Top 10 událostí z energetiky za poslední týden

1. Ceny zemního plynu v Evropě zažily další velice volatilní týden

Velkoobchodní ceny zemního plynu zažily další turbulentní týden. Minulé úterý totiž německý regulátor oznámil, že nyní povolení k provozu nového plynovodu, Nord Stream 2, nedá. Ceny zareagovaly na prohlášení růstem, v druhé polovině týdne došlo ovšem ke korekci. Ta byla zapříčiněna i v důsledku ujištění ruského ministerstva zahraničí, že „formality“ ohledně certifikačního procesu budou v nejbližší možné době vyřešeny.Německý regulační úřad požaduje, aby byla ze strany provozovatele nového plynovodu upravena obchodní struktura a to tak, aby odpovídala německému právu. Konsorcium společností Nord Stream 2 AG, které zaštiťuje ruský Gazprom, se dle regulátora rozhodlo založit pro německou část plynovodu dceřinou společnost, do které se související aktiva a lidské zdroje převedou. Až poté se proces certifikace obnoví.

2. Report: Konec německých jaderných elektráren nepovede k nedostatku elektřiny

Německý institut pro ekonomický výzkum vydal nový report týkající se jaderných elektráren v Německu. Výstupy modelování ukázaly, že odstavení posledních jaderných elektráren nezpůsobí nedostatek elektřiny. Informaci přinesl zahraniční portál Euractiv.

Vědci z institutu modelovali situaci v Německu po vyřazení zbývajících jaderných elektráren z provozu. V současné době je u našich západních sousedů v provozu 6 jaderných bloků, kdy Brokdorf, Grohnde a Gundremmingen C budou vyřazeny na konci prosince a Neckarwestheim 2, Isar 2 a Emsland ukončí činnost na konci příštího roku.

3. Němečtí Zelení jsou proti zařazení plynu mezi udržitelné technologie. To by mohlo ohrozit německou Energiewende

Budoucí německou vládní koalicí otřásají spory ohledně toho, zda má být zemní plyn v budoucnu považován za udržitelnou technologii. Zelení jsou zásadně proti. Financování nových plynových elektráren, které německá energetika pro svou transformaci potřebuje, by se tak stalo velice obtížné.

Současný návrh koaliční smlouvy mezi liberální FDP, socialistickou SPD a stranou Zelených uvádí: „Německá vláda bude proti zařazení jaderné energie a plynu mezi udržitelné technologie.“

4. Studie: Vytápění domácností vodíkem selhává z ekonomických i klimatických důvodů

Vytápění domácností vodíkem, kterému se přisuzuje v rámci EU obrovský význam, nemusí být cestou vpřed, jak naznačuje nová studie německého think-tanku Agora Energiewende, jejíž shrnutí přinesl portál Euractiv. Jedním z důvodu je absence finanční strategie. Přimíchávání vodíku do zemního plynu by si totiž vyžádalo nejen úpravu plynárenské infrastruktury, ale také by zvedlo cenu takového plynu jakožto komodity. Studie se snaží tento dopad nastínit vzhledem k nadějím, které EU do vodíku vkládá.
 „Role vodíku bude pro klimatickou neutralitu klíčová, ale sekundární ve srovnání s přímou elektrifikací,“ uvádí autoři studie s tím, že poptávka po vodíku by měla dle jejich predikce představovat mezi 16-25 % celkové energetické poptávky do roku 2050.

5. TEPCO: Vypuštění kontaminované vody z jaderné elektrárny Fukušima do moře bude mít minimální dopady

Plánované vypouštění kontaminované vody z poškozené japonské jaderné elektrárny Fukušima do moře by mělo mít minimální následky. Tento závěr vyplývá z prvotní radiologické analýzy vlivu na veřejnost a životní prostředí. Voda je v současné době zbavována většiny radioaktivní kontaminace (s výjimkou tritia) a skladována v nádržích, ty se však během příštího roku naplní.

Japonská energetická společnost TEPCO zveřejnila první výsledky dopadové radiologické analýzy vypouštění kontaminované vody z jaderné elektrárny Fukušima do moře. O vypuštění vody, která sloužila pro ochlazení jaderných reaktorů poškozených vlnou tsunami, rozhodla vláda v dubnu letošního roku a mělo by trvat až desítky let.

6. Německo zřejmě přeceňuje možnosti dovozu zeleného vodíku

Německá vláda přeceňuje potenciál dovozu zeleného vodíku ze zahraničí, pomocí kterého by měl být pokrytý rozdíl mezi očekávanou výrobou a spotřebou vodíku v roce 2030. Namísto spoléhání se na dovoz by se Německo mělo více zaměřit na domácí produkci. Informaci přinesl zahraniční server Argus s odvoláním na studii výzkumného institutu Fraunhofer Umsicht.
Podle německé vodíkové strategie zveřejněné v červnu loňského roku by v roce 2030 měla poptávka po vodíku činit 90 až 110 TWh. Domácí výroba zeleného vodíku by v daném roce měla dosáhnout 14 TWh při předpokladu výstavby 5 GW elektrolyzérů, které mají pro výrobu uvedeného množství vodíku spotřebovat 20 TWh elektřiny z obnovitelných zdrojů. Do roku 2040 se má následně výroba zeleného vodíku v Německu zdvojnásobit. Z uvedeného vyplývá poměrně vysoká závislost na dovozu této komodity ve střednědobém i dlouhodobém horizontu.

7. Westinghouse podepsal první smlouvu na dodávku reaktoru AP-1000 na Ukrajině

Kontrakt, který byl podepsán v toto pondělí mezi ukrajinským provozovatelem jaderných elektráren, společností Energoatom, a americkým dodavatelem Westinghouse, odstartuje projektování a nákup komponent pro první z několika reaktorových bloků AP-1000, které Ukrajina plánuje. Země chce do roku 2040 vybudovat až 11 GWe instalovaného výkonu v nových jaderných elektrárnách.
„Tato smlouva na výstavbu první elektrárny AP-1000 v areálu Chmelnické jaderné elektrárny posune zemi o krok blíž k dosažení dekarbonizačních a bezpečnostních cílů,“ řekl prezident a generální ředitel společnosti Westinghouse, Patrick Fragman.

8. Cena emisní povolenky poprvé zakončila obchodování nad 70 EUR, za růstem jsou plány nové německé vlády

Cena jedné emisní povolenky během včerejšího obchodování vzrostla na dosud rekordních 73 EUR. Důvodem pro nárůst ceny bylo především zveřejnění plánů německé vlády na zavedení minimální ceny povolenky ve výši 60 EUR/t a dalších klimatických a energetických cílů.

Emisní povolenky, podobně jako i další energetické komodity, v letošním roce zažívají setrvalý růst. Zatímco na počátku roku bylo možné jednu emisní povolenku koupit za cenu těsně nad 30 EUR/t, aktuálně se její cena na referenčním prosincovém kontraktu pohybuje na úrovni 73 EUR/t.

9. Společnost Energie ČS se spojí s firmou Amper Market, obě patří Bohemia Energy

Společnost Energie ČS se spojí firmou Amper Market. Obě patří do skupiny Bohemia Energy Jiřího Písaříka, která v polovině října ukončila činnost. Fúze obou firem je v souladu se strategií skupiny Bohemia Energy postupně ukončovat činnost, sdělila dnes ČTK její mluvčí Hana Novotná. Veškerá práva a povinnosti společnosti Energie ČS vůči zákazníkům a obchodním partnerům zůstanou zachována.
„Fúze společnosti Energie ČS a Amper Market je logickým krokem. Obě společnosti jsou stoprocentně dceřinými společnostmi společnosti Europe Easy Energy a.s., která je stoprocentně vlastněna skupinou Bohemia Energy,“ řekla Novotná.

10. Nezávislost Ukrajiny v oblasti zpracování použitého jaderného paliva je na dosah

Centrální úložiště pro použité jaderné palivo je nyní finálně hodnoceno společností Energoatom. Jakmile bude hodnocení dokončeno, bude zařízení uvedeno do provozu. Zařízení se nachází poblíž jaderné elektrárny Černobyl a převoz paliva by měl začít již v příštím roce.

Společnosti Energoatom a Holtec zahájily výstavbu centrálního úložiště použitého jaderného paliva v listopadu 2017. Do skladu bude transportováno použité palivo z 9 jaderných reaktorů na Ukrajině. Z těchto devíti reaktorů je sedm reaktorů typu VVER-1000 a dva reaktory typu VVER-440. Palivové soubory ze Záporožské jaderné elektrárny jsou skladovány ve vlastním skladu u elektrárny, který je v provozu od roku 2001.

Energostat: výroba elektřiny v ČR

Energostat: výroba elektřiny v Německu

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se