Domů
Energetický týdeník
Top 10 událostí z energetiky za poslední týden

Top 10 událostí z energetiky za poslední týden

1. Německá vláda schválila úlevy pro koncové spotřebitele, příspěvek na OZE bude zrušen od poloviny roku

Vzhledem k prudkému nárůstu cen elektřiny, vytápění a pohonných hmot se německá vláda dohodla na rozsáhlém plánu finančních úlev pro spotřebitele, včetně zrušení příspěvku na obnovitelné zdroje energie. Spotřebitelé na výdajích za elektřinu ušetří celkem 6,6 miliardy eur, informoval deník Handelsblatt.

Desetibodový plán, který ještě musí schválit parlament, zahrnuje mimo zrušení příspěvku na obnovitelné zdroje energie (OZE) také vyšší příspěvek na dojíždění do zaměstnání a větší podporu pro příjemce sociálních dávek a podpor v nezaměstnanosti. Celkově se opatření plánu úlev vyšplhají na 15,6 miliardy euro.

2. EU: Evropský parlament navrhuje zákaz skládkování lopatek větrných elektráren po roce 2025

Nizozemsko offshore větrná elektrárna

Evropský parlament podporuje ambice Evropské komise intenzivněji rozvíjet obnovitelné zdroje energie na moři. Zároveň souhlasí, že jednou z hlavních překážek dalšího rozvoje jsou povolovací procesy, které se musí zjednodušit a zrychlit. Novým návrhem ve zprávě europarlamentu je zákaz skládkování lopatek větrných elektráren po roce 2025. Informoval o tom portál Euractiv.

Evropský parlament hlasoval o své pozici ke Sdělení Evropské komise na téma Strategie EU pro využití potenciálu obnovitelné energie na moři pro klimaticky neutrální budoucnost. Parlament souhlasí s rychlým rozmisťováním obnovitelných zdrojů energie na moři a také se zavedením časových limitů pro udělování potřebných povolení úředními orgány.

3. Katar: Rychlé nahrazení dodávek plynu z Ruska by bylo téměř nemožné

Katarský LNG terminál Ras Laffan

S vyostřováním konfliktu na východě Ukrajiny je stále aktuálnější otázka dodávek ruského plynu do Evropy, respektive rizika jejich možného přerušení, a to ať už z kterékoliv strany. Podle katarského ministra energetiky by však případné rychlé nahrazení dodávek ruského plynu jinými zdroji ve stejném objemu bylo téměř nemožné.

Poté, co napětí na východní Ukrajině opět eskalovalo, když ruský prezident Vladimir Putin uznal nezávislost východních regionů Ukrajiny ovládaných rebely a nařídil přesun části vojenských jednotek na tato území, opět vzrostla nejistota ohledně dodávek plynu z Ruska do Evropy. Stále nelze vyloučit, že by mohlo dojít k omezení či přerušení dodávek, a to ať ze strany Ruska, či ze strany evropských protistran s ohledem na možné sankce proti ruským subjektům.

4. Švédsko podpoří demonstrační malý modulární reaktor chlazený olovem

Švédská energetická agentura finančně podpořila projekt výstavby demonstračního reaktoru SEALER chlazeného olovem. Malý modulární reaktor s výkonem 3-10 MW by měl být ve Švédsku postaven kolem roku 2030. Do dvou let by pak měl vzniknout zmenšený prototyp, který má být v provozu po dobu 5 let.

Společnost Swedish Modular Reactors získala od Švédské energetické agentury finanční prostředky ve výši 99 milionů švédských korun (zhruba 225 milionů Kč) na projekt SEALER (Swedish Advanced Lead Reactor). Projekt má za cíl stavbu demonstračního olovem chlazeného malého modulárního jaderného reaktoru.

5. Termín spuštění nových bloků JE Vogtle se opět posouvá

JE Vogtle

Předpokládaný termín spuštění třetího bloku jaderné elektrárny Vogtle (AP-1000) se opět posouvá. Tentokrát na konec 1. čtvrtletí roku 2023 a u čtvrtého bloku nejpozději do konce 4. čtvrtletí roku 2023, oznámila to společnost Georgia Power. Kromě toho firma uvedla, že její podíl na celkových investičních nákladech Vogtle se zvýšil přibližně o 920 milionů USD (cca 19,85 miliardy Kč).

V říjnu loňského roku oznámila společnost Georgia Power tříměsíční zpoždění v harmonogramu projektu dostavby třetího a čtvrtého bloku JE Vogtle. Termín třetího bloku se tím posunul na třetí čtvrtletí roku 2022 a u čtvrtého bloku na druhé čtvrtletí roku 2023.

6. Německo je vysoce závislé na dodávkách energetických komodit z Ruska. Jaké budou jeho další kroky?

Po zahájení nevyprovokované ruské agrese vůči Ukrajině se bezpečnostní situace v Evropě razantně změnila. V důsledku této změny se budou muset přijmout opatření, která zvýší energetickou bezpečnost Evropy, a to i na úkor její ekonomiky. Jak se nyní zachová Německo, nejsilnější ekonomika v rámci EU, které má postavenou svou Energiewende po přechodnou dobu na kombinaci zemního plynu a obnovitelných zdrojů, rozhodne mnohé.

Německo, jež je velice progresivní na poli obnovitelných zdrojů energie (OZE), je rovněž v současnosti vysoce závislé na fosilních zdrojích. Na konci loňského roku setrvalo Německo ve svém plánu odstavit zbývající jaderné elektrárny.

7. Finsko znovu posoudí rizika projektu reaktoru ruské konstrukce, řekla premiérka

Finsko znovu „posoudí rizika“ projektu jaderného reaktoru na severu země, na němž se podílí ruská skupina Rosatom. Oznámila to dnes finská premiérka Sanna Marinová v souvislosti se zhoršující se krizí na Ukrajině. O jejím projevu, ve kterém se Marinová věnovala krizi na Ukrajině a evropským sankcím proti Rusku, informovala agentura AFP.

„Postup Ruska vůči Ukrajině je zcela nepřijatelný. Finsko i Evropská unie ho odsoudily,“ řekla Marinová.

8. Komisařka von der Leyenová: EU je připravená na částečné přerušení dodávek plynu z Ruska

Ursula von der Leyen, zdroj: Europarl.europa.eu

Vzhledem k napětí na Ukrajině se vrcholní zástupci EU snaží již několik měsíců zajistit alternativní dodávky zemního plynu, z velké části skrze zkapalněný zemní plyn. Americký prezident Biden se v uplynulých dnech nechal slyšet, že je přesvědčen, že se ruský prezident pro invazi na Ukrajinu již rozhodl. Evropa uvádí, že je připravena na částečné přerušení dodávek plynu z Ruska, na kterých je závislá.

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová uvedla, že Evropská unie je připravena na částečné omezení potrubních dodávek zemního plynu z Ruska. Tržní podíl Ruska na evropském trhu s plynem se pohybuje mezi 35-40 %.

9. Oživení těžby zemního plynu v USA pokračuje, počet vrtů dosahuje pandemického rekordu

Spalování plynu

Po propadu na začátku února se výhled těžby zemního plynu v USA jeví jako stále optimističtější. Nárůst vrtné činnosti pokračuje s rostoucími maržemi producentů. Výhledy toho, kdy bude překročeno maximum těžby z loňského prosince, se liší.

Podle prvních odhadů agentury Platts činila 22. února těžba v USA více než 94,6 miliardy kubických stop (bcf) denně, tedy 2,68 miliard metrů krychlových (bcm), což je nové sedmitýdenní maximum. Na  začátku nového roku se těžba plynu v USA propadla z prosincových hodnot dosahujících v průměru 95,7 bcf/d (2,71 bcm/d).

10. Nejvíce LNG do Evropy loni dodaly Spojené státy, na vrchol se dostaly během pouhých pěti let

LNG Tanker Alto Acrux

Nejvíce zkapalněného zemního plynu se v loňském roce do Evropské unie a Spojeného království dovezlo ze Spojených států amerických. Ještě donedávna přitom prvenství patřilo Kataru, který byl až do roku 2018 největším dodavatelem zkapalněného zemního plynu (LNG) s významným předstihem. 

V souvislosti s eskalací situace na Ukrajině a pozastavením certifikace plynovodu Nord Stream 2 je stále aktuálnější otázka, jak by Evropská unie v případě přerušení dodávek ruského plynu pokryla svoji spotřebu plynu. O to více aktuální je v současném kontextu snižující se těžba v Evropské unii.

Energostat: výroba elektřiny v ČR

Energostat: výroba elektřiny v Německu

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se