Domů
Německo
Německá vláda schválila úlevy pro koncové spotřebitele, příspěvek na OZE bude zrušen od poloviny roku
Větrný park Havelland v Německu. Zdroj: Mainova
Zdroj: Mainova

Německá vláda schválila úlevy pro koncové spotřebitele, příspěvek na OZE bude zrušen od poloviny roku

Vzhledem k prudkému nárůstu cen elektřiny, vytápění a pohonných hmot se německá vláda dohodla na rozsáhlém plánu finančních úlev pro spotřebitele, včetně zrušení příspěvku na obnovitelné zdroje energie. Spotřebitelé na výdajích za elektřinu ušetří celkem 6,6 miliardy eur, informoval deník Handelsblatt.

Desetibodový plán, který ještě musí schválit parlament, zahrnuje mimo zrušení příspěvku na obnovitelné zdroje energie (OZE) také vyšší příspěvek na dojíždění do zaměstnání a větší podporu pro příjemce sociálních dávek a podpor v nezaměstnanosti. Celkově se opatření plánu úlev vyšplhají na 15,6 miliardy euro.

Příspěvek na obnovitelné zdroje energie (OZE), který je spotřebiteli odváděn z každé spotřebované kWh a který měl být původně zrušen až příští rok, bude nyní zrušen k 1. červenci. Spotřebitelé ušetří přibližně 3,7 centu za kWh, což je více než desetina konečné ceny elektřiny.

V lednu museli spotřebitelé v Německu zaplatit za energii o více než 20 % více než před rokem. Zvláště výrazně se meziročně zvýšila cena topného oleje a zemního plynu, a to o 52 % a 32 %, uvádí Handelsblatt. V souvislosti s rusko-ukrajinským konfliktem mnozí odborníci očekávají další růst cen plynu, protože Rusko je hlavním dodavatelem plynu do Německa.

Z celkových 15,6 miliardy eur, představují 7,1 miliardy eur daňové úlevy. Dalších 8 miliard eur je třeba získat ze spolkového rozpočtu, například na zvýšení dotací nebo na financování zrušení příspěvku na OZE. Zrušení příspěvku na OZE přijde celkem na 6,6 miliardy eur. Tato částka bude financována z Fondu pro energii a klima (EKF), v němž současná koalice vytvořila miliardovou rezervu.

Kromě toho se koalice odvolává na již přijatá rozhodnutí v celkové výší 2,6 miliardy eur. Ta zahrnují například zvýšení příspěvku na vytápění. Pro příjemce příspěvku na bydlení bude příspěvek na vytápění činit 135 eur a pro učně a studenty 115 eur ročně.

Kritika ze strany opozice

"Jedná se o silný balíček, který nabízíme celé společnosti, a myslím, že zejména v těžkých dobách nabízíme určitou formu záchranné kotvy pro lidi v této zemi," uvedla na představený balíček předsedkyně koaliční Strany zelených Ricarda Langová.

Německý svaz chemického průmyslu (VCI) uvítal krok k dřívějšímu ukončení příspěvku na OZE, ale zdůraznil, že je třeba přijmout další opatření.

"Zrušení je správné a důležité a je zábleskem naděje pro naše středně velké podniky v brutálně náročné době," uvedl šéf VCI Wolfgang Große Entrup. Snížení cen elektřiny a daní je podle něj nezbytné pro to, aby se střední podniky mohly po koronavirové krizi znovu nastartovat. "Cílem musí být mezinárodně konkurenceschopná cena průmyslové elektřiny," dodal."I po rozhodnutí koalice vydělává stát na prudce rostoucích cenách energie prostřednictvím daní a certifikátů více, než nyní chce vrátit na ulehčení," kritizoval Andreas Jung, energetický expert opoziční frakce CDU/CSU."Červeno-zeleno-žlutá koalice nechává na holičkách lidi, kteří svou prací udržují chod naší země a zajišťují tak přísun peněz do státní pokladny,“ uvedl finanční expert CSU Sebastian Brehm.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(9)
Petr prochaska
25. únor 2022, 13:30

A co takhle zrušit emisní povolenky? To by snížilo ceny ještě více.

Dopady současné situace na Ukrajině mohou být různé - jedno je jasné NS2 dlouho nebude. Nicméně jsou 2 možnosti

1. EU se bude snažit co nejvíce omezovat import ruského plynu. Dá na něj nějaké speciální sankce/cla/...

Výsledek bude vysoké ceny plynu a elektřiny.

2. Rusko dodávalo tuto zimu do EU pouze nějakých 70% plynu, protože nebyl zprovozněn NS2. Nedodaný plyn má nyní v zásobnících a v létě nebude mít plyn kam dávat, takže se rozhodne, že přes již spřátelenou Ukrajinu zaplaví Evropu levným plynem. K tomu ani nepotřebuje NS2, přes Ukrajinu do Slovenska a Maďarska kapacity jsou.

Výsledek bude propan cen plynu a elektřiny.

A teď babo raď která situace nastane a jak správně zainvestovat. Tzn napřííklad jestli nyní prodat akcie energetických společností typu ČEZ nebo naopak nakoupit.

hlpb
25. únor 2022, 13:46

Peťo, možná jsi nepochopil ještě situaci, to co provedlo včera rusko navždy změnilo situaci, rusko se stalo našim nepřítelem a demokratický svět ho izoluje stejně jako severní koreu, rusové budou moci létat tak maximálně do číny a iránu. je dost možné, že postupně budou všichni rusové po zkončení víz muset vyklidit evropu a vrátit se zpět, z bezpečnostních důvodů to asi udělá spousta sama, do ruska a bude jim zabaven veškerý majetek. dnes na příkladu největší ruské banky sberbank vidíme co bude následovat vše ruské bude bojkotováno, rusko např. bude vyloučeno ze všech sportů, je nepředstavitelné, že by např. Medvěděv mohl hrát Wimbledon, nebo rusko mistroství světa v hokeji. př. všichni sportovci odmítli jet na světový pohár v lyžování do ruska. rusko to navždy podělalo, spustilo něco co už nejde vrátit

Turby
25. únor 2022, 13:58

Nejak sakra nemohu najit rozdil mezi Ukrajinou a treba Srbskem, Syrii, Jemenem nebo Libii. Zejmena pokud si sundam ideologicke bryle.

hlpb
25. únor 2022, 14:07

Turby v tvém případě se tomu nedivím, ty nemáš jen ideologické brýle, ale nejsi sám, dle sociologického průzkumu tvůj pohled sdílí 9% obyvatel ČR, naštěstí 87% má opačný názor. Tak ještě jednou, ČR, EU je ve válce s ruskem, to naše zbraně, které jsme jim jako NATO dodali jim ničí desítky tanků, obrněných vozů, vrtulníků a letadel, to naše sankce zdevastují jejich ekonomiku. vztah s ruskem je nenávratně znčen, jediná náprava je možná, že rusové se sami vzpamatují a zabijí putina, lavrova a spol. a tím osvobodí rusko od nového hitlera

Jan Stehlik
25. únor 2022, 14:44

Také bych to tak viděl . Pár let se bude dělat bububu a pak stejně všichni budou chtít levné zdroje . Ale aspoň doufám , že evropa si vezme ponaučení a připraví si vojenskou samostatnost .

Petr prochaska
25. únor 2022, 14:49

Kdyby chtěl svět Rusko izolovat tak to dávno udělá, třeba tak že jim zruší SWIFT jako to udělal Iránu. Rusko svět potřebuje, protože potřebuje jeho suroviny. Navíc má kámoše Čínu.

Zatím se západ zmohl na kecy a sankce, které Rusko v podstatě vůbec neovlivní.

Kdyby se přestali rusům udělovat víza, to by bylo jedině dobře. V ČR skupují kde co a tak zbytečně zvyšují ceny nemovitostí, navíc rusové mají ochranářský komplex a nikdy člověk neví, kdy by chtěli začít "chránit" rusy u nás.

Zabavení majetku neprojde, i když by to bylo žádoucí.

Politika by se do sportu vůbec neměla plést a tak to i pravděpodobně zůstane. Možná na pár let Rusko nebude nic pořádat, ale to je tak max co se může stát.

hlpb
25. únor 2022, 14:58

tak to se pleteš, podívej jak dnes dopadla Sberbank v ČR všichni začali odcházet a největší ruské bance došly peníze a zavřela, nikdo se nechce ruskou špínou ušpinit, tohle je jen začátek, jediná varianta, kdy demokratický svět rusku odpustí, je že skončí putin a spol. firmy

Jan Stehlik
25. únor 2022, 18:09

Bohužel toto je jen scifi . Svět není jen USA a evropa . Západ má obavy , že kdyby rusko skřípl , tak ho naservíruje Číně . A to hezky zabalené v jednom balíčku i s levnými zdroji . Pak by západ trpěl drahými surovinami a energií a Čína by ho ekonomicky válcovala díky levným surovinám z ruska . Je to hnusné , ale ukrajina už nebude pod vlivem evropy , ale bude ji mít zase rusko . Co bude pro nás dobré je těch pár milionu ukrajincu co zde potřebujem jako levnou pracovní sílu.

Zdeněk Blahna
26. únor 2022, 09:26

Omyl.Rusko na 100% dodalo množsví nasmlouvané s EU.Naopak,když panstvo v EU zjistilo,že objednané množství nedostačuje a navíc zásobníky plynu jsou před topnou sezonou naplněné pouze na cca 30%,tak po Rusku začalo požadoat navýšení dodávek.Do toho navíc ještě zasáhlo Německo rušením JE a tvrdým prosazováním OZE,které prozatím vůbec nemůžou nahradit

klasické zdroje energií,což se jasně již prokázalo ve Švédsku a Nizozemí.Navíc Německo zařízlo

NS II a tím vlastně spolu s EU docílili energetickou krizi.Vůbec nejsem nějakým příznivcem Ruska,

ale v tomto případě selhala celá EU de facto řízená Německem a Francií.Hlavní příčinou jsou ekošílenci,kterým se podařilo v Bruselu u nevzdělaných a zcela nekompetentních idiotů

prosazovat OZE jako jedinou možnost.Přitom OZE opravdu není nic ,,ekologického".

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516