Domů
Energetika v zahraničí
Oživení těžby zemního plynu v USA pokračuje, počet vrtů dosahuje pandemického rekordu
Spalování plynu
Zdroj: Roy Luck / Creative Commons / CC BY 2.0

Oživení těžby zemního plynu v USA pokračuje, počet vrtů dosahuje pandemického rekordu

Po propadu na začátku února se výhled těžby zemního plynu v USA jeví jako stále optimističtější. Nárůst vrtné činnosti pokračuje s rostoucími maržemi producentů. Výhledy toho, kdy bude překročeno maximum těžby z loňského prosince, se liší.

Podle prvních odhadů agentury Platts činila 22. února těžba v USA více než 94,6 miliardy kubických stop (bcf) denně, tedy 2,68 miliard metrů krychlových (bcm), což je nové sedmitýdenní maximum. Na  začátku nového roku se těžba plynu v USA propadla z prosincových hodnot dosahujících v průměru 95,7 bcf/d (2,71 bcm/d).

Těžba plynu v USA. Zdroj: Platts

Novoroční pokles, který je na začátku ledna běžný, byl v uplynulých sedmi týdnech umocněn rozsáhlými mrazy v Texasu a centrální části USA. Největší zásah do těžby přišel na začátku února, kdy se celková produkce nakrátko propadla na pouhých 85,8 bcf/d (2,43 bcm/d).

Vzhledem k tomu, že nejchladnější dny zimy nyní ustupují a riziko dalších mrazů se zdá být nízké, zdá se, že produkce plynu v USA bude v nadcházejících týdnech a měsících pokračovat v růstu, uvádí analytici agentury Platts.

Počet vrtů v USA mezitím téměř každý týden dosahuje nových pandemických maxim. Od poloviny února je aktuální celkový počet 752, což je nejvyšší hodnota od března 2020, jak ukazují údaje společnosti Enverus.

Počet vrtů zemního plynu v USA. Zdroj: Platts, Enverus

Výhled růstu těžby

Vzhledem k tomu, že marže těžařů jsou na mnohaletých maximech a forwardové trhy očekávají, že se zvýšené ceny plynu udrží, mají američtí provozovatelé dobrý důvod k tomu, aby v letošním roce nadále zvyšovali počet vrtů.

Vnitřní výnosové procento pro projekty v polovině cyklu v nejplodnějších amerických ropných a plynových pánví jsou od ledna výrazně nad minimální hranicí 25 %, která je nutná k motivaci k nové vrtné a dokončovací činnosti.

Klíčovou složkou nedávného posílení výnosů z vrtů jsou zvýšené forwardové ceny zemního plynu. V Henry Hubu se ceny plynu na následující měsíc odrazily po krátkém poklesu pod 4 USD/MMBtu na začátku tohoto měsíce.

Podle společnosti Platts Analytics vytvářejí býčí fundamenty přesvědčivý růstový příběh pro těžbu plynu v USA. Podle současných prognóz překročí do poloviny léta průměrná produkce 95 bcf/d (2,69 bcm/d) a do konce čtvrtého čtvrtletí se vyšplhá nad 96 bcf/d (2,72 bcm/d).

Americká vládní agentura EIA ve svém nejnovějším krátkodobém výhledu pro letošní rok předpokládá mírnější růst. Podle EIA produkce plynu v USA překoná své maximum z prosince 2021 až v prvním čtvrtletí roku 2023.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Medvedzig
23. únor 2022, 20:13

No nie je to vyhodou vyhnat ceny hore v EU odstaveni od Ruskeho plynu krizov!!!

miro novak
23. únor 2022, 22:44

je zaujimave sledovat reakcie ludi volajucich po jednotnom konani EU, ale doteraz bojuju za korunu proti euru, inflacia v CR 10%, v Sk 5%. Nekde udelali soudruzi z NDR chybu.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se