Domů
Evropská Unie
Dohoda na nové směrnici: EU chce zdvojnásobit podíl obnovitelných zdrojů do roku 2030
Větrná turbína Haliade-X
Zdroj: GE Renewable Energy

Dohoda na nové směrnici: EU chce zdvojnásobit podíl obnovitelných zdrojů do roku 2030

Evropský parlament a Rada Evropské unie dosáhly prozatímní dohody o nové směrnici o obnovitelných zdrojích (RED III). Směrnice si klade za cíl zvýšit podíl obnovitelné energie na celkové spotřebě energie v EU do roku 2030 alespoň na 42,5 %, oproti současnému cíli 32 %.

Jak informovala Rada Evropské unie na svých stránkách, ve čtvrtek ráno se podařilo dosáhnout shody na nových cílech obsažených v dlouho projednávané směrnici RED III. Podle nové dohody budou mít členské státy individuální cíle pro podíl obnovitelné energie na jejich hrubé konečné spotřebě energie, které zohlední jejich různá východiska a potenciál rozvoje. Cíle se budou pohybovat od 18 % do 49 %,  přičemž celkový cíl pro celou EU byl stanoven na 42,5 %. Jakožto konsenzus mezi zastánci ambicióznějšího a nižšího cíle bylo zároveň dohodnuto, že státy mají aspirovat na 45 %.

Směrnice rovněž obsahuje ustanovení na podporu využívání obnovitelné energie v dopravě, vytápění a chlazení, jakož i cíl pro obnovitelnou energii dodávanou do sektoru budov. Směrnice rovněž vyzývá k vytvoření rámce pro využívání obnovitelných plynů, jako je vodík a biometan. V oblasti nízkouhlíkových plynů bylo tento týden rovněž dosaženo posunu, kdy Rada stanovila svou pozici pro plynárenský balíček.

Aby bylo zajištěno dosažení nových cílů, budou členské státy muset vypracovat národní energetické a klimatické plány, které stanoví jejich politiky a opatření k dosažení cílů. Plány budou podléhat pravidelnému podávání zpráv a přezkumu. Dohoda rovněž obsahuje ustanovení o posílení kritérií udržitelnosti pro biopaliva a biokapaliny a dílčí cíle pro pokročilá paliva v dopravě a obnovitelná paliva nebiologického původu. Naopak jádro nakonec více prostoru ve směrnici nedostalo, ačkoli pro ně některé státy výrazně lobovaly. Svou roli bude ale hrát při výrobě nízkouhlíkového vodíku.

Přehled cílů pro rok 2030 v nové směrnici o obnovitelných zdrojích (RED III):

  • 42,5 % obnovitelných zdrojů v konečně spotřebě (+ 2,5 %, která jsou pro členské státy „aspirační“) - pozn.: v roce 2021 činil podíl obnovitelné energie v EU 22,1 %
  • 29 % obnovitelných zdrojů v konečné spotřebě v dopravě (RED II v současnosti obsahuje 14% cíl)
    nebo
  • 14,5% snížení intenzity skleníkových plynů v dopravě
  • 5,5% pokročilých biopaliv a obnovitelných paliv nebiologického původu v dopravě
  • 42% obnovitelného vodíku používaného v průmyslu
  • indikativních 49%  obnovitelných zdrojů v budovách
  • 1,1% nárůst obnovitelné energie ve vytápění a chlazení ročně v letech 2026-2030

Konsenzuální znění bude nyní předloženo členským státům k projednání a následně znovu Evropskému parlamentu a Radě Evropské unie k oficiálnímu schválení. Pokud bude nová směrnice schválena, nahradí stávající směrnici o obnovitelných zdrojích energie, která platí od roku 2009.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(15)
energetik
2. duben 2023, 11:31

V tomto platí že cokoliv pod 100% je málo.

Vladimír Šťastný
3. duben 2023, 08:06

Taky se dívím, že jsou eurobolševici ve svých závazcích tak skromní. Čekal bych závazky daleko přes 100%.

Ivan Švančara
2. duben 2023, 12:05

Pre nase technologie je to vynikajuca sprava. Jen houst.

Petr Dolák
3. duben 2023, 14:21

Vy prosím píšete z Číny?

Slavomil Vinkler
2. duben 2023, 13:12

Určitě to jde, budou li peníze. Ale u takových závazků vždy chybí to nejpodstatnější, kolik to bude stát.

minduton
2. duben 2023, 20:30

Spíše kdo to bude dělat. Peníze jdou natisknout. Budou se vozit nezaměstnaní Indové z Indie nebo co?

Ivan Novák
2. duben 2023, 21:18

Indové si v blízké době vydělají doma tolik, že to, co jim zchudlá EU bude schopná nabídnout, je nebude zajímat.

Petr prochaska
3. duben 2023, 10:50

Průměrné IQ je v Indii podle encyklopedie 81. Navíc část chytřejších už jim utekla. Na Indii bych moc nesázel.

10-deka-eka
2. duben 2023, 14:42

tiez mi to pride az prilis odvazne.

ci peniaze nie su problem ? ved ich vytlacime ?

Pravoslav Motyčka
2. duben 2023, 19:40

Představte si člověka co jezdí na naftu a druhý na bionaftu. na 1 l bionafty se , ale ve skutečnosti musí vydat stejná energie jako je v ní obsažená. Takže se spotřeba energie zdvojnásobí ,ale polovina z toho jsou OZE.... Nebo jiný příklad Temelín vypustí 2/3 svého výkonu do vzduchu, když toto teplo využijeme k vytápění měst , pak nám trochu klesne výroba elektřiny a máme nulový podíl OZE , když to teplo necháme dále unikat v elektřinu z JETE použijeme pro pohon tepelných čerpadel tak máme velký podíl OZE ,ale žádnou elektřinu z Temelína. Jinými slovy OZE mohou být dobře i špatně využity a brát je jako mantru je hloupost. Je třeba využívat ekonomicky všechnu energii , kterou tady máme dokud a snižovat dovozy to by měl být cíl až bude splněn můžeme se bavit o tom jaká energie je ta nejlepší. Odstrašujícím příkladem je Německo , které zlikvidovalo 170TWh výroby v jaderných elektrárnách aby se mohlo plazit před USA nebo Katarem kvůli dovozu plynu.

Karel Zeman
2. duben 2023, 22:23

To je trapný mýtus, že na litr MEŘO se spotřebuje litr nafty. Udává se cca 1/3 litru. Navíc na litr MEŘO zbyde 1,5 kg kvalitního bílkovinného krmiva pro krmení hospodářských zvířat….

Vladimír Šťastný
3. duben 2023, 08:13

Já bych řekl, že trapný mýtus jsou ty tři deci. Stačí trochu počítat. Zorat, uvláčet, zasít, až devětkrát během vegetační doby chemicky ošetřit. Sklidit, odtransportovat do zpracovatelského závodu, zpracovat a výsledný produkt distribuovat.

Samozřejmě, část těchto nákladů je shodná i s fosilní naftou, ale enviromentální přínos MEŘO je pochybný až mizivý.

Karel Zeman
3. duben 2023, 20:32

Enviromentální přínos není nepochobně žádná hitparáda. Ale když udělám 4 tuny řepky, získám 1600 l MEŘO z hektaru. Polařinu za sto litrů udělám s prstem v zadku. To víc energie stojí výroba hnojiv a něco málo chemie…. O dalším zpracování tolik nevím, ale na tu třetinu spotřeby oproti výrobě by to mohlo vyjít….. Přínos by byl, kdyby si to lisoval a jezdil na to přímo zemědělec, ale to bychom museli oprášit palivovky z devadesátých let ?

energetik
2. duben 2023, 19:40

ti "naši energetici" slibovali už v roce 2010 že při 12% OZE se otočí směr páry v Temelíně. A vyhlásili stop-stav na připojování nových zdrojů, tedy kromě čmodů ty připojovali bez omezení.

Chci to vidět. Ještě to nenastalo, takže podle "našich energetiků" ještě není dost OZE.

Martin
2. duben 2023, 20:18

Eu se řídí prostým heslem: Když to nejde silou, tak to půjde ještě větší silou

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se