EU chce změnou klasifikace finančních produktů podpořit investice do zeleného sektoru

DomůEvropská UnieEU chce změnou klasifikace finančních produktů podpořit investice do zeleného sektoru

Evropská unie zvažuje zavedení nového způsobu klasifikace zelených investičních produktů, čímž hodlá podpořit soukromé investice do tohoto sektoru. Evropská komise odhaduje, že dosažení požadovaných cílů v oblasti boje proti klimatickým změnám si ročně vyžádá další investice v rozsahu téměř 200 miliard EUR.

EU podle vicepresidenta Evropské komise Valdise Dombrovskise musí připravit strategii, která jí pomůže přeorientovat finanční systém směrem k dlouhodobému, udržitelnému a zelenému růstu. Ve svém proslovu v Bruselu uvedl, že se jedná o urgentní záležitost a prioritu Junckerovy komise.

Jako příklad přechodu k udržitelnému hospodářství z poslední doby uvedl automobilový průmysl, kdy Volvo oznámilo na začátku měsíce, že veškeré modely automobilky představené po roce 2019 budou čistě elektrické či hybridní. Dále také vyzdvihl rekordní podíly bezemisních vozidel v Norsku, které v červnu tvořily více než čtvrtinu všech prodaných automobilů.

Dosažení 2° cíle si podle Evropské komise vyžádá v průběhu dalších dvou desetiletí roční růst investic o 180 miliard euro. V roce 2015 dosáhly globální investice do sektoru čistých energetických zdrojů 300 miliard euro, tedy zhruba šestinásobku toho, co činily před deseti lety.

Správně ale pomalu

Ačkoliv se podle Dombrovskise jedná o posun správným směrem, nedochází k němu dostatečně rychle. I z tohoto důvodu Komise ustanovila loni v prosinci expertní skupinu, která se věnuje udržitelnému financování. Ta by měla do šesti měsíců předložit podrobnější posouzení regulačních změn na úrovni EU, které podpoří růst investic.

Kromě reformy finančního sektoru by podle něj EU měla tedy věnovat vyšší pozornost i oblasti regulace, a to například při přístupu k informacím. Aby investoři dokázali přesně posoudit možná rizika, potřebují dostatek dat a transparentnost, kterých se jim dnes nedostává.

Jednou z připravovaných změn jsou i nová pravidla pro sdělování informací, kdy by velké evropské společnosti měly zveřejňovat nefinanční data týkající se sociálních a environmentálních aspektů jejich podnikání.