EU se více soustředí na emise metanu v další fázi boje s globálním oteplováním

DomůEvropská UnieEU se více soustředí na emise metanu v další fázi boje s globálním oteplováním

Evropská komise chystá nový zelený balíček, který se má především soustřeďovat na boj s globálním oteplováním a ochranou klimatu. V rámci balíčku se bude adresovat dekarbonizace sektoru zemního plynu a emise metanu, za které je plynárenský sektor z jedné čtvrtiny zodpovědný.

Připravovaný zelený balíček

Nová předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová chce zvýšit cíle EU pro snížení emisí skleníkových plynů v roce 2030 ze současných 40 % na 50-55 % ve srovnání s rokem 1990.

„V dosažení tohoto cíle mohou emise metanu hrát značnou roli,“ prohlásila Mónika Zsigriová, členka Evropské komise pro obor energetiky.

Zpravodajský portál EURACTIV informoval, že v rámci cíle se dostávají emise metanu do popředí zájmu nového připravovaného baličku s pravidly pro zemní plyn. S tímto balíčkem se pojí mnoho debat a celkově se probírá role zemního plynu v bezuhlíkové energetice Evropské unie.

Ze všech zdrojů metanu, emise spojené se zemním plynem jsou nejsnáze ovlivnitelné.

Metan může zemnímu plynu dělat problémy

Obecně se věří, že metan je zodpovědný za čtvrtinu globálního oteplování. Metan je mnohem silnější skleníkový plyn než CO2, ale s kratší životností. Jednoduše řečeno, podle organizace Environmental Defense Fund CO2 určuje, jak moc se planeta oteplí a metan určuje, jak rychle bude toto oteplení probíhat.

Plyn se dostává do ovzduší třemi způsoby: úniky, bezpečnostní ventilace a flaring (spalování u plynu, který nelze ekonomicky využít). Dle agentury EIA by se půlce těchto emisí dalo předejít nebo je snížit za téměř nulové náklady.

Emise metanu jsou Achillovou patu zemního plynu, což snižuje hodnotu celého sektoru v současném přechodu energetiky na enviromentálně přívětivější zdroje energie.

Část připravovaného balíčku European Green deal z dílny Evropské komise se bude zabývat dekarbonizací sektoru zemního plynu. Dle členky EK Zsigriové by metanová strategie EU měla být kompletní a pokrývat všechny výše zmíněné tři způsoby emitování metanu. Strategie by rovněž měla pokrývat celý životní cyklus zemního plynu.

Jako další zlepšení situace s emisemi metanu má být lepší monitorování. Využít se dají například nové satelitní technologie. A jako poslední bod Zsigriová uvedla vedoucí roli EU v oblasti ochrany klimatu.