Domů
Elektrárny ve světě
Evropská komise podepsala finanční dohodu na gigantickou CSP elektrárnu v Maroku

Evropská komise podepsala finanční dohodu na gigantickou CSP elektrárnu v Maroku

Evropská komise podepsala finanční dohodu v hodnotě 43 milionů euro na jeden z největších solárních projektů na světě. Jedná se o solární projekt jménem Ouarzazate Solar Complex, který se nachází v Maroku. Jde o třetí fázi, v rámci které se má navýšit aktuální kapacita solární elektrárny využívající koncentrovaný solární výkon (Concentrated Solar Power – CSP) o 100 až 150 MW. Momentálně má komplex výkon 160 MW a do konce roku 2016 je v plánu projekt dokončit až na plánovaných 560 MW CSP.

Solární projekty s koncentrovanou solární energií jsou tvořeny parabolicky zahnutými a nakloněnými panely, které směřují do jednoho místa – většinou vrchol věže v centru solárních panelů. Ačkoliv u těchto projektů jsou obavy z vysoké úmrtnosti ptáků, projektů existuje mnoho a ještě víc se jich plánuje. Zatím se projekty nacházejí především ve Španělsku a USA, kde před třemi měsíci v Kalifornii uvedli do provozu aktuálně největší solární projekt tohoto typu o výkonu 550 MW. Ovšem tento projekt má být do roka překonán projektem z Indie, který je již v konečné fázi a bude mít celkový výkon 750 MW.

Energetická spolupráce Evropy a Afriky

Finanční podpora solárního projektu v Maroku je součástí většího dlouhodobého plánu. EU a Evropská komise již delší dobu usilují o energetickou stabilitu propojením států Evropy a severní Afriky. Za tímto účelem vznikla Unie pro Středomoří, která čítá 28 států EU a dalších 15 států z Afriky a západní Asie. Další ukázkou spolupráce je otevření energetického dialogu mezi EU a Alžírskem ohledně energetické bezpečnosti. Alžírsko je třetím největším dovozcem zemního plynu do EU. Těžba zemního plynu v Alžírsku v současnosti ovšem klesá kvůli malým investicím do technologií a průzkumu potencionálních nalezišť.

 

Zdroj úvodního obrázku: www.eia.gov

Komentáře

(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
info@oenergetice.cz
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.