Domů
Elektrárny ve světě
Evropská komise podepsala finanční dohodu na gigantickou CSP elektrárnu v Maroku

Evropská komise podepsala finanční dohodu na gigantickou CSP elektrárnu v Maroku

Evropská komise podepsala finanční dohodu v hodnotě 43 milionů euro na jeden z největších solárních projektů na světě. Jedná se o solární projekt jménem Ouarzazate Solar Complex, který se nachází v Maroku. Jde o třetí fázi, v rámci které se má navýšit aktuální kapacita solární elektrárny využívající koncentrovaný solární výkon (Concentrated Solar Power – CSP) o 100 až 150 MW. Momentálně má komplex výkon 160 MW a do konce roku 2016 je v plánu projekt dokončit až na plánovaných 560 MW CSP.

Solární projekty s koncentrovanou solární energií jsou tvořeny parabolicky zahnutými a nakloněnými panely, které směřují do jednoho místa – většinou vrchol věže v centru solárních panelů. Ačkoliv u těchto projektů jsou obavy z vysoké úmrtnosti ptáků, projektů existuje mnoho a ještě víc se jich plánuje. Zatím se projekty nacházejí především ve Španělsku a USA, kde před třemi měsíci v Kalifornii uvedli do provozu aktuálně největší solární projekt tohoto typu o výkonu 550 MW. Ovšem tento projekt má být do roka překonán projektem z Indie, který je již v konečné fázi a bude mít celkový výkon 750 MW.

Energetická spolupráce Evropy a Afriky

Finanční podpora solárního projektu v Maroku je součástí většího dlouhodobého plánu. EU a Evropská komise již delší dobu usilují o energetickou stabilitu propojením států Evropy a severní Afriky. Za tímto účelem vznikla Unie pro Středomoří, která čítá 28 států EU a dalších 15 států z Afriky a západní Asie. Další ukázkou spolupráce je otevření energetického dialogu mezi EU a Alžírskem ohledně energetické bezpečnosti. Alžírsko je třetím největším dovozcem zemního plynu do EU. Těžba zemního plynu v Alžírsku v současnosti ovšem klesá kvůli malým investicím do technologií a průzkumu potencionálních nalezišť.

 

Zdroj úvodního obrázku: www.eia.gov

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.