Domů
Evropská Unie
Evropská unie zreviduje pravidla pro státní podporu, zaměří se i na kompenzace uhelných elektráren
Ursula von der Leyen, zdroj: Europarl.europa.eu
Zdroj: Evropský parlament

Evropská unie zreviduje pravidla pro státní podporu, zaměří se i na kompenzace uhelných elektráren

Evropská komise má do roku 2021 zrevidovat pravidla pro přidělování státní podpory, aby lépe vyhovovaly současným požadavkům stanoveným v Zelené dohodě pro Evropu (European Green Deal). Pravidla mají ulehčit podporu předčasného uzavírání uhelných elektráren nebo centrálního zásobování teplem. Naopak o jaderné energetice se sdělení komise nezmiňuje.

V rámci příprav na transformaci energetiky v přicházející dekádě je stále více zřejmé, že přechod nebude pro Evropu lacinou záležitostí. Svědčí o tom i nedávný dokument Evropské komise z 15. ledna, ve kterém jsou zadány konkrétní úkoly Evropské komisi směřující, mimo jiné, do oblasti státní podpory.

Evropské komise, zdá se, počítá s tím, že pokud by se měla spoléhat pouze na tržní síly, nových klimatických závazků spíše nedosáhne, a proto musí vytvořit vhodný systém, jak dosáhnout klimatické neutrality do roku 2050.

Za současných tržních podmínek se na trhu s elektřinou stále uplatňují uhelné elektrárny, a to i přes podstatný nárůst ceny emisní povolenky. Jejich výroba je ovšem z pohledu Zelené dohody pro Evropu nejméně žádaná, a proto by nová pravidla pro státní podporu měla umožnit kompenzace provozovatelů uhelných elektráren, přičemž by nemělo docházet k překompenzaci.

Kromě toho se Rada EU zmiňuje i o revizi podmínek pro státní podporu směřující k účinnému využívání soustav centrálního zásobování teplem nebo  energetické účinnosti budov.

Dokument se ovšem nezmiňuje o možné státní podpoře pro výstavbu nových jaderných bloků. Ty sice obecně nejsou ze státní podpory vyloučeny (viz dostavby jaderných elektráren v Hinkley Point C nebo Paks), ale mimořádných výhod se z nových pravidel zřejmě nedočkají.

O tom svědčí aktuální, spíše zdrženlivý (až negativní) přístup Evropské unie k podpoře výstavby jaderných elektráren. Evropská unie v Zelené dohodě pro Evropu sice nakonec zcela nevyloučila jádro (společně se zemním plynem) jako možný zdroj elektřiny, ale nebude možné na něj získat podporu z Fondu pro spravedlivou transformaci.

S ohledem na to, že výstavba jaderné elektrárny v současných tržních podmínkách není návratnou investicí, se i v České republice počítá s určitou formou státní podpory. Ta může mít mnoho podob, od přímé garance výkupních cen, přes garanci úvěrů, až po určitou formu prodejní (put) nebo nákupní (call) opce za předem stanovených podmínek. Notifikace státní podpory se proto při současném sentimentu může stát podstatnou překážkou.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(7)
Richard Vacek
20. leden 2020, 11:41

Je vidět, že se jedná o sektu, která popírá okolní realitu. Jaderná energetika generuje nejméně emisí CO2 a přitom nedosáhne na sektářsky podporovanou fotovoltaiku s větrníky, které vyžadují záložní (plynový= fosilní) zdroj.

Milan Vaněček
20. leden 2020, 11:56

Jaderná energetika zase generuje nejvíc radioaktivního odpadu. Výzkum zaostává.

energetik
20. leden 2020, 12:53

A také působí značné škody, jak finanční tak i zdravotní a na životním prostředí.

Emil
20. leden 2020, 13:33

Z těch zdravotních škod jsou to zejména škody psychického rázu, čehož jste Vy sám zářným příkladem.

Karlos
20. leden 2020, 14:14

to energetik:

Energetiku, jste, alespoň podle vlastních slov technik, tedy racionálně založený člověk. Prosím proto o doložení Vašeho tvrzení "značné škody... i zdravotní a na životním prostředí", anebo o bezodkladnou reflexi a revizi vlastního příspěvku.

A dovolím si, nepřekvapivě, předpokládat, že Vaše tvrzení bude splňovat alespoň základní kritéria vědecké metody.

petr
20. leden 2020, 21:44

Richarde, nemáte pravdu, nejde o sektu, jde o dobře organizovanou skupinu, jejíž členové v 80-tých letech placeni Moskvou demonstrovali proti americkým raketám středního doletu. Jako mladí rudoši demonstrovali proti něčemu co vlastně nakonec zachránilo západní civilizaci před sovětskou okupací.

Titíž lidé dnes demonstrují a nebo politicky působí proti jaderné energetice, hrají si na zelené a pomáhají opět Moskvě tentokrát s prodejem zemního plynu.

Zemní plyn, pokud se stane díky ekozaslepenosti hlavním zdrojem elektroenergetiky se pak stane politickým nástrojem pro postupnou likvidaci střední a předně východní části EU. Dovedu si velice představit, že v roce 2030 se hodný ruský míša zeptá vyplašeného západoevropana, jestli bude souhlasit, aby Lotyšsko bylo součástí Ruska, když jim za to dají 30 mld. m3 plynu....

energetik II
21. leden 2020, 10:30

TO : petr

Opravdu nevím o tom, že by SSSR chtěl kolem r.1980 zahájit Třetí světovou válku útokem proti NATO a že této válce zabránila teprve instalace amerických Pershingů II. USA a jejich spojenci se ukázali v období 1945-2020 daleko agresivnější ve vedení útočných okupačních válek proti různým státům než SSSR nebo Rusko. SSSR lze připsat 1956 Maďarsko, 1968 ČSSR a 1979 Afganistán. U USA se to nedá prakticky ani spočítat.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se