Domů
Evropská Unie
Vítěz evropských voleb chce více konkurenceschopnout zelenou politiku
Ursula von der Leyenová
Zdroj: Evropská komise

Vítěz evropských voleb chce více konkurenceschopnout zelenou politiku

Evropská lidová strana (EPP) představila své priority v politikách v oblasti klimatu a životního prostředí, jednou z nich je hospodářská konkurenceschopnost. Strana bude mít v novém parlamentu největší počet křesel.

EPP se stala vítězem evropských parlamentních voleb. Strana zveřejnila návrh priorit pro nadcházející období v rámci svého strategického "pětibodového plánu", jak uveřejnil server Euractiv.  Strana hodlá v nadcházejícím pracovním programu Evropské komise na období 2024-2029 upravit svůj přístup k politikám v oblasti klimatu a životního prostředí - její plán klade důraz na hospodářskou konkurenceschopnost a energetickou bezpečnost v rámci cílů EU v oblasti dekarbonizace pro roky 2030 a 2050.

Ústředním bodem strategie EPP je posun od Zelené dohody k "dohodě o zeleném růstu", která by lépe vyvažovala opatření v oblasti klimatu s hospodářskými zájmy. Návrh zdůrazňuje význam "technologické neutrality", čímž indikuje, že zřejmě bude více nakloněna jaderné energetice, ale také například využívání vodíku.

Mezi konkrétní opatření, která plán zmiňuje, patří posílení mezinárodní výroby a dovozu vodíku, vytvoření průmyslové aliance pro malé modulární jaderné reaktory a investice do technologií zachycování, ukládání a využívání uhlíku (CCS a CCU). Kromě toho strana usiluje o zavedení tržních pravidel pro obchodování s uhlíkem a přijetí "pragmatické definice" nízkouhlíkového vodíku.

Syntetická paliva a nová pracovní místa

Dokument potvrzuje závazek EPP revidovat předpisy EU týkající se spalovacích motorů, zejména s cílem umožnit používání alternativních paliv s nulovými emisemi po roce 2035 - cíl, který je již zakotven v právních předpisech EU. Strana rovněž vyzývá ke komplexní strategii EU zahrnující e-paliva, biopaliva a další nízkouhlíková paliva.

Další ekonomické návrhy zahrnují "investiční plán pro evropská pracovní místa" na podporu inovací v oblasti čistých technologií, nabídku regulačních výjimek pro podniky neutrální ke klimatu a zvýšení investic do přeshraniční energetické infrastruktury. EPP rovněž usiluje o vytvoření nové strategie EU pro kritické suroviny nezbytné pro čisté technologie.

V oblasti ochrany přírody navrhuje návrh EPP vyvážený přístup. Strana chce zmírnit některá opatření ze Zelené dohody a dokument častěji zmiňuje zájmy farmářů a zdůrazňuje ochranu evropských norem před zneužíváním třetími zeměmi, přičemž výslovně zmiňuje Čínu.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
cudla
5. červenec 2024, 10:58

To jsou obecné nic neříkající proklamace, třeba za poslední týdny nefouka a helemuti dovažeji elektřinu jak zběsilí. Jsem si říkal proč se pořád tlačí na evropské propojení sítí, jelikož by už dávno v Německu zhasili.

Jan Máca
6. červenec 2024, 22:59

V programu mají malé modulární reaktory. Mohl by mi zde někdo poslat odkaz jak daleko je jejich vývoj a kolik funkčních modulárních reaktorů již ve světě funguje? na stránkách svetenergie.cz jsem našel tuto kouzelnou větu:

"Pokud bude technologický vývoj a povolovací řízení pokračovat nastaveným tempem, mohly by se první bloky s malými modulárními reaktory dočkat realizace v následujících deseti až dvaceti letech."

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se