Zelení nepodpoří von der Leyenovou jako prezidentku Evropské komise

DomůEvropská UnieZelení nepodpoří von der Leyenovou jako prezidentku Evropské komise

Posílená zelená frakce Evropského parlamentu vydala prohlášení, dle kterého nepodpoří v úterní volbě předsedy Komise německou ministryni obrany Ursulu von der Leyenovou. Rozhodnutí přišlo po středečním meetingu s německou ministryní, které již předtím kandidátce nepříliš nakloněná frakce označila za „zklamání“.

Ačkoli při středečním „grilování“ nové kandidátky von der Leyenová uvedla, že je pro navýšení klimatických cílů pro rok 2030 a bojkot obchodních dohod s jakoukoli zemí, která by vystoupila z Pařížské klimatické dohody, zelená frakce Parlamentu, která z posledních parlamentních voleb vzešla výrazně posílená, přesto není s kandidátkou spokojena a nepodpoří ji. Je přitom na Evropském parlamentu, aby budoucího předsedu Evropské komise v hlasování, které se bude konat již příští úterý, konečně potvrdil.

Byly to především státy střední a východní Evropy, které nakonec německou ministryni obrany jako hlavní kandidátku na nejvyšší post EU prosadily. Většina zástupců zelené frakce s tímto nesouhlasila, jelikož nadále zastávají dodržování pravidla spitzenkandidáta – tedy, že by prezidentem Komise měl být předseda jednoho z nejsilnějších bloků. Středeční jednání bylo dle místopředsedkyně zelené frakce Ska Kellerová velkým zklamáním, kdy von der Leyenová nebyla schopna zmírnit obavy ohledně jejích budoucích kroků v oblasti ochrany klimatu.  Kandidátka údajně nepředložila jakýkoli konkrétnější návrh opatření.

V úterním jednání nepodpoří německou ministryni ani krajně levicoví zástupci v Evropském parlamentu, kteří jí rovněž vytýkají nezájem o klimatickou politiku. Poslanci nejsilnější socialistické frakce S&D, z jejichž řad pochází dříve navržení hlavní kandidáti, prozatím nejsou rozhodnutí, zda von der Leyenovou podpoří. Bude tak otázkou, jaké důsledky by mohlo mít to, kdyby se kandidátka musela spoléhat na přízeň krajně pravicových stran. Získat musí nadpoloviční většinu hlasů.