Domů
Evropská Unie
Zelení nepodpoří von der Leyenovou jako prezidentku Evropské komise
Zdroj: Flickr, Álvaro Millán

Zelení nepodpoří von der Leyenovou jako prezidentku Evropské komise

Posílená zelená frakce Evropského parlamentu vydala prohlášení, dle kterého nepodpoří v úterní volbě předsedy Komise německou ministryni obrany Ursulu von der Leyenovou. Rozhodnutí přišlo po středečním meetingu s německou ministryní, které již předtím kandidátce nepříliš nakloněná frakce označila za „zklamání“.

Ačkoli při středečním „grilování“ nové kandidátky von der Leyenová uvedla, že je pro navýšení klimatických cílů pro rok 2030 a bojkot obchodních dohod s jakoukoli zemí, která by vystoupila z Pařížské klimatické dohody, zelená frakce Parlamentu, která z posledních parlamentních voleb vzešla výrazně posílená, přesto není s kandidátkou spokojena a nepodpoří ji. Je přitom na Evropském parlamentu, aby budoucího předsedu Evropské komise v hlasování, které se bude konat již příští úterý, konečně potvrdil.

Byly to především státy střední a východní Evropy, které nakonec německou ministryni obrany jako hlavní kandidátku na nejvyšší post EU prosadily. Většina zástupců zelené frakce s tímto nesouhlasila, jelikož nadále zastávají dodržování pravidla spitzenkandidáta – tedy, že by prezidentem Komise měl být předseda jednoho z nejsilnějších bloků. Středeční jednání bylo dle místopředsedkyně zelené frakce Ska Kellerová velkým zklamáním, kdy von der Leyenová nebyla schopna zmírnit obavy ohledně jejích budoucích kroků v oblasti ochrany klimatu.  Kandidátka údajně nepředložila jakýkoli konkrétnější návrh opatření.

V úterním jednání nepodpoří německou ministryni ani krajně levicoví zástupci v Evropském parlamentu, kteří jí rovněž vytýkají nezájem o klimatickou politiku. Poslanci nejsilnější socialistické frakce S&D, z jejichž řad pochází dříve navržení hlavní kandidáti, prozatím nejsou rozhodnutí, zda von der Leyenovou podpoří. Bude tak otázkou, jaké důsledky by mohlo mít to, kdyby se kandidátka musela spoléhat na přízeň krajně pravicových stran. Získat musí nadpoloviční většinu hlasů.

Potřebujete být v obraze ohledně Evropské unie?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti Evropské unie a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Ukrajina začala vyvážet elektřinu do EU. Snižuje závislost Evropy na Rusku
1. červenec 2022, 05:48
Infografika: EU řeší svou energetickou bezpečnost. Co přináší plán REPower EU?
29. červen 2022, 14:39
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(7)
Petr
15. červenec 2019, 11:26

To jsou paradoxy co?

Za prvé jsem nevěděl, že ji vůbec podporuje střední Evropa, ale samozřejmě je pro nás vždy lepší německý konzervativec než jakýkoliv neschopný jižan nebo všehoschopný liberální neomarxista odkudkoliv.

A za druhé, že Zelení už v koncovce otevřeně kašlou na kvóty i feminismus, a jdou si tvrdě pod vlivem je financujících globálních banksterů za vlivem a penězy jen pro sebe.

R2
15. červenec 2019, 12:17

"nepodpoří německou ministryni ani krajně levicoví zástupci v Evropském parlamentu" ta veta je dost zavadejici. Zeleni jsou totiz krajne levicovi, kdyz napiseme (zeleni) ani krajne levicovi, tak je to jako bychom zelene z krajni levice vyclenovali.

Jinak zavdecit se Zelenym nebude uplne jednoduche, kdyz se podivame na cile Zelenych, tak ty se celkem zasadne rozchazi s realnymi moznostmi, takze kandidat na predsedu Komise, ktery nebude ochoten hodne lhat, nema nejmensi sanci ziskat jejich prizen.

Martin Pácalt
15. červenec 2019, 15:15

Nemělo být v nápisu namísto "prezidentka" spíše uvedeno "předsedkyně" ?

Bizon
15. červenec 2019, 20:39

Zní to zvláštně, ale už jsem to párkrát zaslechl. Tak jsem teď koukal na Wiki a anglicky oficiálně jsou to fakt prezidenti, předsedové evropské rady, komise, i parlamentu (President of the European Council, President of the European Commission, President of the European Parliament.)

Martin Hajek
15. červenec 2019, 22:27

Zcela určitě mělo. Anglické president se v tomto případě do češtiny zpravidla překládá jako předseda. Angličané mají jak známo královnu, tak se prezidenty moc nemažou.

Martin Hajek
15. červenec 2019, 22:23

"Byly to především státy střední a východní Evropy, které nakonec německou ministryni obrany jako hlavní kandidátku na nejvyšší post EU prosadily." Tak to je opravdu vtip roku. Státy střední a východní Evropy zablokovaly s pomocí Itálie Timmermanse, ale prosadit předsedu Komise, na ty jejich síla v žádném případě nestačila. To je dílo starého osvědčeného dua Německo-Francie. Francie dostala druhý nejdůležitější post, a sice šéfa ECB. Až tak je to jednoduché. No a dál to bude také celkem jednoduché :-). Psi štěkají a karavana táhne dál.

Petr
18. červenec 2019, 20:46

Zelení to je spolu s liberály a vítači největší současné zlo na planetě! Idioti kteří si vše představují jako Hurvínek válku. A ve svém posvátném přesvědčení by snad lidstvo nejraději zahnali zpět do jeskyň. Koho by chtěli podpořit? Někoho kdo jim slíbí snížit emise Co2 na nulu do půl roku?? Idioti! Za každou zelenou hlavu by měla být vypsána odměna!

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se