Domů
Evropská Unie
Zpráva o stavu energetické unie: Více energie z OZE, východní státy však nadále podporují fosilní zdroje
Nová offshore větrná turbína SG 14-222 DD má disponovat instalovaným výkonem 14 MW. Zdroj: Siemens Gamesa
Zdroj: Siemens Gamesa

Zpráva o stavu energetické unie: Více energie z OZE, východní státy však nadále podporují fosilní zdroje

Podle nejnovější výroční zprávy Evropské komise o energetické unii poprvé v historii předstihly obnovitelné zdroje energie fosilní paliva jako hlavní zdroj energie v Evropské unii. Konkrétně bylo v roce 2020 v EU vyrobeno z obnovitelných zdrojů 38 % elektřiny, z konvenčních zdrojů potom 27 %. Jádro se podílelo 25 %. Některé státy ale nadále podporují fosilní zdroje.

Jak informoval server CEEEnergyNews, který o nové zprávě Komise informoval, některé členské státy střední a východní Evropy oproti trendu viditelnému v ostatních zemích, vynaložily více prostředků  na dotování fosilních paliv (ačkoli celkově dotace mírně poklesly, a to z 56 na 52 miliard eur).

Například Maďarsko v roce 2019 využilo více než 1 % svého HDP na podporu fosilních zdrojů, stejně tak tomu bylo v Bulharsku. Průměr EU pak činil přibližně 0,4 %, pokud jde o financování zdrojů jako je plyn, ropa, uhlí a rašelina.

Naopak například Lotyšsko ve stejném roce vynaložilo téměř 2 % svého HDP na opatření v oblasti energetické účinnosti. Řecko, Česko a Bulharsko použily na dotace na obnovitelné zdroje energie kolem 0,8 % HDP.

Celkové dotace do výroby energie v roce 2020 vyhodnocuje zpráva jako stabilní, a to na úrovni 177 miliard eur. Financování opatření v oblasti energetické účinnosti zaznamenalo nárůst, a sice o 5 % oproti roku 2019.

Zpráva dále shrnuje, že v roce 2020 poklesly emise skleníkových plynů o 31 % ve srovnání s rokem 2020, hlavní zásluhu na tom měla pandemie onemocnění COVID-19. O 1,9 % poklesla také spotřeba primární energie.

Závislost na dovozu energie do EU zaznamenala historicky nejvyšší meziroční nárůst, a sice z 56 % na 60,6 %. Doposud devět států EU vyřadilo uhlí, 13 členů pak stanovilo datum odklonu od uhlí a jen jeden stát prozatím s diskuzemi nezačal.

Dle zprávy bylo významného pokroku dosaženo především v oblastech posílení vnitřního trhu EU s energií a harmonizaci vnitrostátních pravidel pro obchodování s energií. Nejlepším příkladem v tomto ohledu jsou úspěchy spojené s propojením trhů s elektřinou v EU.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(31)
Kamil Kubů
9. listopad 2021, 07:51

To je tedy pamflet, když v něm dokáží napsat takovýhle blábol: "Market coupling forms part of an affordable model for the energy transition, ensuring that least-cost electricity can be dispatched around the EU for the benefit of consumers". Škoda, že vedle toho nepřiložili diagram na kterém by exaktně ukázali jak se spotřebitelům za dobu fungování tohoto trhu nádherně snížily ceny energií. Ale konec konců, celá ta zpráva používá pro kvantifikaci přínosů termín "welfare", což říká samo o sobě prakticky všechno :-)

Milan Vaněček
9. listopad 2021, 09:50

Kamile stačí se podívat na kurzy.cz

A hned vidíte, že nikdy nebyly ceny silové elektřiny tak nízké jako v letech 2015-2017. Nikdy.

To bylo období kdy kromě silné klasické výroby elektřiny existoval i silný nárust nových obnovitelných zdrojů.

Chcemeli mít zase levnou elektřinu potřebujeme silnější růst nových obnovitelných zdrojů a zastavit předčasnou likvidaci zdrojů klasických, vyrábějících horkou páru pro výrobu elektřiny (ať již z fosilu nebo jádra).

Nejprve potřebujeme vybudovat zdroje nové a pak teprve můžeme likvidovat staré.

To chápe i Čína i USA, to zdá se nechápe EU.

Omega
9. listopad 2021, 11:27

Pane Vaněčku, toto vaše tvrzení je úmyslně neúplná pravda (česky se tomu říká záměrné zamlčování pravdy, neboli manipulace).

Klidně se podíváme na ceníky dodavatelů elektřiny za kolik mi ji prodávali a každý rok je to víc.

Dejte si spočítat za jednotlivé roky - dodávka 10 MWh za rok a kolik jste u koho zaplatil.

To, že na burze jste dotacemi vytvořil prostředí s vysokou volatilitou nemění nic na tom, že cena elektřiny trvale roste (to pochopitelně neplatí pro pár vyvolených, co spekulují na burze)

Bojkas
9. listopad 2021, 11:44

Mně to přijde spíše jako manipulace od vás, to kolik platíte dodavateli nevypovídá nic o tom, kolik ve skutečnosti stojí cena elektřiny. Poslední roky se na burze cena pohybovala kolem 50E za MWh, což je nějakých 1,25 Kč za kWh, že vám to dodavatel účtuje za 2,5 nic neznamená.

Milan Vaněček
9. listopad 2021, 12:22

Pane Omego, to moje tvrzení je o silové elektřině a je podloženo platnými daty není to o tom co píšete Vy.

Já o voze, Vy o koze.

Jirka94535
9. listopad 2021, 13:45

Jestliže argumentujete, že nízké ceny silové elektřiny byly způsobeny silným nárůstem nových obnovitelných zdrojů, bylo by fér k cenám silovky připočíst i těch 495Kč (+-20éček) za POZE, které máme každý na faktuře...

Omega
9. listopad 2021, 13:49

Ano, vy uvádíte cenu 10% procent a zanedbáváte vše ostatní a já uvádím cenu celku.

Nebo mohu být korektnější - u OZE uvádíte pouze cenu výroby, ale úmyslně vynecháváte cenu záloh/baterií/plynových elektráren, které nutně potřebujete aby systém fungoval. Potom nahlas vykřikujete jak je OZE levné. To je pochopitelné pro výrobce.

Já jsem na druhém konci toho řetězu, jsem spotřebitel, takže mě nezajímá cena někde na druhém konci světa (burze), ale na mém konci kabelu. A ta stále stoupá - bez jakékoli vazby na ceny na burze. A vzhledem k tomu, že já jsem ta "platící" strana, tak moje pravda je mnohem objektivnější, než ta vaše.

Kamil Kubů
9. listopad 2021, 16:29

Pane Vaněčku, je to jako obvykle. Uvedl jsem svojí námitku vůči tomu reportu, že propojený trh s energiemi byl ve prospěch KONCOVÝCH ZÁKAZNÍKŮ. A vy přijdete s protiargumentem, že byly nízké VELKOOBCHODNÍ CENY.

To opravdu nejste schopen alespoň občas hrát fér?

energetik
9. listopad 2021, 13:00

Nám celková cena elektřiny od roku 2011 až do konce tohoto roku stále klesala, příští rok vidím v ceníku od našeho dodavatele skutečně čisté a obnovitelné energie mírné zdražení, je jasné že nebude dělat dobročinnost. Před rokem 2011 jsme měli ČEZký drahý špína mix. Takže spokojenost a jen tak dál a nepolevovat.

Omega
9. listopad 2021, 14:02

No na eurostatu ec.europa.eu - Electricity prices by type of user - ČR

2014 - 0.1388 Eur/kWh

2015 - 0.1385 Eur/kWh

2016 - 0.1420 Eur/kWh

2017 - 0.1438 Eur/kWh

2018 - 0.1573 Eur/kWh

2019 - 0.1748 Eur/kWh

2020 - 0.1841 Eur/kWh

A je tam přímá korelace s "levnými" OZE. Čím víc jich je, tím dražší je elektřina.

PS: Gratuluji energetiku, že se Vám podařilo snížit si náklady, já taky snížil spotřebu o 10%

Tomáš
9. listopad 2021, 18:23

Už to tady zaznělo, ale jaksi u vás "zelených" zapadlo-k ceně MWh silové elektřiny si laskavě připočtěte 495,-Kč za podporu OZE! Pak budete mít cenu za jednu MWh. A jako bonus nárůst poplatku za systémové služby 93,30 Kč/MWh, které rostou právě s množstvím zelené energie. Ale to se vám asi do krámu moc nehodí, že?

energetik
9. listopad 2021, 23:50

Tome, já psal o celkové ceně i se všemi daněmi a příspěvky vybírané pod záminkou podpory OZE. A cena systémových služeb díky OZE klesá stejně jako v německu, viz komentář níže. Roste pouze cena zálohy Temelína a ČEPS proto žádá o tržní výjimku, protože nemá dostatek dodavatelů kteří by mu chtěli poskytovat zálohu pro Temelín, dost chybí akumulace kterou teplárnici z energetického zákona svým lobingem odstranili jako jejich konkurenci. Viz. první strana v dokumentu: "Odůvodnění žádosti o výjimku podle čl. 6 odst. 9 nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2019/943 ze dne 5. června 2019 o vnitřním trhu s elektřinou (dále jen „Nařízení)"

Název souboru:

Priloha_2_Oduvodneni_zadosti_verze_s_vyznacenym_obc_tajemstvim_čl. 6(9).pdf na webu ERÚ.

PS: pokud si v tom dokumentu chcete zobrazit i ta "obchodní tajemství" tak stačí začerněný text označit myší a obrázky vykopírovat.

Jakub
10. listopad 2021, 16:12

Pokud chápu správně, tak při případných instalovaných 3GW větrných el. v ČR, bude muset zajistit tu 3GW zálohu? (pro případ bezvětří)

petr
9. listopad 2021, 09:38

Dobrý den,

tato zpráva by měla obsahovat i analýzu, jaký přínos OZE je pro zajištění bezpečné dodávky elektrické energie, tedy přesněji, co nás bude stát plynový zdroj v záloze cca 200 000 MW výkonu spalující dovozní zemním plynu pro případy, kdy OZE zrovna nebude v provozu.

Docela bych rád přivítal analýzu jak se dále zdraží elektřina, pokud zrušíme zbytek uhelných elektráren v základním diagramu a nahradíme je OZE zdroji s plynovými zálohami.

Posledním mým dotazem by byla bezpečnostní otázka: Co způsobí zálohování elektroenergetiky zemním plynem a jak hodně budeme dále vydíratelní Ruskem a dalšími producenty zemního plynu.

Jinak jsem podporovatelem využívání zemního plynu, nikoliv v nesmyslném spalování v elektrárnách, kde může být palivem uran 235 nebo i uhlí, které jinde je nevhodné...

energetik
9. listopad 2021, 13:05

To je jednoduché, pokud se nebude uhlí nahrazovat drahým jádrem které je nutné nákladně zálohovat (náklady ČEPSu na udržení bezpečnosti sítě v současné době stále určuje Temelín), potom cena nebude tak růst a spíše bude klesat.

Milan
9. listopad 2021, 13:31

Není to spíše tak, že se musí nákladně zálohovat nespolehlivé OZE? Jestli chceme nahradit uhlí v základním režimu, tak nejschůdnější a nejbezpečnější je jádro. Cena roste, protože OZE jsou drahé kvůli zálohám a regulaci sítě. A když přijde období s "nevhodným" počasím delší dobu, tak se budeme ještě divit.

energetik
9. listopad 2021, 17:21

Skutečnost je taková že náklady na bezpečný provoz sítě určuje v ČR nespolehlivý Temelín a jeho nutná záloha.

V současné době nakupuje ČEPS regulační zálohu v celkovém souhrnném objemu cca 1645 MW. Hodnota 1645 MW je dána zejména povinností ČEPS pokrýt největší potenciální incident, ke kterému může v elektrizační

soustavě ČR dojít. Tímto incidentem je výpadek bloku jaderné elektrárny Temelín s výkonem cca 1080 MW. Pokud by k takovému výpadku došlo, je nezbytné jej okamžitě nahradit kladnou regulační zálohou.

Díky rozvoji OZE klesá cena i regulačních služeb viz. systémové poplatky bez DPH:

2008 147,81 Kč/MWh

2009 141,01 Kč/MWh

2010 155,40 Kč/MWh

2011 155,40 Kč/MWh

2012 144,00 Kč/MWh

2013 132,19 Kč/MWh

2014 119,25 Kč/MWh

2015 105,27 Kč/MWh

2016 99,71 Kč/MWh

2017 93,94 Kč/MWh

2018 93,63 Kč/MWh

2019 76,19 Kč/MWh

2020 77,12 Kč/MWh

energetik
10. listopad 2021, 00:00

Emile. Já pouze citoval vyjádření ČEPS. Viz. první strana v dokumentu: "Odůvodnění žádosti o výjimku podle čl. 6 odst. 9 nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2019/943 ze dne 5. června 2019 o vnitřním trhu s elektřinou (dále jen „Nařízení)"

Název souboru:

Priloha_2_Oduvodneni_zadosti_verze_s_vyznacenym_obc_tajemstvim_čl. 6(9).pdf na webu ERÚ.

PS: pokud si v tom dokumentu chcete zobrazit i ta "obchodní tajemství" tak stačí začerněný text označit myší a obrázky vykopírovat.

A také četl prognózu trhu o růstu ceny za zálohu Temelína po stavbě dalších reaktorů. Z toho naštěstí v Temelíně sešlo a dokument z touto prognózou trhu byl z vedu OTE odstraněn.

Emil
10. listopad 2021, 07:20

Rádobyenergetiku, ve vyjádření ČEPS se nikde nepíše, že "Díky rozvoji OZE klesá cena i regulačních služeb viz. systémové poplatky". Takže jste ho pouze necitoval, jak tvrdíte.

ČR se nezapojuje do IGCC znovu a znovu, ale postupně přibývají další státy a tím klesá cena regulační energie.

Josef
10. listopad 2021, 10:49

Ten pokles systémových služeb je kvůli integraci evropské sítě UCTE, je to možné zejména díky lepšímu propojení jednotlivých národních sítí a mezinárodní spolupráci. OZE od samého začátku tento trend tlumily. Samozřejmě tato integrace má svoje limity a teď ceny systémových služeb porostou a to s tím jak budou do sítě připojovány nové OZE , včetně střešních FV elektráren. To je jeden z důvodů proč je špatně účtovat systémové služby dle spotřeby.

Emil
9. listopad 2021, 17:36

A zase ten 100× opakovaný nesmysl údajného vlivu OZE na ceny regulačních služeb. To už tu dlouho nebylo. Jak už vám psal několikrát Ondra, pokles cen byl způsoben zapojením ČR do IGCC, díky kterému, místo toho aby si odchylky každá země draho řešila sama, mohou se řešit daleko levněji na mezinárodní úrovni. Zapojováním většího počtu zemí postupně logicky klesala i cena.

Oproti tomu od roku 2013 u nás žádný rozvoj OZE není a přesto cena klesla téměř na polovinu, takže nemáte ani korelaci, natož kauzalitu, rádobyenergetiku.

Kamil Kubů
9. listopad 2021, 17:37

A není to náhodou tím, že jak OZE vytlačují regulační zdroje z trhu běžné dodávky, tak je pro ně ekonomické prodávat regulační energii za stále nižší ceny? Protože díky tomu se jejich ekonomika udrží jakž takž nad vodou?

energetik
9. listopad 2021, 23:54

Emile a to se každý rok ČR zapojuje do IGCC znovu a znovu nebo více a více? :-)

Josef
9. listopad 2021, 09:48

OZE se rozvíjejí zejména v oblasti el. energie, která tvoří jen malou část celkové spotřeby - asi 18% v současnosti ve skutečnosti je podíl nových OZE větru a slunce na celkové spotřebě EU stále mizivý. Ve skutečnosti dochází k ničení domácí energetiky a proto také roste dovozní závislost a ceny energií. ​V blízké budoucnosti navíc přijde útlum jaderných elektráren, protože Německo, Holansko a Španělsko odstupuje od jaderné energetiky a výstavba nových JE v EU tento výstup nenahradí.

petr
9. listopad 2021, 10:06

Víte pane Josefe, ona se nabízí základní otázka, zda člověk učenlivý nakonec nedostane rozum a přehodnotí své likvidační postupy sebe samého, ať již v podobě odstavování vcelku nových JE v SRN a jinde, či vysoce efektivních (Hamburg) uhelných elektráren.

Pokud zvítězí hloupost, pak děj se vůle boží....

JD
9. listopad 2021, 10:44

Pokud jde o Moorburg, tak se zdá, že jeho vedení udělalo racionální rozhodnutí, jak dát elektrárně možnou novou budoucnost, s ohledem na předpokládaný osud uhlí v Německu.

Alespoň část investic chtějí navrátit díky kompenzační aukci na uzavírání uhelných elektráren, ve které si pospíšili, a ve které uspěli.

A novou budoucnost vidí ve vodíku. Připravují 100 MW v elektrolýze z OZE, kde chtějí mít hotovo do roku 2025. A postupnou obměnou hodnotového řetězce chtějí tuto přímořskou oblast měnit na "renewable hub", a být v těchto technologiích vepředu.

https://www.argusmedia.com/en/news/2179608-vattenfall-to-build-100mw-hydrogen-plant-at-moorburg

A pokud jde o plyn, tak v sousedním Holandsku zkouší konverzi plynu na vodík na projektu Magnum. Zatím se ten vodík má vyrábět z plynu, časem z OZE. Tedy obdobná obměna hodnotového řetězce.

https://www.nsenergybusiness.com/projects/nuon-magnum-power-plant/

Sebelikvidaci v tom, zdá se, nevidí.

Josef
9. listopad 2021, 11:10

Já myslím že tato doba ještě nenastala, podívejte se na výsledky voleb vyhrály strany, které tuto politiku fakticky zastupují a podporují politiku EU. Bude ještě nějakou dobu trvat než lidé pochopí, že se zelenou ideologií se budou mít už jen hůře a že o žádnou záchranu planety nejde.

Omega
9. listopad 2021, 11:32

No na výsledky voleb jsem se podíval zrovna včera.

5-ti koalice dostala 43,11% hlasů,

ANO+SPD+KSČM+ČSSD dostala 44,43% hlasů

Takže aktuální vládnoucí skupina co má ve sněmovně 54% poslanců ve skutečnosti zastupuje méně než 44% voličů.

Když k tomu přidáme, že ještě nezačali a už vyhlašují nová koryta v objemu přes 100M ročně, tak se skutečně máme na co těšit

Omega
10. listopad 2021, 09:34

Máte pravdu.

Takže jsem se podíval na výsledky posledních voleb.

2017 - 9.3% voličů nemělo zástupce ve sněmovně

2021 - 20% voličů nemá zástupce ve sněmovně

A mám takový pocit, že takhle špatný poměr (to jest tolik lidí nezastoupených žádnou stranou) tady od revoluce nikdy nebyl.

Pavel
9. listopad 2021, 13:21

Pane Omego, jakpak to bylo v minulych volbach, to mate take spocteny? V jinem komentari pisete neco v tom smyslu, ze zamlcovani informaci je cilena manipulace, tak zkuste zacit u sebe :)

Omega
9. listopad 2021, 14:15

P. Pavle,

tak jsem podíval na předchozí volby - to se do sněmovny dostalo 9 subjektů a počet nezastoupených hlasů byl pouze 9.4% (5 060 745 lidí hlasovalo, 4 744 086 mělo zastoupení).

Teď volilo 5 375 090 lidí, ale do sněmovny jde "jen" 4 305 731 - takže 20% populace nemá ve sněmovně zastoupení.

A nehledal jsem to, ale mám dojem, že v žádných předchozích volbách se tolik hlasů lidí "nevyhodilo" do koše.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se