Analytici: Evropa bude nucena podepisovat dlouhodobé smlouvy na dodávky LNG, aby zajistila svou energetickou bezpečnost
Evropa bude pravděpodobně nucena podepisovat dlouhodobé smlouvy na dodávky zkapalněného zemního plynu (LNG), zejména pak s americkými developery. Alespoň se tak domnívají experti oslovení zahraničním portálem Montel. Dlouhodobé smlouvy zajistí ekonomiku nových projektů a související rozvoj exportních LNG terminálů. Rusko totiž není možno nadále považovat za spolehlivého dodavatele plynu či ropy, jelikož dodávky energetických komodit využívá dle vrcholných zástupců EU jako politickou zbraň. Dosud však Evropa s ohledem na své klimatické cíle s podpisy váhá.
Dva roky nazpět se trh s LNG nacházel v krizi. Pandemie COVID-19 zapříčinila pokles hospodářské aktivity a s ním související snížení poptávky po energetických komoditách. Výsledkem byla tvorba zásob (u plynu a ropy), která stlačila jejich ceny na historická minima.
Mnoho finálních investičních rozhodnutí bylo proto na trhu s LNG pozastaveno a odloženo. Není proto divu, že nyní investoři při extrémních cenách plynu chtějí využít příležitosti a zajistit si cenu dlouhodobě dopředu.
„Bez nich [dlouhodobých smluv] nemůžete odemknout potenciál LNG. Myslím, že si to Evropa uvědomí s ohledem na bezpečnost dodávek,“ řekl Sindre Knutsson z konzultantské společnosti Rystad.
Nelze však očekávat cenové úrovně panující během pandemie. Dle Knutssona si Evropa, respektive její společnosti mohou zajistit dlouhodobé kontrakty okolo 9 USD/MMbtu (cca 30,7 EUR/MWh). V porovnání se současnou situací, kdy se cena příštího měsíce na nejvíce likvidním bodu v Evropě, nizozemském TTF, obchoduje i za 70 USD/MMbtu jsou nicméně ceny diametrálně jinde. Předpokladem je další rozšiřování importní kapacity - LNG terminálů a na ně navazující infrastruktury.
Do roku 2026 by se americká exportní kapacita LNG měla navýšit o 40 %. Masivní rozvoj plánují I další státy – například Katar. O dodávky LNG, včetně těch dlouhodobých, mají zájem rovněž asijští kupci – především Japonsko a Čína. Evropa přesto doposud s podpisem dlouhodobých smluv otálí.
„Stále existuje neochota podepisovat dlouhodobé kontrakty,“ prohlásil směrem k Evropě výkonný ředitel amerického dodavatele LNG Tellurian. Dodavatelé požadují i 15 až 20leté kontrakty s počátkem od roku 2026. To může odporovat klimatickým plánům a záměrům EU.
Mohlo by vás zajímat:
Německo snad podepsalo 30-lety kontrakt na LNG s USA a nás tlačí do něčeho podobného Katar. V případě podpisu to znamená drahé energie po několik desetiletí se všemi důsledky pro evropský průmysl.
priklad dalsieho dobreho napadu EU, ktory zvitazil nad zdravym rozumom.
Evropa bude nucena podepisovat dlouhodobé smlouvy na dodávky zkapalněného zemního plynu (LNG), zejména pak s americkými developery. Jedná se o zemní plyn z břidlic, který je po vytěžení zkapalňován, aby mohl být jako LNG díky menšímu objemu do Evropy dopravován pomocí tankerů.
Na tento plyn (LNG) z velké míry Evropa spoléhá z hlediska alternativních dodávek. Přitom plynu má Evropa obří zásoby a stačilo by ho jen začít těžit, jak říká dánský ekonom Bjørn Lomborg. Máme totiž v Evropě obrovské množství zemního plynu nahromaděného ve formacích břidlic, dokonce více, než kolik ho mají celé Spojené státy - jen zásoby pod Českou republikou by měly činit 514 miliard m3, tedy nejméně 50násobek jeho současné roční spotřeby. Podle německého Federálního institutu pro geovědy pak dosahují technicky vytěžitelné zásoby evropského břidlicového plynu 14 bilionů m3 a převyšují tak konvenční zásoby zemního plynu, které se odhadují na 5,2 bilionů m3. Tedy de facto Evropa sedí na zásobách plynu, kterého se jí dnes zoufale nedostává.
to je sice pekne, ale:
- velka spotreba vody (frakovanie)
- dopady/nasledky na ekologiu a ludi (ano, na papieri sa to da opisat ako by to malo fungovat, zial realita..)
- velmi vysoke riziko znacneho navysenia zemetraseni (co do poctu ako aj intenzity -> vysoke riziko obrovskych skod - v sucasnosti su stavby v ramci navrhov/projektovych vypoctov posudzovane aj na seizmicke riziko, ale nie az s takou rezervou)
- a nakoniec relativne mala vytaznost (aspon v nasom regione)
-> (aj) z tychto dovodov je frakovanie vo vacsine europy zakazane (resp. na ustupe)
je to 20 rokov, ale 30 vyznie lepsie zejo?
The 20-year sales and purchase agreement is Germany’s first binding deal with a US developer since the government announced ambitious plans to begin importing the super-chilled fuel.
stale celkom dobry kauf pre nemcov (ak dohodli cenu 30EUR/MWh, prip. aj nizsiu - nenasiel som zatial ziadnu konkretnu zmluvu) .. potrebuju niecim zalohovat tie 2~3 nasobne drahsie dlhorocne kontrakty na OZE ..
1MMbtu je cca 0,3MWh. Takze cena 30,7EUR za MMbtu by bylo pres 100EUR/MWh. Tedy cena asi 5x vyssi nez drive. To by mne zajimalo jak se s 5x vetsi cenou plynu srovna prumysl a domacnosti. A jeste podepsat, ze akceptujeme vysoke ceny na mnoho let, kdyz pred par lety odmitala EU dlouhodobe kontrakty na nizke ceny. Tak se podivejte na sve lonske ucty za plyn s vynasobte si to peti. K tomu EU smeruje.
Cituji.
...zajistit dlouhodobé kontrakty okolo 9 USD/MMbtu (cca 30,7 EUR/MWh)
Bud jsem mel mlhu pred ocima, nebo to zmenili. To uz by byla cena mnohem prijatelnejsi.
Dlouhodobé kontrakty na plyn 4x dražší jak ten ruský podepíšeme rádi, jistě si dá USA na smlouvách záležet, aby byly těžko vypověditelné a když, tak za pěkné penále...
A vy jste započítal do ruského plynu náklady na vyhnání jejich armády z Ukrajiny, případně do ceny promítáte i okupované území? Asi ne. Ruský plyn je drahý i zadarmo. Zkusili jsme. Ne, neděkujeme.
Pokud EU se odklani od plynu, čím budeme topit ve staré zástavbě? Tepelné čerpadlo není vhodné a zabalit secesní budovu do polystyrenu není povoleno. V nových cenách vychází plyn na 85 t. CTK ročně...
sa z tej secesnej budovy na zimu nastahuju do usporneho pasivneho domu, ak maju na secesnu budovu, tak maly pasiv je iba zanedbatelna polozka v rozpocte
Máte pravdu RosMare, bylo by potřeba zacit už finančně podporovat jiné války, nejen ty ruské.
Takhle vysoké ceny plynu jsou předčasné. Jestli se podaří Ukrajině s naší pomocí získat zpět svá území, mohli bychom mít snadno levný ukrajinský plyn z ukrajinských nalezišť na Donbase a na ukrajinském pobřeží Černého moře a kolem Krymu.. Případně jestli se podaří porazit Rusko a přinutit ho k reparacím, mohl by reparace tvořit i levný ruský plyn přeprodávaný Ukrajinou Evropě. Roury už natažené jsou, i z Ukrajiny i NS 1 a 2 a jiné z Ruska, takže by ten plyn byl taky velmi levný.
Netuším jak ta válka dopadne, ale nevěřím tomu, že to bude vyřešené rychle. Můžete si položit otázku proč tedy svůj plyn Ukrajina netěžila už dávno a místo toho před lety kradla plyn z potrubí. A najednou zázrak a ve válkou zničené zemi bude dost plynu pro celou EU, naivní. Nemluvě o tom, že Rusko má ještě dost možností jak válku na Ukrajině zkomplikovat, když Rusko zničí rozvodny elektřiny a plynu a mosty přes Dněpr, tak Ukrajina bude mít velký problém přežít zimu, ne tak ještě zásobovat jinak nepřístupnou východní polovinu země.
Protože přišel rok 2014 a většina nalezišť je právě na územi luhaňska, donětcka a na krimu?
Ono se západním firmám potom moc do rizika jít nechtělo.
Vytvořit vrt chvíli trvá.
cca 20-rocny kontrakt na plyn za cca 30,7 EUR/MWh je celkom dobra cena, ked to porovnam s ~20rocnou dotaciou na VTE ~50~80EUR/MWh, resp. 80~90EUR/MWh pri FVE .. a to pri plyne by mali byt celkom stabilne dodavky a platilo by sa len za skutocnu spotrebu, nie ako pri OZE, ked sa plati aj za "nevyrobu" ci marenie vyroby, alebo nizkou cenou dotovala ina ekonomika (ked pri nadvyrobe, kratkodobo vyrazne klesne cena, za ktoru si danu elektrinu akumuluju inde - napr. rakusko, svajciarsko) ale vyrobcovi ide "zmluvne dohodnuty doplatok/dorovnanie"
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se