BNEF: Asie bude hnát růst poptávky po LNG, v Evropě se LNG utká s bateriemi a obnovitelnými zdroji

DomůKomoditní trhyBNEF: Asie bude hnát růst poptávky po LNG, v Evropě se LNG utká s bateriemi a obnovitelnými zdroji

Asie bude podle nového reportu Bloomberg New Energy Finance (BNEF) v následujících 12 letech hrát dominantní roli v růstu globální poptávky po zkapalněném zemním plynu (LNG). Dlouhodobý růst poptávky po LNG v Evropě bude přibržděn rozvojem obnovitelných zdrojů energie a bateriových úložišť.

BNEF vydal nový report Global LNG Outlook 2018, ve kterém představuje své predikce vývoje trhu s LNG do roku 2030.

BNEF upozorňuje, že poptávka po LNG má v letošním roce dosáhnout historického maxima na úrovni 308 milionů tun za rok, což znamená meziroční nárůst o 8,5 %. Tempo růstu by dle predikcí BNEF mělo v následujících dvou letech zpomalit a po roce 2021 by se mělo znovu zvýšit. Celková poptávka po LNG by v roce 2030 měla dosáhnout 450 milionů tun za rok.

„Global LNG Outlook 2018, nejnovější výhled od BNEF, ukazuje, že poptávka po LNG dosáhne letos 308 mil. tun a vzroste tak z loňských 284 mil. tun. Polovina tohoto růstu je spojena s růstem poptávky v Číně, za zbytkem stojí zejména Japonsko, Jižní Korea a Indie.“ uvádí BNEF.

Report zdůrazňuje, že Asie bude hrát klíčovou roli v růstu poptávky po LNG v následující dekádě.

„Tento region zvýší v období 2017-2030 poptávku o celkem 143 mil. tun/rok, což představuje 86 % světového nárůstu poptávky po LNG v tomto období.“ dodal BNEF

BNEF v novém reportu zároveň snížil svůj dlouhodobý výhled poptávky po LNG v Evropě (včetně Turecka) na 60 mil. tun/rok v roce 2030.

„Rozvoj obnovitelných zdrojů a bateriových úložišť omezí výrobu elektřiny z plynu v Evropě. To sníží růst importu LNG, a to navzdory poklesu těžby plynu v Nizozemsku a Norsku. Evropa však bude snižovat svoji závislost na ruském plynu dopravovaném plynovody.“ uvedl John Twomey, vedoucí sekce analýz evropského trhu s plynem v BNEF.