Domů
Komoditní trhy
RWE má do roku 2023 zajištěno 90 % výroby svých jaderných a hnědouhelných elektráren

RWE má do roku 2023 zajištěno 90 % výroby svých jaderných a hnědouhelných elektráren

RWE zvýšila podíl prodané výroby elektrické energie ze svých jaderných a hnědouhelných elektráren do roku 2022, přičemž během posledního čtvrtletí akceptovala mírně nižší marže. Do roku 2023 tak má společnost zajištěno zhruba 90 % výroby svých jaderných a hnědouhelných elektráren. Informoval o tom zahraniční server Montel.

Pro výrobu elektrické energie v roce 2022 si RWE dle Montelu zajistila marži kolem 30 EUR/MWh. Tato marže je počítána jako rozdíl mezi realizovanou cenou prodeje elektrické energie a souvisejícími náklady za emisní povolenky.

Marže tak oproti dříve udávané hodnotě 32 EUR/MWh poklesla. Zajištění pozice se ale posunulo z převážně implicitního zajištění na zajištění přímé. Implicitní zajištění pozice RWE znamená, že společnost nakoupí vlastní výrobu elektrické energie z hnědouhelných a jaderných elektráren, a naopak prodá ekvivalentní množství černého uhlí nebo plynu potřebného k výrobě nakoupeného objemu elektřiny.

Toto ujednání umožňuje RWE prodávat elektřinu na forwardových trzích s menší volatilitou. Ta je, vzhledem k emisní náročnosti hnědouhelných elektráren a související expozici vůči ceně emisních povolenek, značná.

Marže prezentované RWE jsou výrazně níže v porovnání s maržemi ze stejného období loňského roku. RWE přijalo marži 24 EUR/MWh pro dodávku v roce 2023. Před rokem bylo RWE schopno, pro dodávku 3 roky dopředu, zajistit si marži 49 EUR/MWh. Marže letošní produkce se pohybuje na úrovni 27 EUR/MWh.

Výroba RWE

Celková výroba společnosti poklesla během prvních devíti měsíců letošního roku o 6 % na 101,5 TWh, přičemž zvýšenou výrobu obnovitelných zdrojů energie převážilo snížení výroby konvenčních zdrojů, především uhelných elektráren. Trend byl k vidění již v pololetních reportech společnosti.

„Pokles lze přičíst především zhoršení tržních podmínek pro naše hnědouhelné a černouhelné elektrárny,“ uvedla společnost ve finanční zprávě ze třetího čtvrtletí.

Výroba hnědouhelných elektráren poklesla meziročně o 34 % na 23,4 TWh a výroba černouhelných elektráren o 60 %, na 4,1 TWh.

„Kromě toho [koronavirová] krize a značné množství elektřiny z větrných elektráren přispěly ke snížení poptávky po konvekčně vyráběné elektřině,“ dodala společnost.

Výroba obnovitelných zdrojů energie ve vlastnictví RWE výrazně vzrostla, a to o 145 % také vzhledem k akvizici zdrojů E.ON, na 21,3 TWh.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(7)
PetrV
13. listopad 2020, 12:19

Už si připravují cestičku na neodstavení JE na jihu německa.

Gundreminngen a Isar- blacout helmuty straší jako noční můra.

Jan Veselý
13. listopad 2020, 14:41

Keep dreaming. A jestli se v reálu stane něco jiného, vždycky můžeš tvrdit, že to realita neměla pravdu.

Ondra
13. listopad 2020, 14:52

Stačí si rozkliknout odkaz na začátku a podivat se proč si to EIA myslí (bohužel to místní autor zapomněl zmínit což je škoda): "EIA expects coal production to increase in 2021 in response to increased natural gas prices and increased demand in electric power consumption because of lower-than-average winter temperatures"

Hlavní důvod je jak jinak levnej plyn. Jen se podívejte jak se letos kvůli covidu propadla cena na americkým trhu (Henry Hub) a za kolik se obchodujou futures na příští rok.

Opětovnej růst výroby z uhlí je velmi reálnej předpoklad založenej na faktech a ne dojmech nebo zbožnejch přáních. Otázka je jenom jak moc :)

Ondra
13. listopad 2020, 14:53

Moc se omlouvam ale klikl sem na titulni stránce na špatnej komentář - mělo to jít k těžbě uhlí v USA.

Kolemjdouci
13. listopad 2020, 17:12

USA se s Bidenem vraci k Parizske konvenci, tedy, pokles produkce elektriny z uhli v USA za Trumpa, bude fakticky pokracovat, uhli nahradi bridlicovy plyn s polovinou emisi. Nejvetsi producent uhli v USA jiz podruhe krachuje.

V Evrope se diky vysoke cene emisnich povolenek prechod od uhli k plynu a obnovitelnych zdroju jeste zrychli. Neni cesty zpet!

Pekny priklad je nova plynova elektrarna Unipetrolu v Litvinove (362 megawattů, stavba 2023-27).

Ondra
13. listopad 2020, 19:19

Ano souhlas - uhlí nemá na růžích ustlaný ani v Evropě ani v USA. Ten očekávanej růst je pro příští rok - zbytek viz diskuze pod článkem k těžbě uhlí v USA (ještě jednou sorry za vložení komentáře pod špatnej příspěvek).

Ivan Novák
13. listopad 2020, 20:31

V Unipetrolu běží EIA, ke stavbě ještě daleko. Budou přifukovat flérové plyny, dává to smysl.

Biden bude mít dilema, protože stejní lidé, co nechtějí uhlí, taky nesnášejí frakování břidlice. Proti JE Ernest Moniz nic nemá, naopak.

Informace o zajištění RWE je zajímavá, ale není jasné, jak zhodnotí svou kapacitu ve službách. Čím víc je z úhrnu výroby klasika vytlačována OZE, tím víc cena za jejich volatilitu poroste.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se