EWI: Německo bude potřebovat až 45 GW záložního výkonu, ministerstvo trvá na 17 GW kogenerace

DomůNěmeckoEWI: Německo bude potřebovat až 45 GW záložního výkonu, ministerstvo trvá na 17 GW kogenerace

Dle studie kolínského think-tanku EWI bude Německo do roku 2030 potřebovat alespoň 45 GW rezervního výkonu, aby zajistilo stabilitu soustavy. Podle zástupce ministerstva hospodářství a energetiky bude ale potřeba pouze 17 GW v plynové kogeneraci.

Německá energetická soustava stojí před velkou výzvou – jen v letech 2021 až 2022 odstaví téměř 9 GW v jaderných elektrárnách a další téměř 3 GW v uhelných elektrárnách. Dalších 5,7 GW výkonu má být odstaveno do konce roku 2030, přesto zatím nepanuje shoda na tom, kolik záložního výkonu bude Německo potřebovat.

Kolínský Institut pro energetický výzkum (EWI) odhaduje, že bude potřeba až 45 GW záložního výkonu. EWI přitom počítá s tím, že špičková spotřeba se může do roku 2030 zvýšit z 82 GW až na 114 GW kvůli elektrifikaci vytápění a dopravy. Think-tank zpracoval několik scénářů, na jejichž základě se požadavky na záložní výkon budou pohybovat od 13 – 45 GW. Aktuálně jsou ovšem plánovány pouze elektrárny o 7 GW instalovaného výkonu.

Plynová elektrárna. Autor: Pro-Per Energy Services

Podle ředitele společnosti Uniper je nutné, aby Německo zvážilo zavedení kapacitních mechanismů, jak tomu je například ve Velké Británii. Problémem podle něj je, že neexistují pobídky, aby se nové výrobní kapacity vůbec stavěly.

„Spoléhat se na dovoz elektřiny ve chvíli, kdy se na něj spoléhá většina zemí, je naivní představa, která pravděpodobně nebude mít plánované výsledky,“ uvedl Andreas Schierenbeck ředitel Uniperu, kterého citoval web montelnews.com.

Ministerstvo hospodářství a energetiky již dříve uvedlo, že dostačující bude výstavba pouze nových 17 GW plynových elektráren s kombinovanou výrobou elektřiny a tepla. Podle vedoucí odboru bezpečnosti dodávek z ministerstva hospodářství a energetiky takové množství bude dostačující – výhodou je totiž propojování evropských trhů. „V propojeném evropském trhu potřebujeme méně záložních kapacit, než pokud bychom se pohybovali pouze na národním trhu,“ uvedla.