Německá CDU chce provést daňovou reformu energetického sektoru

7. červen 2019, 15:11
DomůNěmeckoNěmecká CDU chce provést daňovou reformu energetického sektoru

Konzervativní strana Angely Merkelové slíbila daňovou reformu v oblasti energetiky, která měla být výhodnější pro investice do ochrany klimatu. Otázka emisí CO2 je však stále neurčitá, CDU je v tomto ohledu názorově hluboce rozpolcena.

Německá konzervativní politická strana Angely Merkelové CDU chce udělat daňovou reformu. Dle zpravodajského serveru Montel se daňová reforma bude týkat energetického sektoru a návrh by měl být podán do podzimu. Reprezentanti strany se v pondělí sešli a shodli se, že současný systém daní a poplatků v energetickém odvětví je neefektivní.

Moderní systém

Dle rozhodnutí politické strany by měl být současný systém nahrazen moderním a konkurenceschopným systémem, který zajistí motivaci pro další investice do ochrany klimatu. Vedoucí politické strany Annegret Kramp-Karrenbauerová slíbila, že reforma přijde, ale nebylo řečeno, jestli cena emisí CO2 bude její součástí.

„Ve straně (CDU) existují velice odlišné názory na to, jak by nový systém měl vypadat,“ sdělila vedoucí strany Kramp-Karrenbauerová po pondělní schůzce představitelů strany.

Několik dní před pondělní schůzkou se k tématu vyjádřili dva vedoucí členové CDU. Oba členové byli pověřeni stranou, aby sepsali na toto téma report. V reportu vyjadřují svůj názor, že upřednostňují závaznou cenu pro emise CO2, ale zároveň odmítají přímou daň. Nový cenový mechanismus by mohl potom být vybudován na současném EU ETS systému.

Voliči ubývají

Ochrana klimatu je v Německu stále velké téma. Dvě největší německé politické strany Křesťanští demokraté a Sociální demokraté utrpěly své nejhorší výsledky při nedávných volbách do Evropského parlamentu. Především na jejich úkor získala dvojnásobek hlasů strana Zelených.

Dle nejnovějších reportů zůstává strana Angely Merkelové hluboce rozpolcena v otázce přísnějších opatření v oblasti ochrany klimatu. Jedna skupina tvrdí, že CDU musí získat hlasy oproti Zeleným právě přísnější politikou v oblasti ochrany klimatu. Druhá skupina naopak tvrdí, že přísnější politika v oblasti ochrany klimatu a s ní spojená větší finanční tíže by stranu stála hlasy tradičních voličů.