Německo letos přidá rekordních 17,5 GW solárů. S rostoucím výkonem hrozí síťové problémy
V Německu by letos mělo přibýt rekordních 17,5 GW nového instalovaného výkonu solárních elektráren, meziročně o více než 2 GW více. S rostoucím instalovaným výkonem však rostou i problémy s řízením elektrizační soustavy v hodinách, kdy výroba převyšuje spotřebu. Německý svaz energetického a vodohospodářského průmyslu (BDEW) proto navrhuje, aby nové instalace měly dočasně omezený výkon, který mohou dodávat do sítě.
Rozvoj solárních elektráren v Německu pokračuje i letos v silném tempu a podle zahraničního serveru Clean Energy Wire se v případě naplnění predikce BDEW dostane celkový instalovaný výkon těchto zdrojů již k hranici 100 GW.
Díky rozvoji solárních elektráren roste i podíl výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů v Německu, který za prvních 11 měsíců letošního roku činí zhruba 60 %. Samotné solární elektrárny mají prozatím na letošní výrobě elektřiny v Německu zhruba 16% podíl.
Pokračující rozvoj solárních elektráren označil tamní svaz BDEW za potěšující, avšak varoval, že kvůli rychlému rozvoji menších instalací mohou do budoucna přibývat problémy s řízením elektrizační soustavy.
"Zhruba polovinu nového výkonu tvoří zdroje s výkonem pod 100 kW. Podle platné legislativní situace mohou tyto zdroje dodávat elektřinu do sítě prakticky nekontrolovaně, což se nyní stává problematickým v hodinách, kdy je do sítě dodáváno více elektřiny, než kolik síť zvládne pojmout," uvedla Kerstin Andreaeová, předsedkyně BDEW.
Podle BDEW jsou výše popsané situace očekávány zejména na jaře a v létě příštího roku během slunečných nedělí. Problém by přitom podle sdružení nevyřešil ani "perfektní rozvoj sítě".
Jako řešení navrhuje BDEW dočasné omezení možného dodávaného výkonu z nových instalací na 50 % jejich potenciálního výkonu. A to do doby, než bude možné, aby provozovatelé distribučních soustav mohli řídit výrobu i z menších solárních elektráren.
"Když se toto včas nezavede, může nová vláda zdědit chaos," dodalo sdružení BDEW.
Solární elektrárny jsou považovány za jednu z klíčových technologií, která má Německu pomoci k naplnění cíle pro podíl obnovitelných zdrojů energie (OZE) na hrubé spotřebě elektřiny ve výši 80 % do roku 2030. V loňském roce pokryly OZE v Německu poprvé více než polovinu tamní spotřeby elektřiny. V letošním prvním pololetí měly již téměř 60% podíl.
Mohlo by vás zajímat:
Na to byl potřeba zázrak. A to Dánové umí, zádný blackout neměli.
10 % nie je 0 ako píše v príspevku CUDLA. Neznamenalo to nič pre mňa ani firmy v Dánsku. Ďalej som jazdil na
EV používal TČ. . Nebral som do práce TDI. Nekuril v krbe. Stále som nakupoval za 2kr . Iba moja FV vyrobila 20 kWh čo stačí na chod domácnosti bez kúrenia. V noci som lacno nakupoval a nabíjal cez deň sa pridalo slnkom. Žiaden problém. Žiaden výpadok v celom DK . Žiaden problém v našej firme. Ceny sú vysoké iba medzi 17 a 20 hod. To sú firmy zavreté. Elektrina je 100 dní lacná 2 dní dráha. A by sme spalovali uhlie bola by stabilná ale nie lacnejšia. Vďaka OZE v DK nehrozi energetická chudoba ako to bude na Slovenskú budúci rok. Nové JE Slováci na svojích účtoch nepocitia. Energetická chudoba bude rapídne stúpať aj vďaka politike R.Fica . Fico nás za 18 rokov dostal na úroveň Rumunská sľuboval Švajčiarsko .
"10 % nie je 0" a zrovna tak "ani 10 %" není 10 %. Vzhledem k instalovanému výkonu v GW ty nižší desítky MW, kterých v tom týdnu skutečný výkon dosahoval, prakticky nula jsou. Zbytek nekomentuji, zjevně už to není reakce na to co jsem psal já.
Ad Emil: Vaše tvrzení "..K nízkým emisím, což je primární cíl celého snažení, ... je jen zbožné přání přátel jádra.
Ti, co mají zájem na ekologii a růstu životní úrovně miliard lidí na zeměkouli nejsou proti emisím čistého CO2 (bez něj by nebyl život na zemi)
ale jsou proti emisím nebezpečných látek a proti nebezpečným, život ohrožujícím odpadům.
Elektřina musí být levná.
Tak jste se zasnil a teď zpátky do reality, Vaněčku. Energetika, jestli jste si nevšiml, je poslední roky zcela ve vleku snižování emisí, všechno je tomu v EU podřízené, strkat před tím hlavu do písku můžete ale nic na tom nezměníte. Že by eurokomisaři za snižování emisí byli "přátelé jádra" se opravdu tvrdit nedá.
Emile, jak kde. V EU, která ekonomicky stagnuje či klesá, je to pravda. V USA či Číně je to pravý opak, ekonomika roste v silném kontrastu s EU, podívejte se na grafy z posledních 10 let, obnovitelné zdroje zde rostou v absolutních počtech nejvíc na světě. A klimatická hysterie je zde jen zcela zanedbatelná, viz poslední volby v USA.
Asi se někde stala chyba a čím dál tím víc lidé v EU to vidí. Ti si hlavu do písku nestrkají a burcují, aby se EU poučila z vývoje v nejúspěšnějších ekonomikách světa a vrátila se k racionalitě.
Jestli jste si opět nevšiml, Vaněčku, tak tady není řeč ani o USA ani o Číně ale o Dánsku, tak neodávějte řeč mimo téma diskuse. Vaše propaganda o "klimatické hysterii" mě vůbec nezajímá, spamujte si s tím někde jinde.
@Emil 1. prosinec 2024, 19:58
Mohu si dovolit, ze zajímavosti, malý dotaz?
Vy máte nějaké pravomoci s během tohoto serveru, děláte oficiálního moderátora diskuze nebo něco podobného?
Děkuji předem za odpověď.
Možná by stálo za připomenutí, že článek, pod kterým debatujeme je o Německu a jeho problémech se sítí při překotném navyšování výkonu instalací solárů.
To pan Vaněček tu od počátku, nevím z jakých důvodů, zcela off topic píše o Dánsku a potom do toho plete ještě USA.
@Bob 1. prosinec 2024, 21:46
To je jistě trefná přípomínka, pokud by se to ovšem nedělo běžně téměř pod každým článkem a nechoval jste se podobně.
Jarda 2. prosinec 2024, 06:22
Ono totiž je zcela běžné, že p. Vaněček toto běžně předvádí pod téměř každým článkem.
@Jaroslav Studnička 2. prosinec 2024, 07:36
Podstata mé poznámky byla, že se tak nechová jen p. Vaneček, ale i spousta jiných diskutujících, včetně p. Boba.
Dál to nemá cenu řešit, jsme předsi off topic:-)
Emile jestli jste si nevšiml, tak článek i diskuse je o zavádění a tempu zavádění čistých, ekologických obnovitených zdrojů a především fotovoltaiky do energetické soustavy vyspělého průmyslového státu EU.
Není to diskuse o "nízkoemisních" JE s produkcí nebezpečného odpadu a mnoha dalšími riziky. Není to o poučování, že slunce nesvítí na Německo 24 hodin denně či že tak neustále nefouká vítr. To snad všichni víme.
Diskuse je především o tempu a způsobu zaváděných nových technologií do energetiky, o energetickém celosvětovém přechodu.
A Jarda v 21:19 trefil hřebíček na hlavičku. Ano, přesný postřeh, i když úplně vždy to tak nefunguje.
Vaněčku, jestli jste si nevšiml, tak já jsem reagoval pouze na předchozí tvrzení o tom jak vítr (ne)fouká v Dánsku a jak to Dánové vyřešili, na nic o zavádění čehokoliv, natož abych se jediným slovem zmínil o jaderných elektrárnách, které do všech diskusí bůhví proč neustále taháte vy sám. Takže vaše odvádění řeči od toho na co jsem reagoval někam do Číny nebo USA je tradičně úplně mimo, vůbec na tuhle vaši argumentační gymnastiku nejsem zvědavý, spamujte si tou svou agendou někoho jiného a mě z toho vynechte!
Vaněčku:
Asi byste si měl znovu přečíst název a alespoň perex toho článku, pod kterým diskutujete. Citát:
"V Německu by letos mělo přibýt rekordních 17,5 GW nového instalovaného výkonu solárních elektráren, meziročně o více než 2 GW více. S rostoucím instalovaným výkonem však rostou i problémy s řízením elektrizační soustavy v hodinách, kdy výroba převyšuje spotřebu. Německý svaz energetického a vodohospodářského průmyslu (BDEW) proto navrhuje, aby nové instalace měly dočasně omezený výkon, který mohou dodávat do sítě. "
A dále v textu je uvedeno, že největším problémem jsou malé instalace FVE do 100 kWp, které nejde dálkově vypnout.
Takže sice je to i o instalaci FVE, ale především o problémech s řízením soustavy v době nadbytku výroby FVE. A s tím setsakra souvisí, že (abych Vás citoval): "že slunce nesvítí na Německo 24 hodin denně" a naopak, že v době odběrové špičky nesvítí.
Tedy spíše, že v poledne, ale jen v poledne svítí naplno.
Vaněčku.
Podívejte se k čemu jsme se zavázali: Ano, je to snížení emisí, jmenovitě CO2. A nevymysleli to příznivci jádra, ale zelení, prosazující OZE.
OZE se v realitě prosazují jen kvůli obrovskému vědeckému a technickému a výrobnímu pokroku. Ten pokrok nevzniká v byrokratické mašinérii zákazů, příkazů, nařízení a ideologických výkřiků
co vyplakava teta Kerstin, riesenie je jednoduche.
Proste treba zacat stavat BESS.
Hoši zase blbnou to jim ta síť možná zkolabuje už příští rok. Chtělo by to se naučit základy a to 17,5 GW X 0 = 0. No možná jim to nelehne, když budou přes zimu čmoudit uhelky a ostatní země vysosají.
Nelehne, maji to promyslene dobre, i kdyz jim putin do toho trosku hodil vidle.
Vypnuli atomky,ideologie. Planuji backup na levnem ruskem plynu, casem valka skonci, opravi NS12.
Meztim vybuduji obrovsky vykon ve Fv a vte, uz ted maji 160GW.
Ostatni zeme vyuzivaji jako backup,sice tim zvedaji cenu el. V regionu,ale zdrazi to vsem, takze nemcum je to jedno, protoze maji nejvyssi hdp v eu.
Zatim posilaji pretoky do eu, ale casem postavi elektrolizery a s pretokama bude konec.
Urcite nespolehejme na jejich solidaritu do budoucna ;)
Prosím opráv si svoju rovnicu. Lebo slnko svieti miliardy rokov , vietor fúka tisíce , a voda tečie tiež poriadne dlho. Nič spoľahlivejšie človek nevymyslel.
Jo jo svítí, ale překvapivě v noci a za oblačnosti ne a vítr fouká to jo, ale taky pořád ne. V listopadu by soudruzi v NDR mohli vyprávět jak 10 dní sosali všechny sousedy a všechny eko komíny uhelek jeli jak prokoplé i u nás se jelo na 100% z uhelek. Už by se opravdu měl někdo probrat, ale když jde jen o peníze co si namastí spekulanti na povolenkách, tak to pojede s stále dál. No a klucí v NDR ti to asi budou držet do konečného vítězství. A můžete mít klidně 500GW instalovaného výkonu, ale pořád platí 160GW x 0 = 0. Jinak těch 10 dní výkon cca 0,2% OZE ju ;) Až ty uhelné elektrárny nebudou tak game ower. A vodík to je jen vlhký sen, to nikdo nezaplatí a nebo to zaplatíme všichni a to se z toto pokadíme.
Včera večer nesvítilo a nefoukalo vůbec a dnes od rána to také za moc nestojí. A elektřina je potřeba. Ani další předpověď na týden dostatečnou výrobu nepředpokládá.
Jak to vyřešíte?
Řešení se tady mnohokráte nabízelo, je jenom třeba dočkat času jako husa klasu. Těch řešení se nenabízí jenom jedno a další jsou ve vývoji. V našem případě bychom se měli zaměřit na využívání naších rezerv a těch je neskutečně mnoho. Není nejmenšího důvodu pohřbívat už dopředu našeho podnikatelského ducha, který se teprve pomalu začíná probouzet.
Bobe, neřešte to. Rotaci Země okolo své osy (noc a den) ani 4 roční období kvůli oběhu Země okolo Slunce s nakloněnou zemskou osou - to NEZMĚNÍTE.
Přesto Slunce, voda a CO2 ve vzduchu jsou schopny uživit až 10 miliard lidí na zeměkouli (+všechny zvířata..) A za dalších 50-100 let dodávat veškerou energii tam kam je pořeba.
Zničit skoro vše dokáže pouze člověk, jaderná válka. A lidská blbost, ideologická hysterie, nedůvěra v technický pokrok (ten sice vymyslí lidé inteligentní ale pak se ho často zmocní ti političtí, trochu přitroublí co se techniky týče....)
Problém světa není v tom, že energie musí být nedostatková a drahá. Problém je ve fanaticích vyvolávajících davové hysterie. A v bankéřích a ESG a "poručíme větru, dešti" a "klimatická hysterie",...
Což takhle začít racionální diskusi o energetice, bez toho, co prý musíme dělat, co prý nelze dělat, ale s cílem: levná a čistá výroba (a prodej) elektřiny
Jsou 2 druhu problémových fanatiků:
1) Ti, co ihned chtějí bezuhlíkovou energetiku a přitom odmítají jádro
2) Ti, co k výrobě elektřiny chtějí většinově použít v našich podmínkách FVE, případně menšinově doplněné ostatními OZE.
No a nejhorší je kombinace obého. Zvláště, když se k OZE (FVE) staví akumulace v množství menším, než malém v poměru k instalované kapacitě výroby a to ještě jen krátkodobá.
Porucime větru dešti !
Kde ja jsem to jenom slysel ???
Vypada to, ze soudruzi z NDR jsou uz ted jako NSR. Akorat si ted rikaji jinak
Porucime vetru desti - kde ja jsem to jenom slysel ???
Vypada to ze soudruzi z NDR ted patri pod NSR. Akorat ted si rikaji jinak ...
Zda se ze pridavani prispevku opet nefunguje
Nebo slovo soudruh je zakazane?
Krtečku, to je již zastaralé heslo. Současné heslo je "poručíme větru, dešti a (globální průměrné) teplotě"
Od 29.11. opět výrazný nedostatek elektřiny v Německu:
oenergetice.cz/energostat/power/generation-online/germany/2024-10-31/2024-11-30
V So a Ne je nízká spotřeba, to bude asi OK, ale počkejme si na Po a následující týden.
A špatná situace se dá čekat po většinu času až někdy do března.
To patřilo pod Emila 22:53.
Koncom prveho decembroveho tyzdna by sa malo celkom slusne ochladit podla poslednych vystupov GFS v hladine 850hpa co je smerodajne pre povrchovu teplotu takze sa prehne aj vyroba z plynu a celkova spotreba co zas zatlaci na ceny.
Ono moze byt okrem vody aj milion gw OZE instalovaneho vykonu ale zelenej uderke nevysvetlis to, comu rozumeju aj deti v skolke a to je...
1. v noci slnko nesvieti, popripade aj cez den pocas zimy castych inverzii
2. ak nefuka vietor, tak vyroba z vetra je 0,0
A Dánové to vyřešili, žádný blackout, ani nepotřebovali postavit jadernou elektrárnu. Pro některé z místních přátel jádra je to zázrak.
Dánové to vyřešili tak že chybějící elektřinu (cca polovinu spotřeby) dovezli od sousedů, Vaněčku. O žádném blackoutu ani zázraku tu nikdo nic nepsal, opět jen stavíte slaměné panáky. Nikdo netvrdil že to tak nemůže fungovat, akorát se tak nemohou chovat všichni a musí existovat někdo s dostatkem řiditelných zdrojů, od koho je možné tu elektřinu dovézt. K nízkým emisím, což je primární cíl celého snažení, takové chování nevede.
Vieš mi nájsť niekto deň kedy bola výroba z vetra v Dánsku 0? Je mi úplne jedno že slnko v noci nesvieti. Na to mám baterku. Je mi jedno že o 18 hod. je cena 5kr je. Ja nakupujem okolo 2kr. Na porovnanie. V roku. 2005 som býval v rodinnom dome pri Nitre . Zarobil som mesačne 11000 Sk. Za elektrinu, benzín,plyn som mesačne zaplatil 11000. Teraz vďaka OZE som zaplatil 58 kr za august.( 30 minút v práci .)V novembri zaplatím približne 1600. Dva dni práce za kúrenie,elektrinu, dopravu 2000 km. Ak by som kuril plynom,jazdil na benzín nemal solár baterku zaplatil by som mesačne minimálne 6000. OZE sú v mojom prípade stroj na peniaze.
Přesná nula ne, ale prakticky nula např. ve 45. týdnu na začátku listopadu, kdy za celý týden nepokryl vítr ani 10 % spotřeby Dánska. Na to samozřejmě žádná baterka nestačí.
Německo to má v Česku težké. Dekarbonizuje, staví OZE, a to se v Česku neodpouští. Ano, chápu, že je to pro mnohé fosilní lobby velká hrozba. Nedej Bože, aby se tím ti Češi taky nenakazili. Musíme zase udělat zákony, jak ty nestabilní chrapounské a ošlkivé zdroje lidem znechutit.
Německo ve skutečnosti před dekarbonizací upřednostnilo zavírání ideologicky nežádoucích nízkoemisních zdrojů, je i díky tomu největším spotřebitelem uhlí v Evropě, s koncem uhlí naplánovaným na mnohem pozdější termín než ČR, s pomalejším tempem dekarbonizace než ČR, s nižím množstvím vyráběné nízkoemisní elektřiny na obyvatele než ČR. Pro "fosilní lobby" je tedy spíš země zaslíbená než "hrozba".
Díky za pravdivý zdroj s vaší chybnou interpretací. Pomalejší tempo dekarbonizace má samozřejmě Česko. Čína -26%, Německo -39%, Česko -42% oproti roku 1990. Pokud vezmeme jiný referenční rok, například rok 2011. tak nám vyjde Čína -23%, Česko -23%, Německo -28%. Jinými slovy, německo diverguje poslední roky daleko rychleji. Česko taky snižuje, musí, ale trochu to fláká. Takže to jenom potrvzuje moje tvrzení, že nechceme, ale musíme, tak něco jako děláme, aby se neřeklo a žijeme z podstaty JE. Ostatně, podíl OZE v dekarbonizaci nezajistila vláda, ale soukromníci a soukromé firmy, kteří jsou dotovaní z peněz Evropské Unie.
Nemáte zač, chybná interpretace je ovšem ta vaše. I pokud vezmeme jako referenční rok 1990, pořád je na tom lépe ČR než Německo, stačí se do toho grafu podívat. Samozřejmě účelově zvolit i rok kdy to vychází jinak, jak jste to udělal vy, ale vůči obvykle používanému referenčnímu roku 1990, ani vůči roku 2000 kdy začala německá Energiewende, Německo rychlejší tempo dekarbonizace rozhodně nemá. Nevím proč do toho motáte Čínu, ale v Číně rostou celkové emise nejrychleji na světě, takže tam se o žádné dekarbonizaci rozhodně mluvit nedá.
Vaše tvrzení to nijak nepotvrzuje ale naopak vyvrací. Peníze na zvyšování podílu OZE platíme my všichni a nikoliv Evropská unie, jestli jste si nevšiml, ať už v ceně emisních povolenek nebo příspěvku na podporované zdroje energie. A nejde vůbec o malé částky. Jsou to desítky miliard ročně, s mizerným efektem.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se