Domů
Německo
Německo: Návrh ministerstva na uvedení jaderných elektráren do rezervy je podle provozovatele neproveditelný
jaderná elektrárna Isar Německo
Zdroj: E.ON Kernkraft GmbH / Wikimedia Commons / CC BY-SA 3.0

Německo: Návrh ministerstva na uvedení jaderných elektráren do rezervy je podle provozovatele neproveditelný

Německý ministr hospodářství Robert Habeck v pondělí uvedl, že na základě výsledku zátěžových testů navrhuje ponechat dva jaderné bloky v rezervě. Provozovatel jaderné elektrárny Isar 2 ve svém dopise ministerstvu ovšem uvedl, že nepovažuje provoz elektrárny v rezervě za možný. Německý ministr hospodářství Robert Habeck na zprávu reagoval s údivem. Podle něj byl postup s provozovateli diskutován. Došlo tak k pochybení ze strany ministerstva, nebo se jedná o promyšlený krok provozovatele, jak si zajistit lepší podmínky provozu?

Německý ministr hospodářství Robert Habeck ze strany Zelených vyvolal svými plány na záložní provoz dvou jaderných elektráren kontroverzní debaty. Kriticky se vyjádřili vrcholní představitelé koaličního partnera FDP i opoziční strana CDU/CSU. Rozruch nyní vyvolala ale především společnost PreussenElektra, dceřiná společnost E.ONu, která provozuje dolnobavorskou jadernou elektrárnu Isar 2.

PreussenElektra: Navrhovaný provoz v rezervě je neslučitelný s kulturou bezpečnosti

PreussenElektra v dopise adresovaném ministerstvu hospodářství uvádí, že návrh uvést elektrárnu na přelomu roku do rezervního provozu, aby je bylo možné v případě potřeby znovu spustit, je technicky neproveditelný, a tudíž nevhodný. Problém je podle společnosti v tom, že reaktor má být zcela odstaven v době, kdy budou palivové kazety již na konci své životnosti, uvedl v dopise generální ředitel společnosti PreussenElektra Guido Knott.

Provoz bloku na konci kampaně (životnosti paliva) je možný v tzv. režimu výkonového efektu, podle dopisu se znovuspuštění elektrárny v této podobě nepraktikuje. Společnost navíc uvádí, že s tímto krokem nemá žádné zkušenosti. Tento postup není slučitelný s kulturou bezpečnosti provozovatele elektrárny, uvádí PreussenElektra.

"Testování postupu spouštění, který nebyl nikdy předtím praktikován, by nemělo probíhat v době kritického stavu energetických dodávek," varuje Knott před tím, aby se v zimě zvažovala možnost restartu.

Jaderná elektrárna Isar 2, která má být uvedena do rezervy. Zdroj: PreussenElektra

Podle Habecka byl navrhovaný postup s provozovateli diskutován

"Dopis od PreussenElektra jsem vzal na vědomí s jistým překvapením,“ uvedl Habeck v Berlíně.
Habeck uvedl, že provozovatelé jaderné elektrárny Isar 2 zřejmě nepochopili koncept provozní rezervy. Nejde o několikanásobné spuštění a odstavení elektrárny. Ministr zároveň odkázal na dřívější dopis energetické společnosti ze srpna, v němž sama navrhla takový postup v souvislosti s provozem v režimu výkonového efektu. Podle toho by bylo možné dočasné zastavení provozu, uvedl ministr a dodal, že si prohlášení společnosti vzájemně odporují.

Státní tajemník pro energetiku Patrick Graichen hovořil o "nedorozumění" mezi společností PreussenElektra a spolkovým ministerstvem. Graichen v odpovědi na zprávu PreussenElektra ujistil, že v předběžných rozhovorech neslyšel o žádných nepřekonatelných technických překážkách.

Jak uvádí také samotné ministerstvo, reaktory by buď byly považovány za nezbytné pro rezervu v prosinci, takže by elektrárny nemusely být vůbec odstaveny. Nebo se znovu spustí v lednu či únoru, aby pak mohly vyrábět v režimu výkonového efektu až do dubna. V případě nutných technických změn považoval provozovatel za nezbytnou pouze krátkou odstávku.

"Nevidím proto, jaké technické problémy by v případě provozní rezervy vznikly, které by nevznikly při variantě prodloužení provozu elektrárny Isar 2, kterou jste několikrát nabídli," napsal Graichen generálnímu řediteli PreussenElektra Guidu Knottovi.

"Předpokládám, že vaše nabídka byla míněna vážně a platí bez ohledu na to, zda se jedná o operaci na úseku nebo o operaci v rámci rezervy," dodal Graichen.

Promyšlený krok ze strany PreussenElektra?

Zdá se tak, že buď jsou obavy PreussenElektra oprávněné, což by znamenalo, že současný návrh uvedení reaktorů do rezervy nebyl s provozovateli dostatečně prodiskutován. Druhou variantou je snaha provozovatele vyvinout tlak na ministerstvo a zajistit si výhodnější podmínky provozu zdroje, které prosazuje koaliční partner Zelených ve vládě i část opozice. Druhé variantě nasvědčuje fakt, že informace unikly do veřejného prostoru před tím, než mohlo dojít k diskusi mezi oběma stranami.

Naproti tomu společnost EnBW, provozovatel jaderné elektrárny Neckarwestheim v Bádensku-Württembersku, tedy druhého bloku, který má být uveden do rezervy, uvedla, že si s ministerstvem hospodářství vyjasní konkrétní detaily a otázky. "Teprve poté můžeme posoudit technickou a organizační proveditelnost návrhu, o kterém se v současné době jedná," uvedla společnost.

Německá jaderná elektrárna Neckarwestheim. Zdroj: EnBW

Pokračující provoz jako výsledek zátěžového testu

Habeck v pondělí navrhl uvedení dvou jaderných bloků do rezervy na základě tzv. zátěžového testu energetické sítě. V rámci tohoto testu němečtí provozovatelé přenosové soustavy hodnotili v několika scénářích bezpečnost provozu přenosové soustavy při zohlednění aktuálních rizik. Mezi tato rizika pro nadcházející zimu patří málo vody v řekách, současná odstávka přibližně poloviny francouzských jaderných elektráren a celkově napjatá situace na energetických trzích po ruské agresi na Ukrajině.

Výsledkem testu je, že pro případ dvou nejextrémnějších scénářů přispěje provoz jaderných elektráren Isar 2 a Neckarwestheim ke stabilitě soustavy. Obě jaderné elektrárny tak mají být připraveny k provozu až do poloviny dubna 2023.

Koaliční partneři prosazují prodloužení provozu jaderných elektráren v normálním provozu

Opoziční strana CDU/CSU a také koaliční partner FDP označily převedení elektráren do rezervy za nedostatečné a požadovaly prodloužení provozní doby elektráren mimo rezervu. Pokračující standardní provoz požadují také bavorský ministr hospodářství Hubert Aiwanger a předseda Markus Söder.

Situace na jihu Německa může být podle nich v zimě obzvláště napjatá, protože zásobování uhelných elektráren může být kvůli nedostatku vody a problémům na železnici problematické. Jih Německa navíc nedisponuje dostatečným výkonem větrných elektráren a situaci může zhoršit zvýšená poptávka po elektřině z Francie kvůli odstávkám tamních jaderných elektráren.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(6)
Ivan Švančara
10. září 2022, 13:10

ak na jednej strane amatersky politik a na druhej odbornik z praxe su v spore, dam vzdy na politika, pretoze ako tu desiatky krat bol citivany genose Habeck, druha strana situaciu pouziva ako vojnovu zbran. On ten odbornik zrejme bude trpiet paranoiou, ako kedysi vodca tretej rise. Zeleni vsech zemi, spojme se.

Turby
10. září 2022, 16:03

To je material, ti zeleni. Co?

richie
10. září 2022, 16:18

uzasny zeleny pristup, ponechat v prevadzke (aspon dobeh paliva, ked uz nie dlhodobejsie pr) nizkoemisneho zdroja (a uz v podstate zaplateneho/amortizovaneho- teda lacna elektrina) je problem, ved mozno to daju aj bez nich .. ale preco potom schvalili restart/obnovu prevadzky takmer troch desiatok uholnych elektrarni?

Ivan Novák
10. září 2022, 13:50

Hra zelených s energetiky na kočku a na myš, s cílem znechutit staříky, ať sami opustí hrací plochu. Důsledky nového přístupu k národnímu hospodářství mohou být docela veselé i jinak - před pár dny v televizním rozhovoru o pekařích p. Habeck nechápal jak to, že když nějaký podnik přijde o příjmy ale povinné výdaje mu zůstanou, zamíří do insolvence.

Zbyněk Poisl
10. září 2022, 17:46

Je to názorný příklad nekompetentnosti německých politiků. Provozovat jádro jako zálohu, to je absurdita všech absurdit. Energetik žasne.

Rejpal
10. září 2022, 21:53

Pokud máme JE na konci kampaně a takový reaktor odstavíme pak z původním palivem je ho velmi těžké ho zase nastartovat. Lepší by bylo nechat JE prostě běžet dál bude jim sice postupně padat výkon , ale do jara vydrží a dají alespoň něco. Němci nebudou schopni v zimní sezóně tyto JE nahradit ničím jiným než plynem a uhlím a to nejméně pod dobu 5 let než je nahradí v objemu výroby vítr.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se