Domů
Německo
Německo plánuje za odstavení hnědouhelných elektráren vyplatit násobně nižší částku, než požadují provozovatelé
Zdroj: RWE

Německo plánuje za odstavení hnědouhelných elektráren vyplatit násobně nižší částku, než požadují provozovatelé

Německo odškodní provozovatele hnědouhelných elektráren, které budou v rámci německého odklonu od uhlí uzavřeny, mnohem nižší částkou, než provozovatelé elektráren očekávali. Do roku 2023 má být v rozpočtu na odstavování hnědouhelných elektráren 1 mld. eur. Informovala o tom agentura Bloomberg.

Německá vláda vyčlení na uzavření hnědouhelných elektráren do roku 2023 1 miliardu eur (25,7 miliardy korun). Podle agentury Bloomberg to uvedl to jeden z vládních úředníků, který požádal, aby zůstal v anonymitě, jelikož tyto informace zatím nejsou veřejné.

Dle harmonogramu stanoveného uhelnou komisí má být do roku 2022 odstaveno 5 GW instalovaného výkonu hnědouhelných elektráren, při zohlednění současných plánů to však znamená dodatečné odstavení 3 GW hnědouhelných. To by odpovídalo cca 0,33 mld. eur na každý odstavený GW.

To je několikanásobně nižší částka, než očekávali provozovatelé elektráren. Šéf RWE, Rolf Martin Schmitz se v březnu vyjádřil, že za předčasné vyřazení uhelných elektráren z provozu očekává 1,2-1,5 miliard eur (30,9-38,6 mld. korun) na GW. To je 4-5krát vyšší částka v porovnání s tím, co má v plánu provozovatelům vyplatit německá vláda.

Hnědouhelné elektráren o výkonu 2,7 GW, které byly od roku 2016 převáděny do tzv. hnědouhelné rezervy, obdržely odškodnění ve výši 670 milionů euro (17,2 mld. korun) za GW. Schmitz nutnost navýšení odškodnění odůvodnil nutností kompenzace za ovlivnění těžby hnědého uhlí.

„Skutečnost, že kompenzace za vyřazování dalších elektráren musí být výrazně vyšší než v minulosti, je zřejmá. Na rozdíl od dřívějších zásahů jsou nyní postiženy také hnědouhelné doly, další vyřazování hnědouhelných elektráren z provozu bude mít přímý vliv na povrchovou těžbu,“ uvedl Schmitz.

Černouhelné elektrárny čekají aukce, ale pouze do roku 2030

To, že černouhelné elektrárny budou soutěžit výši kompenzace v aukcích, zaznělo již v závěrečné zprávě uhelné komise z letošního ledna. Dle nedávno uniklého návrhu zákona o plánovaném odstavování černouhelných elektráren, vyplývá, že ministerstvo hospodářství plánuje pořádat tyto aukce pouze do roku 2030. Po tomto datu by provozovatelé nedostali žádnou náhradu a elektrárny by byly postupně odstaveny podle jejich věku, uvádí list Tagesspiegel.

Hnědouhelné elektrárny nebudou muset vstupovat do aukcí, jejich odškodnění bude bilaterálně projednáno s jednotlivými provozovateli.

Vládou sestavená uhelná komise v lednu představila harmonogram odstavování uhelných zdrojů s doporučením, že poslední uhelná elektrárna má být odstavena nejpozději do roku 2038. Nyní je na vládě, aby tento návrh proměnila v návrh legislativy předtím, než dostane konečné slovo parlament.

Úvodní fotografie: Hnědouhelná elektrárna Neurath společnosti RWE. Zdroj: RWE

Komentáře

(4)

Josef

7. říjen 2019, 09:10

V Gazpromu musí z těchto plánu chrochtat blahem...

JOsef Vrzal

9. říjen 2019, 16:22

Tolik k vzdorovani EU Rusku.

JVr

7. říjen 2019, 12:24

Mají štěstí, že vůbec něco dostanou. Ceny povolenek a emisní limity by je stejně donutili to dříve nebo později uzavřít z ekonomických důvodů, a to bez jakéhokoliv odškodnění.

A argumentovat těžebním průmyslem... Jako, tam si musí vláda vyčlenit finance na předčasné důchody, soc dávky a rekvalifikace, ale z toho provozovatel elektrárny nepotřebuje ani euro.

Jan Veselý

9. říjen 2019, 17:51

V době, kdy má Německo minimální nezaměstnanost, miliony gastarbeiterů a přebytkové rozpočty, bych v tom problém neviděl. A oni taky ne, už na to vyčleňují prachy.

U nás se to s OKD takhle povedlo, sice náhodou, protože Bakala je dlouhodobě na kordy s ČSSD, ale povedlo.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.