Německo: V roce 2016 si nejvyšší nárůst podílu na výrobě elektřiny připsal plyn

DomůElektřinaNěmecko: V roce 2016 si nejvyšší nárůst podílu na výrobě elektřiny připsal plyn

Spotřeba elektřiny v Německu klesne meziročně o 0,4 %. V energetickém mixu země si v letošním roce výrazně přilepšil plyn, ukazují předběžná data Německého spolkového svazu energetiky a vodohospodářství (BDEW).

Podle posledních odhadů svazu klesne v roce 2016 spotřeba elektřiny v Německu o 0,4 % na 592,7 TWh. Výroba elektřiny přitom meziročně vzrostla a dosáhla 648 TWh, Německo tak zaznamenalo rekordní čistý vývoz elektřiny ve výši 55,5 TWh a nahradilo Francii na pozici největšího evropského vývozce elektřiny.

Plyn nahradil pokles výroby z uhlí

V roce 2016 zaznamenal nejvyšší nárůst podílu na výrobě elektřiny plyn, který vzrostl na 12 % z loňských 10 %. Ačkoliv výroba z černého a hnědého uhlí poklesla, tyto komodity si dohromady drží stále 40% podíl na výrobě elektřiny, nejvíce ze všech zdrojů. Podle dat BDEW bude v roce 2016 z uhlí vyrobeno téměř 250 TWh.

Uhlí v Německu tak oproti loňskému roku vyrobí zhruba o 12,2 TWh méně, což odpovídá jednoprocentnímu meziročnímu poklesu pro černé uhlí i lignit.

Tuto ztrátu kompletně nahradil nárůst výroby elektřiny z plynu, který v roce 2016 oproti předchozímu roku vyrobí o 16,5 TWh více. Hlavním důvodem je 17% nárůst využití plynu v kombinované výrobě elektřiny a tepla (KVET), který byl pozitivně ovlivněn zavedením podpory pro KVET.

Výroba jaderných elektráren poklesla o 7 TWh a celkově se na výrobě elektřiny podílela 13 %.

Výroba v obnovitelných zdrojích energie (OZE) vzrostla o 4 TWh a podílela se 29,5 % na celkové výrobě elektřiny a 32,3 % na pokrytí domácí spotřeby elektřiny.

Podle šéfa BDEW Stefana Kapferera nárůst výroby elektřiny z plynu zdůrazňuje jeho nepostradatelnou součást budoucího energetického mixu.

„Musíme si položit otázku, jak by měl vypadat budoucí trhu s elektřinou, ve kterém bude podíl obnovitelných zdrojů na výrobě elektrické energie více než 60%. K tomu potřebujeme koncepci dlouhodobého rozvoje zákona o obnovitelné energii za použití tržních nástrojů. Budeme muset pokračovat v této diskusi s výhledem do roku 2030 a dále,“ doplnil Kapferer.