Domů
Německo
Opoziční CDU/CSU vyzvala k ukončení odběru ruského plynu Nord Streamem 1
Zdroj: Nordstream

Opoziční CDU/CSU vyzvala k ukončení odběru ruského plynu Nord Streamem 1

Německo
3 komentáře
10. březen 2022, 08:00
ČTK

Opoziční konzervativní unie CDU/CSU vyzvala německou vládu, aby ukončila odběr ruského plynu plynovodem Nord Stream 1. Podle předsedy poslanecké frakce konzervativců Friedricha Merze by krok znamenal „novou kvalitu“ protiruských sankcí, informovala dnes agentura DPA.

Merz uvedl, že opatření je nezbytné vzhledem k „masivním válečným zločinům“, kterých se Rusko na Ukrajině dopouští. „Jedná se o omezení dodávek plynu Spolkové republice Německo,“ řekl Merz s tím, že s ohledem na nastalou situaci to však Německo musí akceptovat.

Kancléř Olaf Scholz včera uvedl, že nevidí možnost okamžitého bojkotu ruské ropy a plynu, jako to v úterý učinily Spojené státy. K tomuto kroku ho v otevřeném dopise vyzývá řada expertů, aktivistů a dalších osobností veřejného života. „Všichni financujeme tuto válku,“ uvádí se v dopise.

Rusko v pondělí poprvé od napadení Ukrajiny otevřeně pohrozilo přerušením dodávek plynu, který do Německa proudí plynovodem Nord Stream 1, pokud Západ zakáže dovoz ruské ropy. Zákaz dovozu ruské ropy do Německa následující den odmítla ministryně zahraničí Annalena Baerbocková. Podle ní by to mělo za následek chaos, který by pro Kreml znamenal výhru.

„Nechceme čekat, až návrh (na uzavření plynovodu) podají ostatní, a pak bude Německo opět pozadu. Nebo čekat, až možná sám (ruský prezident Vladimir) Putin otočí plynovodním kohoutkem,“ řekl Merz.

Scholzovu vládu proto vyzval, aby konala. Nárůst cen energií by CDU/CSU řešila dočasným snížením spotřební daně na benzín z 19 na sedm procent.

Nord Stream 1 vede z Ruska přes Baltské moře na sever Německa a je už více než deset let důležitým zdrojem plynu pro Německo. Postaven byl v době vlády křesťanskodemokratické kancléřky Angely Merkelové. Projekt paralelního a nedávno dokončeného plynovodu Nord Stream 2 německá vláda zastavila v reakci na ruské uznání nezávislosti dvou separatistických republik na východě Ukrajiny.

Merz spolu s šéfem poslanců bavorské Křesťanskosociální unie (CSU) Alexanderem Dobrindtem také vyjádřil politování nad tím, že Scholzova vláda odmítá prodloužit životnost posledních jaderných elektráren, které jsou v Německu ještě v provozu. Vzdávat se tohoto zdroje energie v dnešní době nedává smysl, uvedli.

abl jrm

Potřebujete být v obraze ohledně německé energetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti německé energetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Jádro v Německu vláda nechce. Stane se historií
24. červen 2022, 05:00
Německo vyhlásilo kvůli dodávkám plynu z Ruska stav výstrahy. Dopady na zákazníky to mít nebude
23. červen 2022, 09:19
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Jimi
10. březen 2022, 09:00

Tohle by Ukrajině pomohlo (poplatky za transport plynu) a EU nijak nepoškodilo (plyn by furt tekl ve stejném objemu akorát jinudy). Skvělý nápad.

Ivan Novák
10. březen 2022, 17:01

Putinovo Rusko za sebou spálilo mosty. Proto by nemělo problém střelit do ukrajinské trouby kanónem a doplnit větou, že to zavinili ukrajinští nacisté. Pověst si tím už zhoršit nemůže.

Na začátku přinášel Nordstream úžasné ekonomické pohodlí a greendealové sny, ale EU si zřejmě už vypěstovala na něm fyzickou závislost. Jak každý dealer ví, tu nemá žádný feťák pod kontrolou, a udělá vše, aby se ke své dávce dostal.

Maly Jarda
10. březen 2022, 09:30

američané mocně lobbují za ekonomické zničení Evropy (a především německa)

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se