Ani poslední aukce pro větrné elektrárny v Německu nepřinesla zlepšení. Chybí projekty, ceny se drží vysoko
Na začátku září v Německu proběhlo další z kol aukcí na výstavbu větrných elektráren na pevnině. Ani zatím poslední kolo nicméně nepřineslo žádné zlepšení, aukce se podobně jako v předešlém kole zaplnila jen přibližně z třetiny. Hlavní překážkou pro výstavbu dalších větrných elektráren v Německu je problematické získávání stavebních povolení, kdy projekty naráží na přísné regulace a odpor místních komunit.
Německý síťový regulátor Bundesnetzagentur (BNetzA) zveřejnil výsledky letošní čtvrté samostatné aukce pro výstavbu onshore větrných elektráren. V aukci, ve které regulátor nabídl k soutěžení celkem 500 MW výkonu, nakonec uspěly projekty o výkonu pouhých 187 MW.
Průměrná vysoutěžená cena podle regulátora dosáhla 62 EUR/MWh, což byl cenový strop stanovený regulátorem pro účast v aukci. Všech 22 přihlášených projektů tedy obdrželo nejvyšší možnou cenu. Nejvíce elektráren z poslední aukce vyroste již tradičně na větrném severu země.
V letošním roce německé aukce pro větrné elektrárny trpí vážným nedostatkem projektů. Situace dospěla do bodu, kdy se aukce účastní projekty o pouhé třetině poptávaného výkonu, čímž aukce ani zdaleka nedokáží plnit svou primární roli v podobě soutěže mezi jednotlivými projekty.
Do konce roku by v Německu měly proběhnout ještě další dvě aukce pro onshore větrné elektrárny. Nejbližší aukce o objemu 675 MW se uskuteční 1. října, další s objeme 500 MW poté 2. prosince.
Stavba větrných elektráren v Německu drhne
Výstavba nových větrných elektráren v Německu v posledních měsících výrazně zpomalila, hlavní překážkou jsou již zmíněné obtíže se získáváním stavebních povolení.
Propad ve výstavbě nových elektráren se negativně projevuje i na situaci na energetických trzích. Podle analytiků je slabší tempo výstavby jedním z důvodů, proč jsou nyní ceny elektrické energie na německé burze pro rok 2021 vyšší než pro rok 2020.
Sektor větrné energetiky v Německu zažívá v posledních měsících nejhorší období za poslední desetiletí. Prezident německého síťového regulátora se tak nedávno vyslovil pro vyšší podporu novým projektům ze strany jednotlivých spolkových zemí, které jsou podle něj obzvlášť zodpovědné za současnou situaci na trhu.
Mohlo by vás zajímat:
Je velkým štěstím, že evropští producenti větrných turbín a elektráren nejsou už dávno závislí na jednom trhu. V Německu má trh problém, mezitím evropští producenti trhají rekordy v objemu objednávek pro globální trh. Jen 3 největší (Vestas, Siemens-Gamesa, Nordex) evropští producenti získali v druhé kvartálu objednávky na cca 12 GW instalovaného výkonu.
Jo to určitě - výrobci turbín masově propouští. Navíc ten propad instalací v Německu je zejména proto, že došlo k vyčerpání možností instalace VTE a to jak z hlediska sítě tak z hlediska území -je jich už příliš , lidé protestují a síť není schopná přenášet vyrobenou energii. Německo rozvíjí svůj zelený program asi 20 let od té doby dosáhlo celkového podílu OZE na spotřebě energie 14%. Zvýšit tuto výrobu 7x do roku 2050 je naprostý nesmysl navíc současného stavu bylo dosaženo zejména na výrobě el. energie což je nejsnadnější cesta. Německo má zcela iracionální hloupou energetickou politiku a také proto tam od roku 2006 vzrostla životní úroveň lidí jen o 6%, kdežto třeba v Polsku o 37%.
Pane Veselý, zase hrubě zjednodušujete. Píšete: "Evropští producenti větrných turbín a elektráren nejsou už dávno závislí na jednom trhu." K tomu je potřeba říci - jak kteří. To co píšete, totiž platí jen pro dva globální výrobce Vestas a SG. Navíc je samozřejmě otázka, kde se ty větrníky pro trhy v Číně a USA, které rostou, ve skutečnosti vyrábí. Takže z pohledu přidané hodnoty a zaměstnanosti v EU je ten příběh daleko složitější.
Viz také třeba zde: https://oenergetice.cz/elektrarny-evropa/vestas-predstavil-plan-zmirneni-dopadu-uzavreni-sveho-zavodu-ve-spanelsku/
I přes zahraniční zakázky výrobci propouštějí a propouštět nejspíš budou. Na tom není nic moc pozitivního.
Z toho může mít radost Gazprom a dodavatelé US LNG. Čím menší výkon OZE v Německu bude, tím spotřebují Němci více plynu.
"Všech 22 přihlášených projektů tedy obdrželo nejvyšší možnou cenu." Takže aukce byla úplně zbytečná.
Aukce ukazuje pouze normální chování kapitalistických subjektů, když je (ze strany zelených a nového vedení EU silný požadavek na RYCHLÝ růst kapacity OZE v Německu a EU). Pak cena musí jít nahoru, naštěstí v aukci je stanoven horní limit.
Kdyby pominula evropská CO2 hysterie a Gretenismus, tak by cena šla opět dolů (jako je tomu ve světě).
Současně je vidět, že růst větrných elektráren je pragmaticky tažen dvěma nejvýznamnějšími světovými mocnostmi, není to lokální záležitost Německa.
Němci byli průkopníci v OZE, ale teď už je dohánějí resp. válcují (Čína, USA) všechny hospodářsky významné země.
Co říkají někteří z malé země montoven a skladů (která kdysi byla v průmyslové špičce) je ale vůbec nezajímá.
Ano, tady ještě něco k "úspěchům" Energiewende: https://www.euro.cz/byznys/nemecke-snizovani-emisi-soucasnym-tempem-nabere-do-roku-2030-zpozdeni-16-let-1465835
Pane Hájek, souhlasím s článkem v Euru, že když bude v Německu pokračovat růst emisí v dopravě a průmyslu (= realita) tak že to i silný růst OZE ve výrobě elektřiny a tím i snižování emisí nezachrání.
Ale uvědomte si - současná realita v elektromobilitě v Německu je prakticky nula. Ale - viz autosalon ve Frankfurtu, do 5 let to již bude rozhodně vidět.
Nebuďte jako němečtí zelení, co chtějí vše ihned. To se jim nejrychleji podaří s jejich prvým cílem-jádrem, ale vidíte, i to chce čas (11 let od rozhodnutí o "urychlení odchodu", 2011-22)
Propad výstavby VE není dán vyčerpáním kapacity krajiny (Burgenland je od roku 2013 zásobován lokálně vyrobenou elektřinou, převážně z větru a částečně biomasy), ale systémem aukcí. Aukce zvyšují cenu, na rozdíl od původního modelu minimálních výkupních cen, který by měl být opět v Německu i u nás zaveden. Tento model podporuje lokální výstavbu OZE.
I přesto všechno je ale větrná energie nejlevnějším zdrojem elektřiny, o čistotě ani nemluvě. Podle banky Lazard byla v roce 2018 LCOE cena větrné energie na 42 USD/MWh.
No podle banky Lazard možná, ale podle reality je to v Německu aktuálně 62 Euro. S údajnou čistotou větrné energetiky to také zdaleka není tak jednoduché. Obrovská spotřeba betonu a oceli jistě není bez následků na životní prostředí, stejně jako likvidace značeného množství avifauny, nejen ptáků, ale také netopýrů. A kompozitní materiály používané na lopatky turbín jsou zatím pro recyklaci velký oříšek.
Aha, a proč se tedy ta aukce naplní jen ze třetiny, když kapacita krajiny je dostatečná, náklady jsou 38 €/MWh a v podstatě je dopředu garantovaná výkupní cena 62 €/MWh? Napadají mě jen dvě možnosti: buď už v Německu radši nikdo nechce být bohatý, nebo píšete nesmysly.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se