Výstavba větrných elektráren v Německu zpomaluje, v květnu jich přibylo nejméně od roku 2014

DomůNěmeckoVýstavba větrných elektráren v Německu zpomaluje, v květnu jich přibylo nejméně od roku 2014

Výstavba větrných elektráren na pevnině v Německu letos oproti předcházejícím rokům zpomaluje. V průběhu letošního května byly v Německu zprovozněny onshore větrné elektrárny o celkovém výkonu 74 MW, což nejméně za poslední téměř čtyři roky. V příštím roce má přitom přijít další zásadní propad.

Za prvních pět měsíců letošního roku byly v Německu podle dat publikovaných tamním síťovým regulátorem Bundesnetzagentur (BNetzA) zprovozněny větrné elektrárny na pevnině (onshore) o celkovém výkonu 1486 MW. Výkon nových větrných elektráren zprovozněných v květnu přitom dosáhl pouhých 74,1 MW, nejnižší hodnoty od srpna 2014. Od začátku roku tak každý měsíc vzrostl výkon německých větrných elektráren v průměru o 297,2 MW, což je oproti loňským 408,8 MW výrazné zpomalení.

Růst výkonu v onshore větrných elektrárnách zažil v Německu boom zejména v posledních dvou letech, kdy investoři dokončovali své dříve schválené projekty s garantovanými výkupními cenami, jelikož nově se develepeři větrných elektráren musí v Německu ucházet o podporu v aukcích. Pro srovnání, v roce 2015 byly v prvních pěti měsících dokončeny onshore větrné elektrárny o výkonu 1205 MW, v následujícím roce to bylo 1604 MW a v loňském roce již 2043 MW.

Větrné elektrárny. Ilustrační fotografie.

Na snaze zprovoznit své elektrárny co nejdříve má podíl i postupné snižování výkupních cen pro nově zprovozňované elektrárny. Německý síťový regulátor letos v březnu oznámil snížení podpory pro onshore větrné elektrárny, které budou uvedeny do provozu po letošním 1. červenci. Podporu pro nové větrné elektrárny, které se nemusí účastnit aukcí, německý regulátor vyhodnocuje každé čtvrtletí na základě nárůstu výkonu v onshore větrných elektrárnách za posledních 12 měsíců.

Konec německého větrného boomu?

Na propad německého sektoru větrné energetiky upozornila již analýza tamní Agentury pro onshore větrné elektrárny, která ukazuje výrazný pokles celkového objemu nových povolení pro výstavbu onshore větrných elektráren v Německu v loňském roce. To by se dle agentury mělo projevit poklesem růstu výkonu německých větrných elektrárnách v letošním a zejména v příštím roce.

Roční přírůstky instalovaného výkonu v solárních a větrných elektrárnách v Nemecku mezi lety 2008 a 2017. Zdroj: Platts

Podle analýzy agentury vzrostl výkon německých onshore větrných elektráren v loňském roce o rekordních 5486 MW. Zájmové skupiny ještě v letošním roce předpokládají realizaci dříve povolených projektů o výkonu 3,5 GW, v roce 2019 má však přijít zásadní propad. Podle agentury developeři projektů výrazně zkracovali dobu jejich realizace, kdy již dvě třetiny z projektů dokončených v loňském roce byly realizovány do jednoho roku. Naopak u více než 90 % projektů, které uspěly v loňských aukcích, se neočekává jejich realizace dříve než v roce 2021.

Pokles nových objednávek se podepisuje i na hospodaření německých výrobců větrných turbín, kteří jsou tak nuceni přistupovat k propouštění zaměstnanců. Německá společnost Adwen, která se zabývá výrobou, instalací a provozem větrných turbín, na konci minulého měsíce oznámila, že v průběhu následujících dvou let propustí více než polovinu ze svých zaměstnanců. Tento krok je součástí již dříve oznámeného plánu mateřské společnosti Siemens Gamesa propustit až pětinu zaměstnanců.

Obrat v aukcích – nad větrem vítězí slunce

Uspokojivé výsledky pro německý sektor větrné energetiky nepřináší ani poslední kola aukcí. První, pilotní kolo společné aukce na výstavbu fotovoltaických a větrných elektráren v Německu, které proběhlo letos v dubnu, přineslo zajímavé výsledky – aukci zcela ovládly projekty fotovoltaických elektráren, větrná elektrárna neuspěla ani jedna. Na riziko výrazného převážení jedné technologie nad druhou již dříve upozorňovaly německé asociace, avšak výsledek měl být podle původních očekávání zcela opačný.

Následující květnová aukce, tentokrát výhradně pro větrné elektrárny, přinesla nárůst průměrné vysoutěžené ceny o 10 EUR/MWh oproti minulému kolu z letošního února. Na výši vysoutěžené ceny se podepsal i nižší zájem investorů, kdy vůbec poprvé celkový výkon přihlášených projektů ani nedosáhl maxima soutěženého objemu.

Situaci nepomáhají ani současné politické rozpory. Německá koalice je nejednotná ohledně podoby dodatečných aukcí pro obnovitelné zdroje, jediného konkrétního klimatického opatření z koaliční dohody. Dodatečný objem podpory pro větrné a solární elektrárny má Německu pomoci smazat rozdíl od klimatického cíle pro rok 2020, o kterém vláda prohlásila, že je nedosažitelný.

Otázkou dále zůstává, jak se bude vyvíjet celkový instalovaný výkon v německých onshore větrných elektrárnách po roce 2020, kdy prvním z nich vyprší 20letá lhůta, po kterou mohly čerpat podporu. Dle studie think-tanku Energy Brainpool bude po vypršení garantované podpory provoz ekonomicky výhodný pouze u menšiny elektráren.