Domů
Obnovitelné zdroje
Američtí dodavatelé FVE se snaží podpořit klesající prodeje hrozbou růstu cen kvůli clům
Fotovoltaika povinně na každém doměv San Francisku

Američtí dodavatelé FVE se snaží podpořit klesající prodeje hrozbou růstu cen kvůli clům

Americké společnosti dodávající malé fotovoltaické elektrárny pro tamní domácnosti se snaží využít možného zavedení antidumpingových cel ke krátkodobému navýšení svých prodejů. Zavedení cel na dovážené panely žádají někteří z amerických výrobců, kterým levná konkurence ze zahraničí způsobuje nemalé problémy.

Někteří z amerických dodavatelů fotovoltaických systémů nabádají zájemce váhající nad pořízením fotovoltaické elektrárny, aby s pořízením nevyčkávali, jelikož cena panelů může v příštím roce výrazně vzrůst. Například společnost Sunrun sídlící v San Franciscu podle agentury Reuters uváděla na svých webových stránkách, že se cena panelů může v roce 2018 až zdvojnásobit, čímž by cena průměrné domácí instalace vzrostla o 3 tisíce dolarů.

„Montážní firmy hledají jakoukoliv možnost, jak opět navázat kontakt se zákazníky, a pocit naléhavosti, který zkrátí jejich prodejní proces,“ uvedl Vikram Aggarwal, CEO ze solárního portálu EnergySage.

O navýšení dovozních cel žádá několik amerických výrobců fotovoltaických panelů, kteří obdobně jako výrobci v Evropě čelí levné čínské konkurenci. Podle agentury Reuters americká Komise pro mezinárodní obchod v minulém měsíci shledala, že levné importy poškodily domácí výrobce, a zvýšení dovozních tarifů tak nyní závisí na rozhodnutí prezidenta Trumpa.

Následky mohou být devastující

Pokud by k výraznému navýšení dovozních cel na fotovoltaické články a moduly došlo, mělo by to podle reportu GTM Research devastující následky pro americký solární průmysl. Pokud by byla cla nastavena podle požadavků amerických výrobců, kteří žádají ochranu před levným dovozem, mohlo by to znamenat až dvoutřetinový propad v poptávce po panelech.

Sektor domácích instalací by však možný cenových šok měl ustát lépe než sektor velkých, takzvaných utility instalací, jelikož samotné fotovoltaické panely se na celkových nákladech podílí menší měrou – podle reportu americké Národní laboratoře pro obnovitelnou energii (NREL) panely tvoří v průměru přibližně 12,5 % celkové ceny domácích systémů.

Hrozba vyšších nákladů zřejmě přináší výsledky, kdy se počet nových žádostí o povolení pro fotovoltaické elektrárny ve třetím čtvrtletí meziročně propadl o 11 %, což je mírné zlepšení oproti 24% a 16% poklesu během letošního první a druhého kvartálu. S poklesem počtu žádostí o povolení k domácí fotovoltaice se potýká i největší trh v USA, stát Kalifornie, kde počet žádostí o povolení ve třetím čtvrtletí meziročně poklesl o pětinu.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se