Globální produkce biopaliv letos poprvé za 20 let kvůli koronaviru klesne

DomůObnovitelné zdrojeGlobální produkce biopaliv letos poprvé za 20 let kvůli koronaviru klesne

Mezinárodní energetická agentura (IEA) snížila ve svém nedávném reportu Renewables 2020 výhled pro produkci biopaliv na 3,2 milionů barelů za den v roce 2025. Důvodem je zejména dopad probíhající koronavirové pandemie, která dle IEA způsobí v letošním roce první meziroční pokles produkce biopaliv za posledních 20 let. 

Produkce biopaliv by měla v roce 2025 dosáhnout dle predikcí IEA 186 mld. litrů, což odpovídá 3,2 mil. barelů za den (bpd) a mělo by tak dojít k nárůstu o 14 % ve srovnání s rokem 2019.

„Tento výhled je však podmíněný tím, že dojde k ukončení zdravotní krize a nebudou zavedena další rozsáhlá omezení v dopravě,“ uvedla agentura.

V letošním roce by dle agentury měla globální produkce biopaliv klesnout meziročně o 11,6 % na 144 mld. litrů (2,8 mil. bpd). Pro srovnání, IEA očekává pokles globální poptávky po benzinu meziročně o 10 %, v případě nafty poté o 6 %.

Nižší vliv pandemie koronaviru na poptávku po naftě je dle agentury způsobený tím, že významná část spotřeby nafty připadá na přepravu zboží, která je ovlivněna méně než osobní doprava.

„Nižší poptávka po palivech způsobená krizí Covidu-19 snižuje spotřebu biopaliv v zemích, kde je legislativou stanoven podíl biopaliv přímíchávaných do fosilních paliv,“ připomněla IEA.

Produkce biopaliv v roce 2019 a výhled pro roky 2020-2025 v miliardách litrů (světle modrá = ethanol, tmavě modrá = bionafta, zelená hydrogenovaný rostlinný olej (HVO)). Zdroj: IEA
Produkce biopaliv v roce 2019 a výhled pro roky 2020-2025 v miliardách litrů (světle modrá = ethanol, tmavě modrá = bionafta, zelená = hydrogenovaný rostlinný olej (HVO)). Zdroj: IEA

Zdroj úvodní fotografie: H. Zell, Wikimedia