Domů
Obnovitelné zdroje
Nizozemsko staví největší plovoucí otočnou solární elektrárnu na světě

Nizozemsko staví největší plovoucí otočnou solární elektrárnu na světě

Nizozemští inženýři pracují na projektu, jehož cílem je vybudovat největší solární elektrárnu sledující pohyb slunce na světě. Elektrárna bude vybudována na vodě, bude mít podobu 15 souostroví vytvořených jednotlivými solárními panely. 

V Nizozemsku se zvedá vlna opozice bojující proti stavbě větrných a solárních elektráren na souši, zdejší inženýři proto hledali alternativní povrch, kde zdroje vybudovat. Plovoucí solární zdroje jsou budovány nejen v Nizozemsku, ale také v Číně, Japonsku či v Británii.

Nizozemský projekt, jehož stavba započne v tomto roce, je největší svého druhu na světě. 15 solárních souostroví s celkem 73 500 panely vznikne na nádrži Andijk v severním Nizozemsku a budou se otáčet spolu s pohybem slunce po obloze.

Společnost PWN, která vlastní pozemky, na nichž budou zdroje vybudovány, věří, že energie vyrobená na nádrži Andijk a z druhé oblasti blízko Amsterdamu zvané Hoofddorp pokryje spotřebu až 10 000 domácností.

Instalace solárního souostroví. Zdroj: Floating Solar

Souostroví panelů bude upevněno na třech bojích, které budou spojeny lanem, jenž bude elektrárnou otáčet v závislosti na denní době. Systém bude rovněž naprogramován tak, aby v případě extrémního počasí panely natočil tak, aby nedošlo k poškození technologie.

Dle mluvčího společnosti Arnouda van Drutena je další výhodou stavby na vodní ploše to, že voda zároveň slouží jako chlazení. Stavba navíc, dle van Drutena, nemá mít žádný dopad na vodní ekosystémy či kvalitu vody. Kritici naopak tvrdí, že plovoucí solární farmy jsou nevzhledné a odráží světlo, čímž ruší okolní komunitu. Dle PWN ale budou panely na vodě téměř neviditelné, jelikož voda světlo odráží sama o sobě, a panely se tak na vodní ploše téměř ztratí.

První fáze projektu, kterou budou tvořit tři souostroví o průměru 140 metrů, by měla být dokončena letos na podzim.

Zdroj obrázků: Floating Solar

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Jar
25. duben 2019, 11:51

Rybářům to bude určitě vadit.

Jan Hrůza
25. duben 2019, 15:37

Pro pokrytí spotřeby všech obyvatel by Holandsko potřebovalo takových plovoucích elektráren pouhých 1700.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se