Domů
Obnovitelné zdroje
OZE lobby: Růst výkonu obnovitelných zdrojů letos ve Španělsku značně zpomalí
Obnovitelné zdroje energie
Zdroj: TAFE SA TONSLEY / Creative Commons / CC BY 2.0

OZE lobby: Růst výkonu obnovitelných zdrojů letos ve Španělsku značně zpomalí

Španělsko by letos podle tamních lobby organizací mohlo uvést do provozu zhruba 4 GW instalovaného výkonu v solárních a větrných elektrárnách. Ve srovnání s více než 6 GW z loňského roku by se tak jednalo o výrazné zpomalení tempa nových instalací. Stejně tak je tato hodnota nižší než přírůstek, který by země potřebovala pro naplnění svých cílů pro rok 2030.

Ve Španělsku bylo dle serveru Montel loni uvedeno do provozu 6,2 GW nového výkonu v solárních a větrných elektrárnách. Výstavba obnovitelných zdrojů, především decentralizovaných fotovoltaických elektráren, loni začala v Evropě nabírat na obrátkách, kdy odběratelé začali projevovat zvýšený zájem o vlastní zdroje elektřiny vzhledem k prudkému růstu její ceny. V případě Španělska však v letošním roce došlo k poklesu nových instalací, což je zapříčiněno nižším počtem rozestavěných zdrojů.

Podle Joseho Donosa, ředitele solární lobby Unef, země letos nainstalovala zhruba 1 GW nového výkonu v solárních zdrojích, přičemž do konce roku očekává podobný přírůstek. Ke splnění cílů pro obnovitelné zdroje by však země podle Donosa potřebovala ročně instalovat 3 GW nového výkonu v solárních elektrárnách, aby v roce 2030 dosáhla hodnoty 39,2 GW. V roce 2024 by však mělo dojít k zotavení trhu, jelikož řada projektů obdržela povolení letos v lednu, což by mělo umožnit jejich připojení do sítě do konce příštího roku.

Vyšší inflace a úrokové sazby brzdí trh

Jednou z příčin je i zpomalení trhu se střešními fotovoltaikami, který dosáhl svého vrcholu v loňském roce. Letos nicméně není poptávka ze strany domácností tak silná, za což dle Donosa může zpomalení ekonomiky, inflace a růst úrokových sazeb, které prodražují úvěry. Loni se přitom podle dat Unef růst výkonu ve střešních fotovoltaikách zdvojnásobil na 2,5 GW, což rovněž pomohlo ke zdvojnásobení celkového instalovaného výkonu v těchto zdrojích na 5,2 GW.

Další růst výkonu obnovitelných zdrojů ve Španělsku podpoří i sektor větrné energetiky, kdy by během letošního a příštího roku měly být uvedeny do provozu projekty o instalovaném výkonu nejméně 4 GW, které si zajistily podporu v aukci v roce 2021.

V letošním roce by se dle Heikkiho Willstedta, ředitele pro energetickou politiku a klimatickou změnu u větrné lobby AEE, mělo jednat o zhruba 2 GW, v příštím roce poté o 2,5 až 3 GW nového instalovaného výkonu. V tomto případě je očekávaný nárůst výkonu v souladu s trajektorií k dosažení cíle pro rok 2030, kdy Španělsko bude potřebovat připojit zhruba 2,2 GW větrných elektráren ročně, aby dosáhlo celkového instalovaného výkonu 50,3 GW.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Pravoslav Motyčka
28. červen 2023, 23:20

Tak samozřejmě to se dalo čekat. Jak se zdražily energie tak došlo k rychlému růstu poptávky teď se zase poptávka klesla.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se