Domů
Obnovitelné zdroje
Perspektivy větrné energetiky do roku 2020

Perspektivy větrné energetiky do roku 2020

Větrná energetika má za sebou nejúspěšnější rok ve svých dějinách. Za loňský rok přibylo po celém světě více než 63 GW instalovaného výkonu ve větrných elektrárnách. Jaké jsou perspektivy tohoto segmentu elektroenergetiky? Je možné, aby si udržela současné tempo svého růstu?

Předpokládaný vývoj sektoru větrné energetiky podle regionálního ročního přírůstku instalovaného výkonu dle Global Wind Energy Council (GWEC) je zobrazen na následujícím grafu.

Předpokládaný vývoj ročního instalovaného výkonu ve větrných elektrárnách dle GWEC. Zdrj: gwec.net
Předpokládaný vývoj ročního instalovaného výkonu ve větrných elektrárnách dle GWEC. Zdroj: gwec.net

Z grafu je patrné že svou dominantní roli v tomto sektoru si i nadále udrží Asie. V Asii bude i nadále klíčovým hráčem Čína, která jen za minulý ruk nově nainstalovala 30,5 GW.

Čína je nucena urychlit přeměnu své energetiky vzhledem k vážným problémům s kvalitou ovzduší způsobenou využíváním uhlí jako hlavního zdroje energie svého ekonomického růstu. Je tedy vysoce pravděpodobné, že rozvoj větrné energetiky bude v Číně pokračovat i nadále.

Podle studie zveřejněné v časopise Nature může Čína do roku 2030 pokrýt čtvrtinu své spotřeby elektřinou vyrobenou z větru.

Evropská změna kurzu

Druhým nejvýznamnějším odbytištěm větrné energetiky zůstane Evropa. Jen v zemích EU 28 bylo vloni nainstalováno 12,8 GW, Z toho bylo 9,8 GW onshore a 3 GW offshore instalací. Nejvíce nového výkonu připojili v roce 2015 v Německu (6 GW), dále potom v Polsku (1,27 GW), Francii (1,07 GW) a Velké Británii (0,97 GW).

Německá vláda rozhodla, že od roku 2017 budou onshore instalace omezeny na 2,8 GW ročně. Velmi reálně se uvažuje také o omezení pro německé offshore větné elektrárny, především kvůli nedostatečné kapacitě přenosových vedení a průtazích při výstavbě nových linek.

Kromě Německa došlo k legislativním změnám v oblasti podpory větrné energetiky také v Polsku, kde se omezil segment onshore instalací. Nové instalace mohou být ovlivněny také ve Velké Británii. Po jejím vystoupení z EU a nejistotě, která v oblasti obnovitelných zdrojů panuje se nedá očekávat významný růst počtu nových instalací.

Hlavním cílem pro větrnou energetiku v Evropě tak bude zmírnění propadu a zamezení jeho dalšímu pokračování.

Optimismus s otazníkem v USA

Třetí největší trh pro větrnou energetiku bude Severní Amerika. Zde lze považovat očekávaný růst za reálný, což potvrzují i data American wind energy association za první čtvrtletí 2016. V USA připojily nejvíce větrných elektráren v prvním čtvrtletí od roku 2012, první čtvrtletí přitom většinou patří spíše ke slabší části roku z pohledu nových instalací.

Vývoj nově instalovaného výkonu v USA po čtvrtletí od roku 2009. Zdroj: awea.org
Vývoj nově instalovaného výkonu v USA po čtvrtletích od roku 2009. Zdroj: awea.org

V současnosti je v různém stádiu výstavby nebo povolovacího procesu více než 15 GW výkonu ve větrných turbínách v USA.

Rizikovým faktorem pro udržení současné úrovně podpory obnovitelných zdrojů v USA jsou listopadové prezidentské volby a případné vítězství Donalda Trumpa, který je zastáncem fosilních zdrojů. Naopak v případě vítězství Hillary Clintonové bude v USA pokračovat podpora rozvoje obnovitelných zdrojů, tedy i větrných elektráren.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Jan Veselý
7. červenec 2016, 19:27

K větrným elektrárnám v USA je třeba podotknout, že hlavní forma jejich podpory jsou daňové úlevy, které jsou každým rokem automaticky snižovány a směřují k nule po roce 2020. Okolo poloviny jejich odbytu je realizováno pomocí PPA mimo rámec utilit formou přímého kontraktu s odběrateli (typicky farmářská družstva, korporace nebo municipality). Teoretický prezident Trump by možná mohl teoreticky navrhnout do Kongresu změnu zákona, ale to by mu trvalo minimálně rok a mezitím budou volby do Kongresu a nikdo nebude chtít nasírat voliče ve státech, kde nyní větrná energetika kvete a po volbách může klidně v USA být i Kongres ovládaný demokraty.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se