BEE: Rozvoj obnovitelných zdrojů se v Německu neobejde bez podpory minimálně ještě dvě desetiletí
Německo, které se dlouhodobě pasuje do pozice lídra v oblasti rozvoje obnovitelných zdrojů energie, bude muset pro dosažení ambiciózních cílů v této činnosti intenzivně pokračovat i v následujících letech a desetiletích. Podle jednoho z tamních spolkových svazů tak bude muset země rozvoj těchto zdrojů podporovat přinejmenším do roku 2040.
Nová německá vláda již pomalu prezentuje své plány v oblasti klimatických cílů, k jejichž dosažení by měly přispět zejména solární a větrné elektrárny. Pro dosažení dřívějšího odklonu od spalování uhlí do roku 2030 namísto aktuálně plánovaného termínu v roce 2038 bude nutné zásadní navýšení výkonu instalovaného v obnovitelných zdrojích. Jen v případě solárních elektráren by měl instalovaný výkon vzrůst do roku 2030 z aktuálních zhruba 58,4 GW na 200 GW, původně se přitom počítalo se 100 GW.
Podle analýz Spolkového svazu pro obnovitelnou energii (BEE) bude mít takovýto nárůst výkonu zásadní dopad na ziskovat solárních elektráren, přičemž jejich příjmy by se měly v průměru pohybovat okolo pouhých 17 EUR/MWh, tedy dle svazu výrazně pod hranicí potřebnou pro jejich rozvoj bez investiční či provozní podpory.
Podobná situace by přitom měla nastat i v případě větrných elektráren, kdy by výkon instalovaný v offshore elektrárnách měl do roku 2030 vzrůst na 30 GW, tedy zhruba čtyřnásobek současné hodnoty a instalovaný výkon elektráren na souši by se měl ve stejném období zdvojnásobit na více než 100 GW. Celkově si podle svazu dekarbonizace německé ekonomiky do poloviny tohoto století vyžádá instalovaný výkon ve větrných a solárních zdrojích na úrovni bezmála 700 GW, v současné době přitom dosahuje 122 GW.
„Se silným rozvojem solárních a větrných zdrojů nebudou velkoobchodní ceny schopné zajistit v roce 2030 dostatečný příjem, jak by si někteří mohli přát,“ uvedl dle serveru Montel Norman Gerhardt, jeden ze spoluautorů studie, jenž působí na Fraunhoferovu institutu pro ekonomiku energetiky.
Podle svazu je tak nezbytné, aby německá vláda podporovala rozvoj flexibilní poptávky, akumulace, výstavbu elektrolyzérů pro výrobu vodíku a řiditelné zdroje, aby bylo možné pojmout vysokou špičkovou výrobu intermitentních obnovitelných zdrojů, a stabilizovat tak jejich příjmy. Nicméně i tak bude dle svazu nutné minimálně do roku 2040 udržet systém podpory obnovitelných zdrojů, aby nedošlo k ohrožení klimatických cílů.
V roce 2040 by však podle studie mohly solární elektrárny za svou výrobu na trhu inkasovat v průměru 40 EUR/MWh, v případě větrných elektráren by se mělo jednat o ještě vyšší hodnotu, což by mělo zajistit dostatečnou pobídku pro výstavbu zdrojů bez dotací, například pomocí zajištění výkupu PPA dohodami.
Mohlo by vás zajímat:
Já myslím, že dotace zmizí velmi rychle. A po odstavení JE a ceně EE tak 20 000 kč/MWh nebude nutno OZE dotovat.
To nebude, protoze se zacne šmelit s uhlim na topeni a budou se kacet lesy i na cerno. A na nejake oze, krom tech co maji potok s rybnikem, si nikdo ani nevzpomene.
A vis proc? Protoze oze funguji kdyz to nepotrebujes a nefunguji kdyz to potrebujes.
Technologie totiz nutne neznamena pokrok.
Tome, můžu ti dát telefon na dva sousedy jeden si minulý týden objednal FVE+baterii a druhý se k tomu chystá do konce roku. Snad jim tu hrooooznou chybu ještě rozmluvíš...
A jak jim to v zimě pomuže , když bude elektřina ze sítě drahá ?
Pomůže jim to méně než v létě, to je jasné každému, efekt na spotřebu pomocí FVE je následující:
duben - září = výroba 100% a více, veškerou EE si vyrobí sám, dokonce ve spoustě dnů prodáváš přebytky do sítě
říjen a březen = výroba cca 50% letní výroby
listopad a únor = výroba cca 30% letní výroby
prosinec a leden = výroba cca 15% letní výroby
Ad hlpb: více než 100%? A řekl Vám někdo, že více než 100% není možné? Jak může něco co má daný maximální výkon ve špičce, vyrobit více, než je tato špička?
A.O.
Co třeba to že vyrábí více než spotřebuje?
mne panely vedia narazovo dodat asi o 10% viac nez maju udavany maximalny vykon, stane sa to napr. po letnom dazdi, kedy sa ochladia a potom vyjde slnko, tak nez sa zasa ohreju a stratia ucinnost, tak dodaju viac
ja 6.5kW fve i s 27kWh baterii mam. A ted je mi cela fve uplne k prdu. Jsem plne zavisly na ds. Jo jeste muzu taky nastartovat diesel agregat.
Vite vsichni o fve houby a jen papouskujete fyzikalni nesmysly zelenych aktivistu nebo reklamni letaky.
Pane Bláha vy si myslím neuvědomujete že i podnikatelé v energetice podnikají za účelem zisku.
Stejně si musí namastit kapsu, tj. bude se platit za připojení a zimní proud. Cena bude tak 20-40-60 Kč/kWh podle inflace.
Pokud k celoroční nezávislosti domu chybí 400kWh, oak je to při použití elektrocentrály na LPG otázka v dnešních cenách do 8000Kč/rok. Což se při úspoře poplatků za elektroměr distributorovi dá skousnout.
Ono to tak vypadá jenže problém je v tom ,že OZE které se mají rozvíjet vítr a slunce mají tu vlastnost že dodávají nárazově velké množství energie a to vede na to ,že když dávají a výrobci vydělávají tak bude cena nízká takže pro výrobce malý zisk a naopak když bude výroba malá pak sice bude cena el. energie vysoká, ale zase budou malé tržby, samozřejmě čím více OZE tím větší je tento efekt a to ve výsledku povede k relativně nízkým průměrným prodejním cenám energie z OZE a patrně k nutnosti podpory i když cena el. energie bude vysoká.
Tragedie EU v energetickém přechodu je v tom, že máme polovinu EU bohatou, která chce tento přechod na nové čisté technologie urychlit
a druhou polovinu chudou, pro kterou je rychlé tempo přechodu cestou k silnému zdražování (po přechodnou, ale dosti dlouhou dobu cca 20 let) energií.
Naše chudá, východní část si
1) nesmí nechat vnutit rychlé tempo (stále se zrychlující, viz Němci místo 2038 už 2030 bez uhlí) a
2) musí vyžadovat silnější příspěvek z EU (od bohatých zemí) na zavádění nových technologií (FVE, VtE, baterie)
3) nesmí udělat chyby v dlouhodobé strategii, musí si uvědomit že brutální síla německých VtE a FVE zcela vyřadí z konkurenceschopnosti nejen nové JE v okolí, ale i ty staré, dosluhující, někdy brzo po 2040. Musí si uvědomit, že naše FVE či VtE mohou konkurovat německým, jen když je máme pár desítek metrů či kilometrů od spotřebičů (a nemusíme elektřinu z větru tahat třeba z Baltského moře), nebo když využijeme plochy a infrastrukturu po odstavovaných uhelných elektrárnách a dožívajících JE.
4) musí se angažovat v bateriové akumulaci (lithium, gigafactory)
To je vazne tragedie, ze je nekdo chudy a nekdo bohaty. Tak to na svete chodi uz vice nez 30000 let.
Mel by jsi Vanecku vedet, ze i Indie je chuda a afrika taky. A ti budou teprve rozsirovat sve energeticke zdroje. A to bude teprve uhlikovy ficak. Budou dal stavet uhelky protoze na nic jineho nemaji.
A co udelas? Posles jim kazdy mesic cely svuj duchod ci z ceho zijes na par panelu?
Udelas to? Opravdu? Nebo tva ideologie konci uvnitr tve penezenky?
Indie oznámila záměr dosáhnout uhlíkové neutrality do roku 2070.
V roce 2010 měla v OZE 20 GW, v roce 2016 okolo 175 GW, a na COP26 ohlásila plán mít v roce 2030 500 GW v nefosilních zdrojích elektřiny.
Emise CO2 chce snížit do roku 2030 o jednu miliardu tun ročně.
Od uhlí si zatím nemohou dovolit odejít úplně, ale směřují tam.
Zatim jste pane Vanecek nepredvedl,jak za ty leta u vas probiha solarni boom pro inspiraci druhym!!! Rakousko nebude nikdy fungovat bez nasich JE...
Á, a máme tu dalšího spasitele chudáčků pitomých Rakušanů. To snad není pravda co za svůj (a stejně i tak můj) nuzný plat chcete dosáhnout...... To jste fakt tak momentálně vybaven, že chcete spasit svět i když on o to nestojí?
Dobrý den p. Vaněček.
Poprvé s vámi z velké části souhlasím - v bodech 1,2,4.
U bodu 3) si dovolím nesouhlasit - JE jsou nekonkurenceschopné pouze proto, že je OZE dotováno a ostatní zdroje jsou dodatečně zdaněné. V běžném tržním prostředí, kde se bude danit CO2 si na sebe JE bezproblémově vydělá. Výpočet je prostý - JE nepotřebuje bateriovou a jinou zálohu, kdežto FVE/VTE ji potřebuje. Tím se reálná cena FVE/VTE pro zákazníka nedostane pod 100EUR/MWh. A ani strašení s jaderným odpadem není moc efektivní - narozdíl od CCS, která nás bude stát desítky udušených až se CO2 začne nekontrolovaně uvolňovat z podloží - tak uložit těch několik krychlových metru jaderného odpadu bezpečně pod zem není technicky žádný problém (samo z něho nahoru nevyleze)
Tak JE nepotřebují zálohu? A proč se stavěla PE Dalešice a PE Dlouhé stráně?
to pr
"..Tak JE nepotřebují zálohu? A proč se stavěla PE Dalešice a PE Dlouhé stráně?..
to nemyslite vazne takuto pripomienku, predpokladam (vzhladom na cas prispevku) ze to bolo pisane pod vplyvom (cohokolvek) a bez rozumneho zvazenia
S tou nárazovostí u FVE to není zase tak divoké jak by se mohlo zdát, jedna samostatná možná nárazovost ba nahodilost může vykazovat, ale v průměru to tak nárazové ani nahodilé není.
To co chybí je v tento moment i krátkodobá akumulační kapacita, která by zvládla denní produkci FVE zužitkovat a rozložit do průběhu celého dne.
Jenže cena té akumulace bude i v budoucnu poměrně vysoká dnes máte cenu okolo 100EUR/MWh jen za akumulaci pak taky nějaký zisk aby to někdo dělal takže ve výsledku máte sice predikci a víte že FV panely budou dávat nejvíce v poledne jenže v době tu elektřinu musíte vykoupit alespoň o 110 EUR levněji než jí prodáte pokud používáte bateriové systémy. A to mluvíme o bateriových systémech , až se ty naplní tak už zbývá jen výroba umělých paliv jenže vyrábět umělá paliva znamená velké ztráty a tu energii tedy musíte vykoupit prakticky za směšnou cenu aby ta paliva nebyla velmi drahá jenže výrobce energie nemůže prodávat za směšné ceny pokud se má ten sektor rozvíjet a prostně někdo tu celou cenu musí výrobci zaplatit a to skutečnou cenu těch zdrojů. Ve výsledku lidé zaplatí přes různé podpory ohromné částky a čím rychleji se ty zdroje budou rozvíjet tím větší podporu budou potřebovat, protože rozvoj OZE předstihne rozvoj akumulace sítě, řízení sítě na straně spotřeby , modernizaci budov a rozvoj elektromobility, jaderné energetiky to povede na vysokou neefektivitu výroby, kterou bude nutno hradit výrobcům ve formě dotací protože jinak se to odvětví prostě přestane rozvíjet. Výsledkem takové politiky jsou drahé energie útlum hospodářství a pád životní úrovně běžných lidí a jen pro malou část společnosti to bude příležitost a vydělání peněz, právě kvůli nízkým průměrným výkupním cenám nevydělají ani ti co si pořídí ty FV elektrárny na své domy, protože v době kdy FV el. bude fungovat bude el. energie poměrně levná a naopak.
Jenže primárně neuvažuji bateriové systémy, ale jednak uvedení do plného provozu dnes odstavených PVE a dále konverze vodních elektráren na PVE. Jak moc se to projeví na celkovém mixu je pak otázka, i celkem malý nárůst může znamenat možnost odstavení nějaké horké zálohy která nebude třeba během dne, protože to co měla pokrýt bude pokryté právě z akumulace.
Grafy Agory nebo Fraunhoferů, a to jsou zelení, ukazují něco jiného. Den až několik dnů výroba z VTE velmi vysoká, pak týden nebo dva velmi málo, a tak stále dokola. Škálováno v průběhu roku podle průměrné větrnosti sezóny, ale to na podstatě problému nic nemění.
presne tak. fve a vte jsou dobry doplnek na nebo za hranici siti. Ale jako hlavni zdroj je to naprosta UTOPIE.
Tedy pokud nerezignujeme na stavajici podobu civilizace. A to uz minimalne 10 let rezignujeme.
Vtipne je, ze drtiva vetsina lidi sleduje tu "lavinu" a kocha se jak se krasne z toho kopce riti. A porad jeste si nevsimli, ze se riti presne tam, kde stojime a kochame se tou krasou. A az jim to dojde, bude pozde.
Evoluce v praxi. Asie bude na koni a z nas bude rozvojovy svet.
Asie na koni nebude, protože jí brzo taky zkolabuje populace, jako se to stane, nevyhnutelně, v Evropě. Ani ty ostatní stomilionové národy které budou kulminovat za 40 let prostě propad Číny nenahradí.
worldpopulationreview. com/countries/china-population
Ostatní Asijské země budou kulminovat v rozmezí 2040-2060
Co je ale problém, mnohem větší než energetický sektor, je současný vývoj politiky, kdy Spojeným státům, krom Obamy, prezidentují lidé narození ve 40. letech. Německo 16 let vedla jedna osoba - Merkelová, teď ji ale nahradil Scholz, oba narození v 50. letech, ne 16, ale asi 4 roky od sebe. A i když jsou ministři v jeho vládě mladší než on, tak je otázka jestli i u nich nedochází k obecnému trendu růstu věku kdy vstupují do vlády. Což může být pro vývoj společnosti značný problém.
Neřekl bych že tu vidíme rezignaci na současnou podobu civilizace, ale spíš rezignaci na rozvoj za bezprecedentního přesunu zdrojů a výnosů od mladších generací ke starším, přičemž nastupujícím generacím se neustále zhoršují výhledy do budoucnosti. Ať už jde o cenu bydlení, nebo o ekonomické dopady krizí. Kdy lidé narození v rozmezí 198(3-8)-(cca)2000 jsou během prvních let pracovního života v podstatě neustále vystavováni krizím, které nemají nejen jak ovlivnit, ale ani jak překonat. Z finanční krize se přešlo téměř okamžitě do krize bydlení a pak do současného umrtvení ekonomiky. Ty problémy tu byly ještě před poslední velkou ekologickou vlnou. Už před ní a i více než před deseti lety padala v západních zemí reální kupní síla obyvatel. Při zahrnutí inflace rostly ceny nemovitostí rychleji než kolik byla inflace, mzdy nekopírovaly růst HDP.
Sice je pro Česko a Slovensko situace mírně jiná, posunutá o půl až jednu generaci, ale v zásadě jinak stejná. Jedna generace se bude mít líp než ty před ní a líp než ty po ní. To je zásadní problém, protože to, i přes všechny války minulosti, obrací vzhůru nohama dosavadní společenskou dohodu která začala platit někdy v 18. století. Veškeré války, které jsme si "užili" byly povětšinou jen krátké události s rychlou obnovou. Jenže to co se děje s ekonomikou posledních několik dekád, nemá obdoby.
Až Němci "svých", Mečiarovsky apriori nedosažitelných, klimatických cílů nedosáhnou, budou chtít vytrestat viníka. Řečnická otázka: na kom si asi budou hojit ego, když na velké kluky žádný klacek nemají?
zamenme si v nazve "obnovitelnych" za "fosilnich" a je to to same, nezabudajme, ze fosilny priemysel stale dostava dotace, ktore su nasobne vacsie ako dotace pre OZE
https://roklen24.cz/plan-skoncovat-s-fosilnimi-palivy-ma-trhliny-muze-byt-i-odlozen/
Problém je, že fosilni paliva nám slouží. Kdežto OZE jsou neregulovatelne. A když omezujete investice, tak vše zdražuje. To je samozřejmě smyslem.
No, tahle úvaha určitě vyžaduje ten disclaimer, který je na konci.
A když si ten článek přečtete, a to i ten článek pod odkazem "Šokující předpovědi pro rok 2022", tak zjistíte, že jde o "nepravděpodobné události, které by v případě, že by k nim opravdu došlo, mohly pořádně rozvířit finanční trhy".
K rychlejšímu snižování inflace je především potřeba obnovovat dodavatelské řetězce, na které měla dopad pandemie, a tím umožnit znovu výrobu, služby a dodávky zboží, materiálů atd.
Pokud se těchto nebude dostávat, budou vysoké i jejich ceny.
Daleko rychlejší než začít sázet na tento "jediný pragmatický plán" na "vdechnutí nového života celému sektoru energetiky" je spíše urychlená globální snaha se z této situace vymotat.
A z pohledu inflace jsou na tom hůře země střední a východní Evropy, než ty v západní.
https://tradingeconomics.com/country-list/inflation-rate?continent=europe
Coz zajiste dokazete obratem ruky dolozit.
to si to neviete dohladat sam? je to celkom jednoduche, fosily su dotovane 11 milionmi dolarov kazdu minutu
https://www. theguardian. com/environment/2021/oct/06/fossil-fuel-industry-subsidies-of-11m-dollars-a-minute-imf-finds
Cekal jsem jestli mi dodate neco jineho nez tenhle aktivisticky mismas, ten samozrejme znam. Omlouvam se, ale vypocet plny Pisvejcovych konstant a nesmyslnych polozek neni nicim jinym, nez nesmyslem.
aha takze medzinarodny menovy fond je banda aktivistov, ok boomer
Až na to že Mezinárodní měnový fond zároveň uvádí, že ty dotace jsou nejčastěji ve formě daní, které jsou příliš nízké. :-)
"subsidies most often take the form of taxes that are too low to capture the true costs to society of energy use"
Nesmyslne cislo krat nesmyslne cislo je zase nesmyslne cislo.
To se totiz dela takhle: kolik lidi umre na rakovinu plic? 3000? Kolik stoji jeden zivot. Mega. 3000 x mega a mame castku za pouzivani fosilnich paliv. Co tam mame dal? Aha, koureni. Kolik lidi umre na rakovinu plic? 3000? Kolik stoji jeden zivot? Mega. 3000 x mega a mame castku za skody zpusobene tabakovym prumyslem. Co tam mame dal?
A tak porad dokolecka. To dalsi vam uz naznacil Emil.
Ano, ta zprava je prosty aktivisticky zvast postaveny na odhadech a nazorech. Uplne stejne vam dokazu spocitat vliv chovu akvarijnich rybicek na narodni hospodarstvi Urundi Burundi.
Dobrý den,
Že to ale letos fouká a teď v zimě i šajní. Jsem od slunce spálenej a od větru ošlehanej až to hezké není.
I kdyby měli už teď ve FVE+VTE 700GW jak chtějí v tom článku někam k roku 2050, tak dnešních německých 75 GW ve spotřebě by tím stejně po většinu posledních 2 měsíců nepokryli.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se