Domů
Obnovitelné zdroje
Španělská vláda chce od příštího roku snížit výnosnost obnovitelných zdrojů

Španělská vláda chce od příštího roku snížit výnosnost obnovitelných zdrojů

Španělská vláda navrhuje snížení výnosnosti obnovitelných zdrojů pro období mezi lety 2020 až 2025. Snížení rentability by nicméně nemělo zasáhnout starší zdroje, které byly zprovozněné před reformou z roku 2013, jež kvůli svým retroaktivním účinkům stála zemi v mezinárodních arbitrážích již stovky milionů eur.

Španělské ministerstvo pro ekologickou transformaci předložilo návrh zákona, který by v případě schválení parlamentem znamenal snížení výnosnosti pro obnovitelné zdroje ze současných 7,503 % na 7,09 % ročně od roku 2020.

Snížení výnosnosti by se podle serveru Platts nicméně nemělo týkat starších obnovitelných zdrojů, jež byly zprovozněny před reformou systému dotací, kterou Španělsko provedlo v letech 2013 a 2014.

Jelikož tehdejší reforma zasáhla i stávající zdroje, řada jejich provozovatelů si stěžovala a několik z nich již uspělo u mezinárodních soudů. Španělsko jim tak bude muset zaplatit stovky milionů eur. V současné době probíhá zhruba 35 dalších procesů, které by zemi mohly vyjít až na 8 miliard eur. Vláda tak zřejmě nechce riskovat možnost dalších mezinárodních arbitráží, a rentabilita pro starší zdroje by měla být zafixována na 7,389 % do roku 2031.

Španělsko si v oblasti obnovitelných zdrojů klade ambiciózní cíle

Španělsko v současné době disponuje přibližně 50 GW výkonu v obnovitelných zdrojích, avšak do roku 2030 by se tato hodnota měla až zdvojnásobit.

Obnovitelné zdroje by měly v zemi nahradit jaderné a uhelné elektrárny, jejichž provoz by měl být dle vlády ukončen do roku 2030. V současné době jádro a uhlí pokrývají stále více než třetinu výroby elektřiny v zemi.

Samotné snížení výnosnosti pro obnovitelné zdroje by však ve Španělsku nemuselo výrazně omezit jejich rozvoj, jelikož již nyní se v zemi objevují projekty větrných parků a fotovoltaických farem podpory.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.