Domů
Obnovitelné zdroje
Vědci vyvinuli novou fotoelektrodu, která umožňuje výrobu paliva s využitím slunečního záření
Výroba vodíku pomocí elektrolýzy
Výroba vodíku pomocí elektrolýzy. Autor: Andrew "FastLizard4" Adams @flickr

Vědci vyvinuli novou fotoelektrodu, která umožňuje výrobu paliva s využitím slunečního záření

Na nalezení metody pro výrobu snadno využitelných a skladovatelných paliv s využitím energie z obnovitelných zdrojů vědci zaměřují svou pozornost již delší dobu. Tým odborníků z britské Exeterské university nyní přišel s novou technikou, která by mohla otevřít cestu k výrobě čistého, levného a široce dostupného paliva, vodíku, s využitím energie slunečního záření.

Nová metoda spočívá ve využití speciální fotoelektrody, která dokáže s využitím energie slunečního záření rozštěpit vodu na její dvě základní součásti – kyslík a vodík. Uvolňující se vodík je možné následně zachytávat a uschovat pro využití například k výrobě elektrické energie či pohonu vozidel. Elektrodu tvoří nanočástice lanthanu, železa a kyslíku.

„Musí být nalezeny zdroje alternativních obnovitelných paliv, která dokáží uspokojit globální energetickou poptávku. Vodík je slibné alternativní palivo, které je schopné nahradit fosilní paliva, jelikož má vyšší energetickou hustotu než fosilní paliva (více než dvojnásobnou), žádné uhlíkové emise a jeho jediným vedlejším produktem je voda,“ říká Govinder Pawar, vedoucí projektu.

V současné době fosilní paliva pokrývají většinu energetických potřeb lidstva. Přestože hlavním zdrojem energie pro Zemi je Slunce, vědci zatím nebyli schopni vyvinout dostatečně ekonomicky efektivní metody a materiály, které by umožnily energií slunečního záření nahradit fosilní paliva.

Tým vědců z Exeterské university využil elektrodu tvořenou atomy lanthanu, želena a kyslíku, která je podle vědců pro své vlastnosti prozatím nejlepším kandidátem pro výrobu vodíku s využitím obnovitelných zdrojů.

„Ukázali jsme, že naše LaFeO3 fotoelektroda má ideální uspořádání potřebné k rozštěpení vody na její složky (H2 a O2), aniž by bylo zapotřebí externího zdroje napětí. Náš materiál je navíc velmi stabilní, kdy po 21 hodinách testování nedegradoval, což je ideální pro účely štepení vody. V současné době pracujeme na dalším zdokonalení našeho materiálu, aby byl ještě účinnější a vyráběl více vodíku,“ dodává Pawar.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se