Domů
Plynárenství
Analytici: Evropské zásobníky plynu nebudou před letošní zimou zdaleka naplněny
LNG tanker Arctic Princess
Zdroj: JoachimKohlerBremen / Wikimedia Commons / CC-BY-SA-4.0 (licence)

Analytici: Evropské zásobníky plynu nebudou před letošní zimou zdaleka naplněny

Podle odhadu analytiků se bude úroveň hladiny zaplnění evropských zásobníků zemního plynu pohybovat počátkem října mezi 70 až 75 % kapacity. Oproti minulým rokům by tak měla být hladina podstatně níže, což by mělo mít vliv i na ceny zemního plynu v Evropě.

Podle společnosti Ganexo by evropské zásobníky měly být počátkem října na 73 % zaplněnosti, což je dle jejich propočtů 15 procentních bodů pod dlouhodobým průměrem. V loňském roce byla na počátku října zaplněnost evropských zásobníků na 94,7 %, rok předtím na 97 %.

„Bylo by „téměř nemožné“, aby se úložiště do zimy úplně zaplnila,“ uvedl analytik společnosti Ganexo, Joachim Endress.

Úroveň zaplnění se pohybuje aktuálně okolo 38 % v porovnání s 72,1 % v loňském roce.

V loňském roce byla ovšem situace zaplněnosti zásobníků plynu již během léta a podzimu rekordní, a to vzhledem k rostoucím dodávkám LNG putujících do Evropy a předcházející mírné zimě takřka napříč celým světem.

Ceny zemního plynu zažily při pohledu na dění rok nazpět turbulentní rok. V Asii se vyhouply ceny v průběhu jednoho roku z rekordně nízkých hodnot na rekordně vysoké.  Na „vině“ byla jednak chladná letošní zima, pak ale také neočekáváné výpadky v produkci LNG např. v Austrálii a Malajsii. Ceny plynu v Asii dopadly i na ceny plynu v Evropě, jelikož se náklady s LNG přesměrovávaly právě do Asie.

V Německu byl pak letošní duben nechladnějším od roku 1997 a bylo dosaženo nejvyšší poptávky po zemním plynu za posledních 5 let. Zde hraje faktor i cena emisních povolenek a tamní odstavování uhelných elektráren. Květen poté byl,  dle meteorologické služby DVW, nejchladnějším od roku 2010, což jen dále snížilo zásoby plynu v zásobnících.

Podle společnosti Ganexo se pětiletý průměr vyjádřený v absolutním čísle pohybuje pro nynější období okolo 550 TWh. Současná úroveň zásobníků je dle Endresse na 409 TWh.

I z tohoto důvodu společnost předpovídá pro nadcházející zimu vysoké ceny zemního plynu, a to na úrovni 28 EUR/MWh. Pokud se podíváme na ceny zemního plynu na německém NCG, tak se čtvrtý kvartál letošního roku aktuálně obchoduje za 26,8 EUR/MWh a první kvartál 2022 okolo 26,7 EUR/MWh.

Predikci zaplněnosti zásobníků zemního plynu společnosti Ganexo pak potvrzují i další analytici. Například Marina Tsyganková z Refinitivu, která rovněž udává zaplněnost zásobníků na začátku října v podobném rozmezí, mezi 70-75 %.

Analytici však předpovídali, že Gazprom by mohl posunout doplňování zemního plynu do zásobníků na pozdější období. Pak by dle Tsygankové mohla ovšem nastat situace, že by Gazprom upřednostnil dodávky dle dlouhodobých smluv a stav zásobníků by se zvyšoval jen pomalu nebo by byl Gazprom nucen dokoupit dodatečně přepravní kapacitu přes Ukrajinu, která je limitována.

Rusko a Ukrajina uzavřely na konci roku 2019 pětiletou dohodu, kde se uváděl předpokládaný tranzit plynu. Tehdy se ovšem předpokládalo dokončení Nord Streamu II během roku 2020.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
petr vláčil
6. červen 2021, 13:04

asi nám to přátelé z USA budou kompenzovat,

když plynovod trochu pozdržují.

Omega
7. červen 2021, 11:01

Ano, budou.

Formou expresního dovozu LNG na podzim za 50EUR/MWh.

Vojta
6. červen 2021, 14:44

Letošní křivka kopíruje roky 2017 a 2018, takže to asi žádné drama nebude. Když tak dovezeme svobodný plyn z USA nebo arabských zemí...

Energetik 007
7. červen 2021, 08:35
Energetik 007
7. červen 2021, 10:44

Může za to dlouhá topná sezona - celý květen se ještě topilo tak se neplnily zásobníky.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se