Domů
Plynárenství
Biden: Sankce proti Nord Stream 2 by neprospěly vztahům USA s Evropou
Prezident USA Joe Biden
Zdroj: Gage Skidmore / Creative Commons / CC BY-SA 2.0

Biden: Sankce proti Nord Stream 2 by neprospěly vztahům USA s Evropou

Po nedávném rozhodnutí americké vlády vyloučit ze sankcí proti projektu Nord Stream 2 jeho developera se šance na dokončení plynovodu během letošního roku opět zvýšily. Podle amerického prezidenta je projekt téměř dokončen a sankce by pouze poškodily vztahy USA s Evropou.

Práce na projektu plynovodu Nord Stream 2 stále pokračují, přičemž podle nedávných informací zbývá položit zhruba 100 km potrubí. První plyn by jím tak mohl začít proudit ke konci letošního léta. Výstavbu plynovodu zpomalily sankce ze strany USA, zcela zastavit projekt se však nepodařilo.

Proti výstavbě plynovodu se ještě donedávna stavěl i současný prezident USA Joe Biden, v minulém týdnu však jeho vláda vyloučila ze seznamu subjektů, na které by mohly být vzhledem k jejich činnosti uvaleny sankce, developera projektu spolu s jeho výkonným ředitelem. Podle Bidena byl projekt již „téměř zcela dokončen“, než se ujal své funkce, proto se tedy raději zaměří na zlepšení vztahů s Evropou.

„Protože je téměř dokončený, to zaprvé … a věc se nemá tak, že bych mohl Německu něco dovolovat nebo ne … pokračovat a uvalovat sankce by nyní, myslím, bylo kontraproduktivní ve věci našich evropských vztahů,“ odpověděl podle agentury Reuters prezident Biden na dotaz, proč nechává Německo a Rusko dokončit projekt.

Rozhodnutí vlády by ještě mohl zvrátit kongres

Rozhodnutí americké vlády by ještě mohl přehlasovat tamní kongres, nicméně šance jsou velmi malé. Republikánský senátor Kevin Cramer na začátku tohoto týdne podle serveru S&P Global uvedl, že zatím nezískal žádnou podporu ze strany demokratů pro svůj zákon na „ochranu našeho blahobytu rozšířením ruských sankcí“. Tento zákon by kromě uvalení sankcí na developera a jeho ředitele rovněž sankce rozšířil na subdodavatele podílející se na realizaci plynovodu.

„Doufám, že aspoň vysíláme silnou zprávu nejenom Rusku ale i Německu … aby věděli, že proti projektu je v USA silná politická opozice a možná byste mohli zvážit něco jiného než Nord Stream 2 a Vladimira Putina pro svůj plyn. Spojené státy jej těží hodně, je ho tady velký nadbytek. Proces těžby plynu je nyní výrazně přívětivější k životnímu prostředí,“ řekl senátor Cramer.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
energetik II
28. květen 2021, 16:40

Konečně někdo pochopil realitu. Zbývá položit jen 100 km , takže už by to nezastavil ani ten magor Trump.

Jiří Šebesta
31. květen 2021, 07:31

Díky sankcím vznikly vlastníkům NS2 velké finanční ztráty, myslím že by to měli Američané zaplatit. Po zaplacení těchto ztrát můžeme hovořit o "přátelských vztazích".

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se