Domů
Plynárenství
Dánsko začalo po incidentu s plynovody Nord Stream 1 a 2 intenzivněji střežit energetickou infrastrukturu
Zdroj: Baltic Pipe Project

Dánsko začalo po incidentu s plynovody Nord Stream 1 a 2 intenzivněji střežit energetickou infrastrukturu

Informace o poklesu tlaku v plynovodech Nord Stream 1 a 2 způsobené úniky plynu a spekulace o možných příčinách v tomto týdnu opět rozvířily nejistotu na evropském energetickém trhu. Provozovatelé kritické energetické infrastruktury napříč Evropou tak okamžitě začali zpřísňovat bezpečnostní opatření, výjimkou není ani dánský provozovatel přepravní soustavy Energinet.

Poté, co se v pondělí odpoledne objevily první zprávy o poklesu tlaku v plynovodu Nord Stream 2, zasáhly evropský energetický trh během včerejšího dne podobné zprávy o plynovodu Nord Stream 1. Zatímco oba plynovody byly již před poklesem tlaku mimo provoz, přičemž plynovod Nord Stream 2 ani nikdy komerční provoz nezahájil, tyto události vyvolávají před nadcházející zimou obavy ohledně bezpečnosti dodávek plynu a provozu energetické infrastruktury.

Dánský provozovatel přepravní soustavy (PPS) již podle serveru Montel oznámil zintenzivnění bezpečnostních opatření, na detaily byl však vzhledem k aktuální situaci skoupý.

„Tato zahrnují mimo jiné zvýšený dohled a ochranu. Nemůžeme probírat konkrétní detaily vzhledem k bezpečnostním důvodům,“ sdělil serveru Montel tiskový mluvčí Sune Juul-Sorensen.

Dánské bezpečnostní síly zavedly v bezprostředním okolí úniků pásmo pro zákaz plavby, stejně jako bezletovou zónu. Švédská národní seismická síť dle tamních médií zaznamenala během pondělního večera v okolí úniků výbuch, který svou silou odpovídal zemětřesení o síle 2,3 stupňů Richterovy škály, přičemž vyloučila přirozenou seismickou událost.

„Jsme si velmi jistí, že se jednalo o výbuch. Má stejný vzorec, jako obvykle vypadají výbuchy pod hladinou. Máme zkušenosti s měřením podobných otřesů od švédského námořnictva,“ řekl serveru Montel seismolog Bjorn Lund působící na Uppsalské univerzitě.
Včera byl rovněž uveden do provozu nový plynovod Baltic Pipe, který má díky napojení na Norskou plynárenskou infrastrukturu umožnit přepravovat přes Dánsko do Polska až 10 miliard metrů krychlových norského plynu ročně, ve směru z Polska do Dánska poté 3 miliardy kubíků.

Dánský PPS nechtěl možné dopady incidentu s plynovody Nord Stream 1 a 2 na provoz nového plynovodu Baltic Pipe nijak komentovat. Norský PPS Gassco serveru Montel sdělil, že situaci bedlivě monitoruje ve spolupráci s příslušnými úřady.

Napětí ohledně dodávek ruského plynu roste

Přestože únik plynu z obou přímých plynovodů propojujících Rusko s Německem nemá žádný okamžitý dopad na dodávky plynu do Evropy, již tak nízké šance na brzké obnovení dodávek skrz plynovod Nord Stream 1 se ještě dále snížily.

Otazník nyní rovněž visí nad zbývajícím tranzitem ruského plynu přes Ukrajinu, jelikož ruská plynárenská společnost Gazprom včera varovala, že ukrajinská firma Naftogaz by se mohla stát terčem ruských sankcí. Takový krok by téměř jistě vedl k přerušení zbývajícího tranzitu plynu přes Ukrajinu, který v posledních měsících pouze lehce přesahuje 40 milionů kubíků plynu denně.

Potřebujete být v obraze ohledně plynárenství?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti plynárenství a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Slovenským rodinám elektřina nezdraží, cena plynu a tepla vzroste o 15 %
1. prosinec 2022, 08:08
Ode mě má vláda jedničku s hvězdičkou, říká expert na plyn
30. listopad 2022, 10:50
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(14)
Přemek z Mělníka
28. září 2022, 08:39

Cui bono ....,komu to posloužilo...,UA, RF, nebo USA ? Rusko bych vyloučil, protože to je podobná konspirace jako že USA si sama odstřelila Dvojčata...

Ivan Švančara
28. září 2022, 09:54

mne je uplne jasne, ze dvojcata sundal Putko, naraficil to na saudskoarabskeho teroristu bin Ladina a amici za trest napadli Afganistan.

Marek Kuchejda
28. září 2022, 19:28

Proč by to nemohlo být právě Rusko. Poslední dobou stabilně klesala cena plynu. Trh se uklidnil. Zprovoznil se Baltic Pipe, který opět sníží závislost na Rusku a s tím by došlo k dalšímu poklesu cen. Vše nasvědčovalo, že bude plynu dostatek. Najednou je ale všechno jinak. Ceny opět vyskočily nahoru. Rusák pohrozil ukončením tranzitu přes Ukrajinu. Podle mně je to další hra Ruska na zvyšovaní nejistoty a tím i cen. Rusko hraje vabank a chce jen opět zvýšit svou důležitost na trhu s plynem v Evropě. Poškození plynovodu je barbarský čin, který může vykonat jen barbar. A to je u mně právě Rus. Je to barbar, který raději vytěžený plyn spálí, než aby jej s obrovským ziskem prodal.

Richard Vacek
28. září 2022, 10:32

Snad není problém spolupracovat s Ruskem na opravě plynovodů. Taková pálka to nebude. Snad se i podaří odhalit toho, kdo se snaží odříznout Německo od zdrojů surovin.

PetrD
28. září 2022, 11:50

"snad se i podaří odhalit toho, kdo se snaží odříznout Německo od zdrojů surovin." Tak to víme,bto je Rusko, už před tím byl NS vypnutý, a nemusel být. Jen záminky.

Richard Vacek
28. září 2022, 11:56

No právě. Rusko může vydírat tím, že může kohoutky otevřít pokud se bude Německo chovat "správně". Zlikvidovaným potrubí se už moc vydírat nedá.

Proto bych si vsadil na někoho, kdo nechce, aby mělo Německo dostatek levných surovin z Ruska. Napadá vás někdo takový?

hlpb
28. září 2022, 12:12

Richarde, tvůj problém je, že jsi ani za půl roku od ruské invaze na Ukrajinu nepochopil, že EU se rozhodlo, že už nikdy, opakuji nikdy nebude závislé na ruské ropě a plyny, doba před únor 24 se už nikdy opakuji nikdy nevrátí. EU a USA se už rozhodli zničit rusko ekonomicky a vyčerpat vojensky = změna režimu, nebo rozpad ruska. NS1 a NS2 v EU už nikdo nepotřebuje a už nikdy nebude zprovozněn. Vlastně část trubek NS2 dle plánů EU bude využita na LNG a následně na H2.

Michal K.
28. září 2022, 13:10

jj EU si vyrobi vodik a ziadny plyn nepotrebuje ...

Dokazom to je napriklad taky Scholz, ktory beha ako s nasolenim pozadim a zhana kontakty na plyn kade tade

Karel Salaj
28. září 2022, 19:03

já myslím, že Rusko už nebude mít zájem něco opravovat, po zkušenostech s něvděčnou EU, pro kterou stavěli Nord 2 a ti si ani jeho provoz nedokázali schválit.Je zajímavé, jak se všichni bojí si připustit skutečnost, že plynovod vyhodili do vzduchu Ukrajinci z vděčnosti za pomoc.

Láďa
28. září 2022, 20:56

Karle jak by se tam asi Ukrajinci dostali? Černé moře hlídají Rusové. Nebo že by vzali šnorchl a potopili se 100m do hloubky s metrákovými náložemi? Nebo pokus o vtip?

PetrD
28. září 2022, 12:23

Tak zajímavé, ve Skandinávii celkem nepochybují, že viníkem je Rusko.

V helsingin sanomatu je i rozbor, čím to mohlo udělat.

Ukrajina takové prostředky nemá, a tomu, že by to udělala jiná západní země, je schopná věřit akorát naše pátá kolona.

Putin prostě stále zvyšuje napětí a sázky, a snaží se vyvolat strach. Vyhrožování jadernou zbraní je součástí plánu.

PetrD
28. září 2022, 12:54

Tak zajímavé, ve Skandinávii celkem nepochybují, že viníkem je Rusko.

V helsingin sanomatu je i rozbor, čím to mohlo udělat.

Ukrajina takové prostředky nemá, a tomu, že by to udělala jiná západní země, je schopná věřit jen naše proruská scéna.

Vladimir Vladimirovič prostě stále zvyšuje napětí a sázky, a snaží se vyvolat strach. Vyhrožování jadernou zbraní je součástí plánu.

Michal K.
28. září 2022, 13:08

zas tie vase plky a dezinfa. kde na to chodite ?

byvaly polsky minister zahranicia na odpalenie nord streamov, prehlasil: usa dakujeme

PetrD
28. září 2022, 13:41

Potrefená husa se ozvala. Zdroj je uveden, helsingin sanomat, finský deník. Článek je volně přístupný.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se